Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa kandydatka na prezydenta Opola. Barbara Kamińska za prof. Ożoga

Piotr Guzik
Barbara Kamińska i prof. Kazimierz S. Ożóg
Barbara Kamińska i prof. Kazimierz S. Ożóg Piotr Guzik
Barbara Kamińska z Platformy będzie kandydować na stanowisko prezydenta Opola z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Prof. Kazimierz S. Ożóg oficjalnie potwierdził rezygnację ze startu tłumacząc się względami zdrowotnymi.

O tym, że prof. Kazimierz S. Ożóg może wycofać się z wyborów w szeregach Koalicji Obywatelskiej mówiono już od kilku dni. Decyzja o zmianie kandydata przez Koalicję, którą w Opolu tworzą Platforma, Nowoczesna, PLS i Unia Pracy, zapadła w poniedziałek po południu, kiedy w mieście był Grzegorz Schetyna, lider Platformy.

Na wtorkowej konferencji prasowej prof. Ożóg podkreślał, że nie żałuje decyzji o starcie. Wyraził ubolewanie, że stan zdrowia zmusza go do rezygnacji.

- Trudy z tym związane dały się już odczuć w czasie kampanii. Uważam, że działać trzeba na sto procent, a ja nie byłbym w stanie tego robić. Dlatego zdecydowałem się zadbać o to, co najważniejsze, o zdrowie i rodzinę. To i tylko to jest przyczyną mojej rezygnacji - mówił.

Barbara Kamińska za prof. Kazimierza S. Ożoga

Jako nowa osoba kandydująca pod szyldem Koalicji Obywatelskiej na stanowisko prezydenta Opola zaprezentowana została Barbara Kamińska. To dyrektorka Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego w urzędzie marszałkowskim.

Marszałek Andrzej Buła, przewodniczący Platformy w regionie, podkreślał, że tak jak prof. Ożóg był kandydatem obywatelskim, reprezentującym środowisko osób zaangażowanych społecznie, tak Barbara Kamińska także związana jest z trzecim sektorem, z którym współpracowała zarówno w czasie, gdy była członkiem zarządu województwa (w kadencji 2010-2014), jak i jako doradczyni marszałka ds. organizacji pozarządowych.

Świeżo upieczona kandydatka nie powiedziała wiele na temat swojej wizji Opola. - Zawsze lubiłam być i lubię być blisko ludzi. Lubię z nimi pracować, słuchać oraz jestem blisko ich potrzeb. Widzę w nich potencjał i dlatego idea obywatelskości była mi od początku bardzo bliska. Tak jak pozostali mieszkańcy kocham Opole, ale nie sposób nie zauważyć, że coraz trudniej się w nim żyje. Miasto jest zakorkowane i coraz bardziej zabetonowane - mówiła Barbara Kamińska.

Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej, podkreślił, że jego ugrupowanie w pełni popiera kandydaturę Barbary Kamińskiej. - W myśl ustaleń między nami, jedno ze stanowisk wiceprezydenta miasta ma przypaść Nowoczesnej. Tak jak w Warszawie mamy tandem Paweł Rabiej-Rafał Trzaskowski, tak i w Opolu taki tandem powstanie i będzie się wzajemnie nakręcać do działania - mówił, ale nie ujawnił, kto z ramienia Nowoczesnej miałby być częścią tego tandemu.

- Pomimo nieoczekiwanej zmiany pragnę podkreślić, że Koalicja Obywatelska trwa i nadal jesteśmy razem - stwierdził Tomasz Kostuś, poseł PO i lider ugrupowania w mieście.

Kim jest Barbara Kamińska

Barbara Kamińska z wykształcenia jest pedagogiem, była nauczycielką i dyrektorką w szkole. W wyborach samorządowych w 2010 roku zdobyła mandat radnej powiatu opolskiego (uzyskała 754 głosy) z ramienia Platformy.

Pod szyldem partii ubiegała się też wtedy o stanowisko wójta gminy Murów. W pierwszej turze zdobyła pierwsze miejsce spośród trójki kandydatów, uzyskując 701 głosów poparcia (36,2 proc.). W drugiej turze przegrała jednak z bezpartyjnym Andrzejem Puławskim, uzyskując 777 głosów poparcia (47,64 proc.), podczas gdy jej konkurent zdobył 854 głosy (52,36 proc.).

W 2010 roku Barbara Kamińska została też członkiem zarządu województwa opolskiego, gdzie odpowiadała za kwestie związane z kulturą i oświatą. W wyborach samorządowych 2014 startowała do sejmiku z okręgu obejmującego Opole i powiat opolski. Miała czwartą pozycję, za Elżbietą Kurek, Ryszardem Zembaczyńskim i Tomaszem Kostusiem. Zdobyła 2062 głosy, co nie dało jej mandatu radnej. Uzyskali je kandydaci PO z miejsc 1-3.

Zabrakło też dla niej miejsca w zarządzie województwa na nową kadencję. W latach 2010-2014 w pięcioosobowym zarządzie województwa Platforma miała trzech przedstawicieli, a po jednym koalicjanci z PSL i Mniejszości Niemieckiej. W wyborach z 2014 roku układ sił w koalicji uległ wyrównaniu, co odbiło się na składzie zarządu. Silniejszy PSL wynegocjował tam dodatkowe miejsce kosztem przedstawiciela PO.

Na otarcie łez Barbara Kamińska została doradczynią marszałka Andrzeja Buły. Odpowiadała za współpracę z organizacjami pozarządowymi. Stanowisko to zapewnił jej Leszek Korzeniowski, ówczesny lider partii.

W wyborach parlamentarnych z 2015 rok Barbara Kamińska znalazła się na liście opolskiej Platformy do Sejmu. Miała 19. pozycję (na 23. miejsca), zdobyła 1455 głosów.

Wedle naszych ustaleń Barbara Kamińska była brana pod uwagę do wystawienia w wyścigu po prezydenturę w Opolu w momencie, gdy Platforma miała startować sama. Partia zrobiła badania rozpoznawalności radnych oraz lokalnych polityków i wynikało z nich, że Barbara Kamińska mogłaby uzyskać wynik, który nie skompromitowałby PO w starciu z urzędującym prezydentem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa kandydatka na prezydenta Opola. Barbara Kamińska za prof. Ożoga - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto