Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maturzysto, zanim wybierzesz szkołę, pomyśl!

Teraz Opole
Teraz Opole
Teraz Opole
Nie wiesz, jakie studia wybrać, żeby się nie pomylić? Sprawdziliśmy, gdzie możesz studiować najbardziej popularne kierunki.

Analitycy rynku pracy nie mają wątpliwości: jeśli Polska będzie dalej rozwijała się tak jak dotychczas, najbardziej poszukiwani będą specjaliści z branży IT, doradcy finansowi, specjaliści od szeroko pojętego zdrowia, pracownicy socjalni i logistycy. Choć wszystkie te kierunki dostępne są na opolskich uczelniach, po wiedzę można wyjechać do niedalekich Katowic czy Wrocławia. Opolan zaprasza miedzy innymi Uniwersytet Śląski.
- Na 45 kierunkach studiów licencjackich i magisterskich, a w ich zakresie na ponad 120 specjalnościach, kształci się u nas prawie 40 tys. studentów, słuchaczy studiów podyplomowych i doktorantów w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym - mówi Magdalena Ochwat, rzecznik prasowy uczelni.
W ostatnich latach oferta uczelni wzbogaciła się o takie kierunki jak: fizyka medyczna, geofizyka, biofizyka, ekonofizyka.
– To kierunki unikatowe w skali kraju. Mamy też inżynierię materiałową, historię sztuki, nauki o rodzinie, pracę socjalnę, administrację w formie stacjonarnej - mówi Magdalena Ochwat.Na UŚ znajduje się także „katowicka filmówka". Na Wydziale Radia i Telewizji można studiować realizację obrazu filmowego, telewizyjnego oraz fotografię. Pełny wykaz proponowanych studiów na rok akademicki 2011/2012, dostępny jest na stronie kandydat.us.edu.pl.
Nowościami kandydatów kusić chce także Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.- Uruchomiliśmy m.in. bezpieczeństwo żywności na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt - mówi Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzecznik prasowy uczelni.
Studenci studiów licencjackich poznają technologię produkcji i przetwarzania żywności, a także sposoby modyfikowania jej składu (w tym modyfikacje genetyczne). Po trzyletnich studiach będzie można pracować w sanepidzie oraz sektorach gospodarki i instytucjach związanych z oceną jakości żywności, m.in. w laboratoriach badawczych i kontrolnych. Druga nowość to inżynieria i gospodarka wodna na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji.
- Absolwenci będą mogli projektować obiekty hydrotechniczne, wodociągowe i kanalizacyjne. Wszystko to z zastosowaniem nowoczesnych technik komputerowych i narzędzi inżynierskich - mówi rzecznik.
Trzecia nowość na wrocławskiej uczelni to odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym).
Na kandydatów czeka też Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach. Tu najbardziej rozchwytywane są dwa kierunki : budownictwo i wzornictwo.
- Obydwa kierunki otrzymały dofinansowanie z ministerstwa w ramach tzw. kierunków zmawianych. Są to kierunki o tzw. kluczowym znaczeniu dla gospodarki. W praktyce oznacza to, że studenci otrzymują 1000 złotych stypendium - mówi Ewa Grochocka z WST.
Studia na wzornictwie trwają 4 lata. Absolwent zdobywa tytuł licencjata.- Zostały utworzone z myślą o osobach zainteresowanych kreowaniem ubioru i produkcją odzieży. Studenci zdobędą wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania i konstrukcji odzieży, projektowania procesu produkcyjnego, wykorzystania najnowszych metod komputerowych w projektowaniu, promowania produkowanej marki, projektowania odzieży do specjalnych zastosowań - mówi Ewa Grochocka.
Ciekawe kierunki można studiować w Wyższej Szkole Humanistycznej we Wrocławiu. Jednym z nich jest architektura wnętrz.
- Kształcimy specjalistów od aranżacji wnętrz, rekonstrukcji i modernizacji wnętrz o znamionach historycznych, kulturowych czy stylowych, w tym zabytkowych - mówi Marzena Łączyńska z WSH.Kolejnym interesującym kierunkiem na WSH jest np. geodezja i kartografia. Jej absolwenci mogą pracować między innymi w instytucjach geodezyjnych, architektonicznych, biurach projektowych, firmach urbanistycznych czy urzędach administracji państwowej i samorządowej.
Cztery nowe kierunki ma także Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Są to: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, analityka gospodarcza, informatyka i ekonometria oraz gospodarka turystyczna.
Swoją ofertę edukacyjną zmieniają także uczelnie z Opola. Tylko na Uniwersytecie Opolskim pojawią się w przyszłym roku akademickim trzy nowe kierunki i specjalności. Są to: bezpieczeństwo wewnętrzne na Wydziale Prawa i Administracji (studia stacjonarne i niestacjonarne), pedagogika wczesnoszkolna z przyrodą oraz pedagogika małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym (studia stacjonarne i niestacjonarne).
Studenci administracji będą od przyszłego roku mogli także zdobyć dyplom magistra na kierunku administracja (studia stacjonarne i niestacjonarne). - Przymierzamy się także do otwarcia historii sztuki. Na razie jesteśmy na etapie zbierania kadry - mówi Marcin Miga, rzecznik UO.Sporą popularnością cieszy się także biotechnologia i jej odmiana kosmetyczna.
- Zastosowanie biotechnologii w kosmetologii to jedna z najbardziej przyszłościowych dziedzin. Przykładowo botox, czyli jad kiełbasiany, używany przez niektóre panie do zachowania młodości, odkryto właśnie w laboratoriach biotechnologii kosmetycznej - mówi prof. Adam Latała, kierownik Katedry Biotechnologii i Biologii Molekularnej.
Na uniwersytecie, ale i na Politechnice Opolskiej można studiować także logistykę. To jedna z najbardziej praktycznych dziedzin współczesnej ekonomii.
Na PO oblegana jest również europeistyka. - Nasi absolwenci będą znali dwa języki obce: wschodnio- i zachodnioeuropejski, a także historię, kulturę i polityczne zawiłości wszystkich państw współczesnej Europy - przekonuje prof. Krzysztof Malik, dziekan Wydziału Zarządzania PO.Politechnika Opolska w swojej ofercie ma od roku - architekturę z urbanistyką.
- Utworzenie takiego kierunku nie było prostą sprawą - mówi Teresa Zielińska, rzecznik prasowy PO. Kierunek jest elitarny. - Studiuje tam tylko 45 osób - dodaje rzecznik.
Tegoroczną nowością jest technologia żywności i żywienie człowieka. Zdaniem prof. Marka Tukiendorfa to kierunek bardzo przyszłościowy.
- Opolszczyzna to region bardzo rolniczy i potrzeba tu specjalistów w tej dziedziny - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Maturzysto, zanim wybierzesz szkołę, pomyśl! - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto