Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2015. Licealiści dostali "Lalkę", a technicy – "Dziady" i "Ziele na kraterze" [wideo]

Iwona Kłopocka
Radosław Dimitrow
Od egzaminu z języka polskiego rozpoczął się wczoraj maturalny maraton. Potrwa do 29 maja. Licealiści dostali „Lalkę”, a technicy – „Dziady” i „Ziele na kraterze”, bo w tym roku są dwie matury.

- Co prawda nie czytałam „Lalki”, ale nie mogłam dostać lepszego tematu - cieszyła się Aśka z II LO w Opolu po 170 minutach egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. „Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie?”. Licealiści w całej Polsce rozważali ten problem, odwołując się do powieści Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.

- Fajny temat. Nasza polonistka zadała nam bardzo podobny na jakimś sprawdzianie, więc prawie miałem gotowca - mówi Mateusz z tej samej klasy.

Do wyboru była jeszcze interpretacja wiersza o sztuce tracenia amerykańskiej poetki Elizabeth Bishop „Ta jedna sztuka”, ale za to brali się nieliczni.

Nieco kłopotów sprawiła maturzystom pierwsza część egzaminacyjnego arkusza, sprawdzająca rozumienie tekstów. Znalazły się tam dwa fragmenty: artykułu prof. Jerzego Bralczyka z „Polityki” „Co się nosi w mówieniu?” - o modach w języku - oraz Wojciecha Nowickiego (opolanina z urodzenia) „Chwała półkownikom” - o czytaniu tych samych oraz nowych książek. - Cytując „Rejs” Piwowskiego, powiem, że „pytania były tendencyjne” - śmieje się Karolina. - Ja mam np. kłopot z funkcjami języka.

Największym wyzwaniem okazało się jednak rozpoznanie cytatu z Epilogu „Pana Tadeusza”. Na nic pragnienie Mickiewicza „żeby te księgi zbłądziły pod strzechy”, bo współcześni 19-latkowie wieszcza nie czytają. Za to sami błądzą. - Myślałem, że to fraszka Kochanowskiego - przyznał rozbrajająco Wojtek z Krapkowic.

A w technikach „Dziady”
Tegoroczni absolwenci techników uczyli się jeszcze według starej podstawy programowej i maturę też zdawali w starej formule. Do wyboru mieli porównanie sytuacji i postaw matek na podstawie III cz. „Dziadów” Mickiewicza i „Ziela na kraterze” Wańkowicza lub rozważania o wykorzystaniu władzy absolutnej w oparciu o nowelę Prusa „Z legend dawnego Egiptu”.

- Drugi temat był banalny, bo wymagał porównania dwóch bohaterów i odniesienia się do podanego fragmentu tekstu. Liczę na dobrą ocenę, chociaż polski nie jest mi potrzebny, żeby dostać się na politechnikę - mówił Piotrek z opolskiego Elektryczniaka. - Dla mnie matura tak naprawdę zaczyna się od matematyki.

Matura po nowemu

Do egzaminów maturalnych w nowej formule przystąpiło 4057 absolwentów ogólniaków. 3148 absolwentów techników zdaje stary egzamin.

Zamiast prezentacji na ustnym egzaminie z języka polskiego licealiści będą losować zadanie dotyczące tekstu kultury. Uczniów techników czeka to od maja 2016.

Nowa matura jeszcze większy nacisk (zwłaszcza w arkuszach na poziomie rozszerzonym) kładzie na sprawdzanie umiejętności niezbędnych każdemu studentowi i pracownikowi, takich jak przetwarzanie informacji, krytyczne analizowanie i porównywanie ich treści, wnioskowanie, stawianie hipotez i ich weryfikowanie, identyfikowanie i wyjaśnianie związków oraz zależności. Sprawdzane one będą w zadaniach wymagających solidnej wiedzy z zakresu danego przedmiotu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto