Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy okrągły jubileusz śląskiej Wikipedii

Maciej Wójcik
Maciej Wójcik
Autorzy śląskiej wersji Wikipedii konsekwentnie robią swoje. Wczoraj projekt ten osiągnął liczbę 1500 artykułów. Jubileuszowym artykułem został biogram francuskiego malarza, Édouarda Manet‎a.

Artykułów byłoby już znacznie więcej, gdyby nie przejście z zapisu "czeskiego" na alfabet śląski Steuera, co wymusiło prace nad zmianą zapisu już zamieszczonych artykułów. Jeżeli powiodą się plany stowarzyszeń "Danga" i "Pro Loquela Silesiana", to być może szl.wikipedia.org będzie zmieniać zapis artykułów po raz trzeci. Tym razem na zgodny z oficjalną kodyfikacją, nad którą prace są już poważnie zaawansowane.

Wikipedia w swojej śląskiej wersji podlega, jak wszystkie inne projekty tej internetowej encyklopedii, Wikimedia Foundation. Jej działaniu udziela wsparcia w ramach zadań statutowych - podobnie jak Wikipedii kaszubskiej - Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Sprawdziliśmy, jakie były poprzednie jubileuszowe artykuły. Numer 1000 przypadł biogramowi twórcy używanego obecnie w tym projekcie alfabetu, Feliksowi Steuerowi. Pięćsetnym było poświęcone żegludze prawo drůgi.

Projekt ten jest encyklopedią ogólną, co nie znaczy, że nie ma w nim haseł dotyczących tradycji czy kultury regionu. Jednym z ostatnio dodanych tego typu haseł jest "Tyta".

Cóż to takiego "tyta"? Jest to "geszynk kery podug zwyku dowo śe bajtlům jak idům pjyrszy roz do szkoły, do pjyrszyj klasy. Je podano na růg uopwitośći, zrobjůno ze kolorowygo papjůra uobwińůnygo celofanym a zwjůnzanygo szlajfkům na wjyrchu. Do tyty wrazuje śe bůmbůny, szekulada a inksze maszkety."

W tym przypadku osobom nie rozumiejącym śląskiego przyjdzie poczekać na... tłumaczenie treści artykułu na język polski, bo w polskiej Wikipedii takiego hasła jeszcze nie ma. Nie byłby to precedens, zdarzało się już że większa i starsza polska Wikipedia tłumaczyła artykuły z wersji śląskiej. Jednym z przykładów było hasło Furgajůncy tepich - kto nie wie, co to takiego, może przeglądając szl.wiki, kliknąć w umieszczony w boksie po lewej stronie link do polskiej wersji artykułu.

Projekt można znaleźć w sieci pod adresem szl.wikipedia.org.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto