Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe mieszkania w Opolu. Sprawdź, gdzie powstaną

Artur Janowski
Rozbiórka potrwa do końca września. Na terenie dawnych zakładów zbożowych zostało jeszcze kilka pawilonów z najemcami, ale niebawem i one będą opuszczone, a potem znikną.
Rozbiórka potrwa do końca września. Na terenie dawnych zakładów zbożowych zostało jeszcze kilka pawilonów z najemcami, ale niebawem i one będą opuszczone, a potem znikną. Fot. Arti
Z ulicy Ozimskiej w Opolu znikają zabudowania fabryczne i magazyny zbożowe. Właścicielem terenu została firma specjalizująca się w budowie mieszkań, która obecnie przygotowuje kolejną inwestycję.

Najnowszy przykład to dawne zabudowania Zakładów Przetwórstwa Zbożowo-Młynarskiego. Jeszcze niedawno w budynkach i magazynach przy ulicy Ozimskiej 180 działało sporo firm, ale obecnie wiele z nich już znalazło nowe lokalizacje.

Właścicielem terenu została bowiem firma specjalizująca się w budowie mieszkań, która obecnie przygotowuje kolejną inwestycję. Powstaną dwa wysokie bloki, które łącznie pomieszczą 304 mieszkania.

Kaskadowe budynki będą mieć od 4 do 7 kondygnacji, zaplanowano również ogródki, tarasy, a także spory plac zabaw. Nie zapomniano o parkingach: podziemnym (250 miejsc) i naziemnym (133).

- Pracowałam kiedyś w tych zakładach, trochę żal, że je burzą, ale widać taka jest teraz potrzeba - mówi pani Magdalena, która mieszka w pobliżu nowej inwestycji.

Przypomnijmy, że kilka lat wcześniej z ulicy Ozimskiej zniknęły zabudowania fabryki mebli, gdzie obecnie działa galeria handlowa Tesco, a niedawno zburzono również opuszczoną fabrykę FSO. Na jej miejscu planowane są prywatne biurowce, a także nowy budynek urzędu miasta, którego budowa ma ruszyć w tym roku.

Mirosław Palej, opolski architekt podkreśla, że zjawisko wyprowadzania przemysłu z centrum jest już obserwowanie w wielu polskich miastach.

- Zwłaszcza w takich, gdzie przemysł ulokowano przed laty na działkach, które są atrakcyjne dla firm budujących mieszkania, czy obiekty usługowo - handlowe - wyjaśnia Mirosław Palej. - Na takich zamianach korzystają wszyscy. Właściciel zakładu sprzedaje teren i ma pieniądze na zbudowanie nowej fabryki np. w strefie ekonomicznej, czy poprawia też swoje możliwości rozwoju. Zadowoleni są także mieszkańcy, którzy wolą mieć obok budynki mieszkalne, a nie hałas z terenu przemysłowego. Nie nazwałbym tego trendem, ale zwycięstwem zdrowego rozsądku.

Opolgraf też się przenosi

Opolgraf - dawne Opolskie Zakłady Graficzne - od kilkudziesięciu lat działa przy ulicy Niedziałkowskiego, tuż obok ścisłego centrum Opola. Niedawno firma zdecydowała, że za 17 mln zł zbuduje przy ulicy Północnej nową drukarnię. Zakład w nowej lokalizacji ma funkcjonować już pod koniec 2018 roku.

- Na Pasiece zrobi się spokojniej, a zakład dostaje potężny impuls rozwojowy. Z naszej strony zrobimy wszystko, co możliwe, aby te przenosiny przebiegły bezproblemowo - zapowiada prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

60 sekund biznesu: Dobra sytuacja pracowników, potencjalnie stwarza problem dla Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto