18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nigel Kennedy w sobotę w Synagodze pod Białym Bocianem

Marta Wróbel
Małgorzata Genca
Po koncertach z muzyką Jimiego Hendriksa, folkowo – klezmerskim Kroke i improwizacjach z najlepszymi polskimi jazzmanami, Ethno Jazz Festival zaprasza na klasyczną odsłonę twórczości brytyjskiego wirtuoza skrzypiec Nigela Kennedy'ego. Artysta wystąpi 25 maja o godz. 20.30 w Synagodze pod Białeym Bocianem.

W ramach cyklu BACH PLUS, z którym Kennedy objeżdża cały świat, 25 maja odbędzie się wrocławski koncert w Synagodze Pod Białym Bocianem - jest to całkowicie akustyczny program opracowany z myślą o miejscach z naturalną akustyką. Pierwsza połowa programu składa się wyłącznie z utworów Jana Sebastiana Bacha, natomiast w drugiej części pojawiają się nowe aranżacje muzyki Fatsa Wallera – genialnego amerykańskiego pianisty jazzowego i kompozytora tworzącego w I połowie XX wieku. To właśnie ten repertuar urzekł publiczność podczas wyprzedanego do ostatniego miejsca koncertu z serii Proms w 2011 roku. W tej części koncertu Nigelowi towarzyszyć będą znakomici jazzmani – gitarzysta Rolf Bussalb, kontrabasista Yaron Stavi i perkusista Krzysztof Dziedzic.
Poza kilkoma parami wykonanych na zamówienie 5-strunowych skrzypiec elektrycznych, Nigel Kennedy gra na instrumencie z 1732 roku, zbudowanym przez wspaniałego lutnika, Carlo Bergonziego z Cremony.

B A C H : OSOBISTE SPOJRZENIE NIGELA KENNEDY’EGO (fragment tekstu)
Wykonywanie solowych utworów J.S. Bacha to wyzwanie, którego nie sposób odrzucić, i które koncentruje moje wysiłki i stanowi okazję do tego, aby zmobilizować się i dać z siebie możliwie jak najwięcej.
Wszystkim kolejnym pokoleniom skrzypków o solowej muzyce Bacha przypomniał swego czasu wielki George Enescu. Jego uczeń - Yehudi Menuhin został następnym orędownikiem tej niezwykłej muzyki i to właśnie jemu miałem okazję towarzyszyć (jako jego protegowany) podczas wielu koncertów ukazujących słuchaczom muzykę tego wielkiego kompozytora. Wszystko to, w połączeniu z moim nieustającym umiłowaniem muzyki Bacha, napełnia mnie poczuciem odpowiedzialności za to, aby tę muzykę wykonywać kiedy tylko i gdzie tylko jest to możliwe. Eksperci spychają Bacha do oddalonego od rzeczywistości i ulegającego rozkładowi getta, co sprawia, że wiele osób nabiera przekonania, że muzyka Bacha jest tylko matematyczna i techniczna. Moim osobistym zadaniem jest więc utrzymanie muzyki Bacha w głównym nurcie muzycznym i prezentowanie jej, wraz z jej emocjonalnym rdzeniem.
(...)
Pragnę złożyć hołd i wyrazy podziękowania Yehudi Menuhinowi i Peterowi Norrisowi, których wkład w moje przygotowanie do wykonania utworów składających się na dzisiejszy koncert pozostaje nieoceniony.
Nigel Kennedy

Nigel KENNEDY - od ponad dwudziestu pięciu lat uznawany za jednego z najwspanialszych wirtuozów skrzypiec na świecie. Jego niezwykły talent i charyzma wniosły świeże spojrzenie na repertuar klasyczny i współczesny oraz sprawiły, że płyty Kennedy’ego są najlepiej sprzedającymi się nagraniami muzyki klasycznej wszech czasów.
Już od najmłodszych lat, będąc najsłynniejszym protegowanym Yehudi Menuhina, pobierał nauki w Szkole Menuhina (gdzie, jak się okazało po śmierci mistrza, legendarny skrzypek osobiście sfinansował całą edukację młodego Kennedy’ego), a następnie studiował w nowojorskiej Juilliard School of Music pod kierunkiem uznanej pedagog, Dorothy DeLay.
W trakcie swojej kariery Nigel Kennedy odbył niezliczoną liczbę międzynarodowych tournée, występując u boku wiodących światowych orkiestr i dyrygentów w Europie, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Azji i Australii.

Nigel Kennedy w niezwykły sposób przyciąga uwagę światowych mediów, a w swoim dorobku ma liczne i zróżnicowane wystąpienia telewizyjne. Wielokrotnie występował też – zarówno publicznie, jak i prywatnie – przed członkami brytyjskiej rodziny królewskiej. Artysta został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami, takimi jak m.in.: tytuł Artysty Roku, laur „za wybitny wkład w muzykę brytyjską, przyznawany przez UK Brit Awards, Złota Nagroda francuskiej sieci telewizyjnej Vivement Dimanche, kilka nagród Echo, amerykańskie nagrody Grammy, niemiecka nagroda Bambi czy szwajcarska Złota Róża z Montreux.
Kennedy ma w swoim dorobku imponującą dyskografię obsypaną mnóstwem nagród. Pierwszym nagraniem skrzypka, które spotkało się z wielkim uznaniem, był Koncert skrzypcowy E. Elgara, sprzedany w ilości 300.000 egzemplarzy. Jego pierwsze przełomowe nagranie Czterech pór roku Vivaldiego trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa jako najlepiej sprzedające się nagranie muzyki klasycznej wszech czasów. Album sprzedał się w liczbie przekraczającej 2 miliony egzemplarzy i przez prawie dwa lata utrzymywał się na szczycie brytyjskich list przebojów muzyki klasycznej. Drugi album z muzyką Vivaldiego, nagrany z Filharmonikami Berlińskimi, zdobył prestiżową niemiecką nagrodę Echo Klassik za najlepsze wykonanie XVIII-wiecznego utworu muzycznego, a także najwyższe wyróżnienie przyznawane w Austrii za wykonanie muzyki klasycznej, Nagrodę Amadeusza.

Wśród innych bestsellerów artysty znalazły się też nagrania koncertów Bacha, Beethovena, Berga, Brahmsa, Brucha, Mendelssohna, Sibeliusa, Czajkowskiego i Waltona, a także nagrania utworów kameralnych i recitali. Jazzowe pasje skrzypka zaowocowały albumem Blue Note Sessions, nagranym wspólnie z gigantami jazzu - Ronem Carterem i Jackiem DeJohnette, a zrealizowanym pod czujnym okiem producenta Jaya Newlanda.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto