Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Możesz sam szukać działki budowlanej w Opolu

redakcja
redakcja
redakcja
W Opolu wciąż można znaleźć działki pod budowę domów. Spróbuj zrobić to na własną rękę.

Działka pod budowę domu to u nas towar deficytowy, za który w dobrych dzielnicach trzeba zapłacić nawet po 30 tys. zł za ar. Terenu pod budowę domu można szukać przez pośrednika (to kosztuje kilka procent prowizji), ale i samemu. Wbrew pozorom w mieście jest sporo terenów, na których można się budować.
- Niemal w każdej dzielnicy Opola wyznaczyliśmy takie obszary - przyznaje Krzysztof Śliwa, naczelnik biura urbanistycznego w urzędzie miasta. - Najwięcej jest ich w Szczepanowicach i Wójtowej Wsi. Te dzielnice miały zawsze charakter jednorodzinny i tak pozostanie.
Większość działek jest jednak w rękach prywatnych. Aby znaleźć chętnych do sprzedaży, trzeba wsiąść w samochód i zwyczajnie ich poszukać. Nie obejdzie się bez przepytywania mieszkańców i chodzenia od domu do domu. Czasem warto też powiesić ogłoszenie w okolicy, gdzie wyznaczono takie działki (patrz mapka).
Na co warto zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego terenu? Sprawdźmy, jak działka jest uzbrojona (woda, kanalizacja, prąd) i czy ma dostęp do drogi publicznej. Ważne jest również objęcie planem zagospodarowania przestrzennego. Lepiej wystrzegać się działek, które na razie nie są przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną. Owszem, one kuszą dużo niższą ceną, ale...
- Zmiana przeznaczenia ziemi rolnej na budowlaną może zająć nawet kilka lat. Sporo osób kupuje takie działki, ale zapomina, że wiąże się to z ogromnym ryzykiem - mówi Ewa Oglęcka, architekt i urbanista z Opola. - Przecież dana działka może nigdy nie spełnić warunków, aby stać się budowlaną. Dlatego radzę kupować działki mające już charakter budowlany i objęte planem miejscowym. Tylko wówczas możemy być niemal pewni, że dostaniemy pozwolenie na budowę domu.
Wybierając działkę, pamiętajmy też, że najlepiej, aby była lekko pochylona na południe. Po południowej stronie domu działka powinna być też całkowicie odsłonięta, tak, żeby dom mogły swobodnie ogrzewać promienie słoneczne. Z kolei od północy może być osłonięta (np. lasem). Taka lokalizacja ograniczy rachunki za ogrzewanie.
Jeśli już spodobał nam się jakiś teren, nie zapominajmy, że tak nie będzie on wyglądał zawsze. Dlatego warto sprawdzić, czy nie grozi nam jakieś uciążliwe sąsiedztwo. I tu też pomocny będzie plan czy studium zagospodarowania przestrzennego.
To dzięki tym dokumentom - dostępnym w miejskim biurze urbanistycznym (budynek na placu Wolności) - możemy sprawdzić, czy w cichej okolicy nie pojawi się nagle ruchliwa droga lub hipermarket. Na koniec sprawdźmy także księgę wieczystą danego terenu (Sąd Rejonowy, ulica Plebiscytowa). Można te czynności wykonać samemu, można także komuś zlecić lub poprosić znajomego, który budowę domu ma za sobą. Wybór należy do Was.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Możesz sam szukać działki budowlanej w Opolu - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto