Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu wydało drugi numer rocznika "Piosenka"

Anna Konopka
Rocznik dostępny będzie m.in. na stronie internetowej Muzeum Polskiej Piosenki (www.muzeumpiosenki.pl).
Rocznik dostępny będzie m.in. na stronie internetowej Muzeum Polskiej Piosenki (www.muzeumpiosenki.pl). mat. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Wydawnictwo poświęcone jest piosence polskiej i zachodzącej w niej przemianach.

Rocznik, który po raz pierwszy w tej formie ukazał się przed rokiem, jest następcą kwartalnika "Piosenka", wydawanego od 2006 r. przez Jana Poprawę, Tadeusza Skoczka i Stanisława Bukowca w Krakowie.

- Zamierzeniem naszym jest przywrócenie rangi słowu "piosenka". Słowu sponiewieranemu, dziedzinie nie do końca określonej, a już na pewno nie opisanej. Dlatego jesteśmy dumni z tego, że do drugiego numeru zgłosili prace, uwagi czy komentarze liczni „ludzie piosenki”. Pierwszy numer pobudził też środowiska uniwersyteckie oraz samodzielnych badaczy gatunku – mówi Jan Poprawa, redaktor naczelny rocznika.

W najnowszej piosence oprócz esejów, szkiców i felietonów prezentujemy "poetów piosenki" i pedagogów, którzy pochylają się nad tematem edukacji artystycznej w zakresie sztuki estradowej.

W numerze liczącym 430 stron znalazły się teksty poświęcone m.in. Agnieszce Osieckiej, Jaromirowi Nohavicy, Jackowi Kaczmarskiemu czy Włodziemierzowi Wysockiemu. Jak zwykle nie brakuje najnowszych wierszy autorstwa polskich poetów młodej generacji. Natomiast miłośnicy muzycznych muzeów znajdą na kartach rocznika relacje z wizyt w muzeach poświęconych muzyce w Polsce i poza nią.

W "Piosence" sporo miejsca poświęcamy także recenzjom nowości książkowych i płytowych. Nie zapominamy o tych, którzy odeszli, stąd wspomnienia m.in. o Januszu Kondratowiczu, Tadeuszu Chyle czy Krzysztofie Gozdowskim. Z racji funkcji dokumentacyjnej Muzeum w roczniku znalazł się szeroki rozdział poświęcony festiwalom piosenki polskiej, w którym odnotowujemy ich przebieg i przedstawiamy laureatów.

Wszyscy autorzy, którzy nadesłali teksty do "Piosenki" zrobili to nieodpłatnie.

Rocznik wydany w nakładzie 400 egzemplarzy, będzie dostępny w wielu bibliotekach na terenie kraju, a także na stronie internetowej Muzeum Polskiej Piosenki (www.muzeumpiosenki.pl).

Źródło: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto