NOWE PRAWO JAZDY 2019 od marca! Zmiany w prawie jazdy: 6 ważnych zmian w prawie jazdy, które wejdą w życie w 2019! Sprawdź, co się zmieni!

  • Dziennik Łódzki

a.w.

PRAWO JAZDY 2019. Nowe prawo jazdy od marca. Ile kosztuje zmiana prawa jazdy? W 2019 czekają nas zmiany w prawie jazdy w tym w egzaminie na prawo jazdy. Zmiany w prawie jazdy 2019 były zapowiadane już wcześniej, kilka z nich weszło już w życie, inne dalej są w trakcie wdrażania. Sprawdź, jakie zmiany w prawie jazdy 2019 obowiązują od dziś, a o jakich dyskutują posłowie w Sejmie i specjaliści. Nowy projekt zmian w prawie jazdy ma ukrócić proceder oblewania kursantów podczas egzaminów na prawo jazdy. Kiedy możemy się spodziewać nowych wytycznych dla WORD?

PRAWO JAZDY 2019. Zmiany, które wchodzą w życie

Zmiany w prawie jazdy, o których mówi się już od co najmniej roku wiążą się z egzaminami na prawo jazdy. Odnoszą się zarówno do instruktorów nauki jazdy, przyszłych kierowców jak i egzaminatorów, którzy współpracują z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

Z doniesień medialnych wynika, że projekt ustawy o zmianach w prawie jazdy jest już przygotowany. Aktualnie trwają konsultacje z reprezentantami instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów. Jest szansa, że gotowy projekt trafi pod obrady Sejmu i Senatu jeszcze w tym roku.

Prawo jazdy do poprawki

Statystyka nie kłamie. Polska jest daleko w tyle w raportach zdawalności egzaminów na prawo jazdy. Taka sytuacja nie zawsze wynika z małych umiejętności kursantów i przyszłych kierowców. W Polsce egzamin na prawo jazdy zdaje średnio 35 % podchodzących do niego osób. W Wielkiej Brytanii podobny egzamin, umożliwiający prowadzenie samochodu zdaje prawie połowa kursantów (47 %) a w Niemczech rekordowo nawet 70 %. Na ile możemy brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów i mieć wpływ na sytuację? Jakie zmiany w prawie jazdy są potrzebne, żeby niepokojący trend się odwrócił?

Prawo jazdy – kurs jak zdać egzamin?

Jedną z bolączek obecnego stanu rzeczy jest podejście do kursu na prawo jazdy i samego egzaminu. Instruktorzy, którzy przygotowują przyszłych kierowców do egzaminu od dawna narzekają na fakt, że w praktyce nie uczą jak bezpiecznie jeździć tylko jak skutecznie zdać egzamin. Podobne przekonanie jest u osób, które decydują się na kurs na prawo jazdy. Większość z nich jest zdania, że kurs nie uczy jeździć. Żeby skutecznie reagować w sytuacjach nagłych lub przy gwałtownej zmianie pogody trzeba udać się na specjalne kursy np. jazdy w poślizgu czy z łańcuchami w terenach górskich.

Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? QUIZ

Prawo jazdy 2019: mniej biurokracji

W trakcie egzaminu na prawo jazdy nie jest wymagana bezpieczna i płynna jazda (choć to oczywiście też podlega ocenie egzaminatora). Najważniejsze jest poprawne wykonywanie pojedynczych manewrów. Egzaminator zwraca też szczególną uwagę na dokładną interpretację przepisów. Na egzaminie nie ma błędów większych czy mniejszych, nieistotnych i zagrażających życiu. Jeden błąd skutkuje ostrzeżeniem, drugi wyklucza z dalszej części egzaminu.

Egzaminatorzy literalnie podchodzą do przepisów kodeksu drogowego w trakcie egzaminu, ponieważ to się po prostu opłaca. Większość wpłat do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego to właśnie opłaty za egzamin na prawo jazdy. Z raportu NIK sporządzonego w 2016 roku wynika, że aż 88 % dochodów WORD-ów pochodzi z egzaminów, z czego prawie 70 % to egzaminy poprawkowe.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy Kodeks Drogowy 2018. Sprawdź, co już się zmieniło
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński w rozmowie z dziennikarzem TVN24bis komentował, że obecna sytuacja związana z dużą ilością egzaminów poprawkowych jest patologiczna. Receptą na tę sytuację ma być m.in. zmiana sposobu finansowania WORD-ów. Partia rządząca chce, by ośrodki te były finansowane przez wojewodę, czyli z budżetu państwa. Wynagrodzenia egzaminatorów miałyby być określane odgórnie, bez związku z ilością przeprowadzonych egzaminów.

Prawo jazdy 2019: zmiany już w tym roku?

Projekt ustawy jest już w procesie legislacyjnym. Projekt zmiany finansowania egzaminatorów jest gotowy, w tym momencie jest dyskutowany z tkanką społeczną,czyli przedstawicielami środowiska instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów. Kolejnych kroków, w tym złożenia projektu w Sejmie oraz głosowania możemy się spodziewać jeszcze w tym roku.

Prawo jazdy: zmiany

Czego możemy się spodziewać w tym roku? Czy zmiany w prawie jazdy wejdą w życie? Dyskusja o zmianach trwa już co najmniej od roku. O tym się mówiło w 2018 roku.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

15.03.2019, 09:39

140 zł za 2-5 min. na egzaminie mało kto tak zarabia w naszym kraju. Po nie zdanych 5 min. dodatkowe 55 min. jazdy z egzaminatorem po placu celem dalszej nauki i wyjaśnieniu błedów (nauki nie siedzenia z telefonem)

15.03.2019, 09:35

Fajne są komentarze egzaminatorów i instruktorów. Jedni na drugich a razem na kursantów, że głupi, nieporadni itp. Jak mówią nawet niedźwiedzia można nauczyć tańczyć. Zdajemy sobie sprawę, że wszyscy nie są predysponowani do jazdy. Ale żeby od razu 70% nie zdawało to znaczy, że coś jest nie tak., a wszelkie dotychczasowe zmiany niczemu nie służą, mało osób zdaje, dużo wypadków

12.03.2019, 19:35

największym powodem w nie zdawalosci jest zwykla organizacja ruchu drogowym,ciagle prace nad wieloma miejscami które powodują te problemy, powoli sa usuwane z naszych drog,wiec kursanci i zdający wytrwalosci i rozwagi w prowadzeniu pojazdow.

12.03.2019, 11:09

Jak mamy być wysoko w zdawalnosci jak egzaminator to zazwyczaj wrog publiczny nr 1 osoby podchodzącej do egzaminu? :D Tylko czeka zeby się przyczepić i zakonczyc jazde :/ a potem takie zaskoczenie ze młodzi ludzie kupują karty z dokumencik pl.

10.03.2019, 17:38

jak zwykle na tej stronie, clickbait i zero rzeczowych informacji...

04.03.2019, 15:03

Hej, Jestem Karolina mam 21 lat :) Napisz do mnie na https://wyspalasek.pl/malinka97/ jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :)

25.02.2019, 14:56

Ja robiłem prawko w 89 r. Śniegu tyle napadało, że placu w ogóle nie mieliśmy tylko każdy przejechał po mieście ok. 1 km. i wszyscy zdali. Jeżdżę przez tyle lat i nie miałem jeszcze wypadku. Podstawa myśleć za kółkiem a praktykę nabywa się z czasem. egzamin nie zrobi z nikogo dobrego kierowcy.

25.02.2019, 11:55

Podaję to czego nas uczą na egzaminie:
-stan płynów
-teorii mijającej się z praktyką aby nabić kasy dla wordu !!! Jakie wymiary ma ramka rejestracyjna ? chore pytanie z egzaminu :))) do niczego nie potrzebne.
-placyk i manewry zbędne gdyż powinna się liczyć praktyka w mieście

Co waszym zdaniem jest ważniejsze ???

Stan oleju w silniku i teoria czy nauka i praktyka w sytuacjach krytycznych typu uślizgi koła, awaryjne hamowania !!!

Dla mnie jest odp prosta. Ministrze zmieńcie system nauki bo wolę zatrzeć silnik niż stracić życie i być przeszkolonym na sytuacje awaryjne !!!

Praktyka i jeszcze raz praktyka w życiu codziennym to co powinno się uczyć !!!!

25.02.2019, 11:37

Żyjemy w chorym kraju gdzie chodzi tylko o nabijanie kasy do WORDU a nie o nauczenie jak prawidłowo jeździć po drogach oraz niepotrzebna teoria przez którą nie zdaje większość. To nie Sejm że musimy wszystko umieć jak w kodeksie. Uczcie ludzi praktyki i zachowania w ruchu a nie gdzie jest olej w silniku itd. Od tego są mechanicy itp.

21.02.2019, 11:58

W tym kraju to sie tak człowiekowi życie uprzykrza... dlatego polecam prawko z dokumencikpl, tanio i szybko xd

18.02.2019, 09:42

Egzaminy powinny być za darmo to i zdawalność by się poprawiła.

17.02.2019, 20:15

Bzdury i jeszcze raz bzdury! Jak łatwiej będzie zdać? Na stopie nie trzeba będzie się zatrzymać, wymusić pierwszeństwo, wjechać na czerwonym? Co to za różnica kto będzie płacił wypłatę egzaminatorowi? Jak ktoś jeździć nie potrafi to i tak nie zda. Robicie ludziom wodę z mózgu 😠

15.02.2019, 15:15

Zamknąć wordy, z instruktorów zrobić egzaminatorów, bo dokładnie wiedzą czy kursant potrafi jeździć, a nie tak jak było ze mną, że po pierwszym egzaminie odechciało mi się być kierowcą. Pierwsze to kultura egzaminatorów, czyli robienie wszystkiego by zdenerwować egzaminowanego itp. , inny samochód na egzaminie niż w na kursie, sprzęgło nacisnąć to trzeba nieźle się namęczyć, to przyklady które mi wystarczyły by nie próbować drugi raz.... Zero sponsorowania tej organizacji

10.02.2019, 15:26

Egzaminy do powiatów dość zalewu "L"na sieradzkich ulicach.W Sieradzu niech się uczą sieradzanie,każdy niech się uczy w powiecie gdzie mieszka.Dla sieradzan zostają korki,smog i śmieci po kursantach oraz pusty plac pomnik ludzkiej bezmyślności w postaci sieradzkiego ODTJ,kto za rozrzutność i zmarnowanie państwowych pieniędzy odpowie?

09.02.2019, 17:43

Ano ,ano -a ja kupilam egzamin u egzaminatora za 5000 zl i bardzo mi podziekowal ,ze zdalam

09.02.2019, 15:44

I tak u mnie jest rekordzista który terioe zdwal 123 razy! Odrazu taki powinien mieć dożywotni bilet MZK, takich potem mamy kierowców...co raz więcej ASÓW przestworzy... Jak to wprowadza to będzie druga Ukraina albo Rosja, jak to czasem widać na filmikach :D

09.02.2019, 00:33

,,Kierowca '' ciekawe kiedy Ty miałeś egzamin bo teraz raczej miałbyś problem włącznie z egzaminatorami

07.02.2019, 15:14

Oblweaja Ci co nie znaja przepisów o ruchy drogowym czyli tępe dzidy XD

07.02.2019, 12:06

A ja blondynka zdałam za pierwszym razem na 24h kursu a od męża codziennie słyszę "KTO ci dał to prawko, Ty jeździć nie umiesz." Prawda jest taka że każdy instruktor uczy w tych 30 h jak zdać egzamin. Nie staniesz się po wyjezdzonych 30h zajebi***stym kierowca bo to nie realne. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. :)

07.02.2019, 09:50

Oblewają tylko po to aby mieć więcej kasy. Czas by się wziąść za Elbląg tam są tacy nie mili instruktorzy że jak się ich zobacz to aż zdawać się odechciewa pracują jakby za karę.. Powinni starych wypier****ć dziadków!

31.01.2019, 11:55

Jako osoba, która już 4 razy oblała mogę tylko tyle powiedzieć - jeździć lubię, sprawia mi to frajdę i nie sądziłam, że tak mi się spodoba gdy zapisywałam się na kurs, 34h wyjeżdżone z moim instruktorem i oboje byliśmy pewni, że zdam za pierwszym, góra drugim razem (teoria poszła bez problemu), bo czuję się dobrze za kółkiem, pewnie, ale z kulturą. Wystarczyło wejść do "L"ki na egzaminie... Sprzęgło rozklekotane nie daje się wyczuć - uwaga egzaminatora wyprowadziła mnie z równowagi totalnie -"Pani na egzamin przyszła nie umiejąc ruszyć z miejsca?" Zmiażdżona totalnie pewność siebie i swoich umiejętności. Z ręką na sercu ani raz mi nie zgasł samochód na kursie i na placu manewrowym ćwiczyłam też samochodem męża i też nie zgasł nigdy. Każdy kolejny egzamin kończył się tym samym - zjadały mnie nerwy w związku z obawą, że zaraz znowu "zdechnie". Odpuściłam sobie bycie kierowcą, chociaż bardzo bym chciała jeździć. Jeśli już ten plac manewrowy musi być na egzaminie to niech ten egzamin składa się z 3 etapów - teoria, plac i praktyka w mieście- oblejesz na etapie miasta, zaczynasz kolejny egzamin od wyjazdu do miasta, myślę, że kursanci czuliby się spokojniej przy takim układzie. No i coś z tymi sprzęgłami robić, bo zanim "wyczujesz" samochód to już jesteś uboższy o 140 zł.

29.01.2019, 23:27

W tym artykule ktoś ma małą wiedzę na temat egzaminów państwowych to nie jest prawda, że jedno ostrzeżenie a drugie kończy egzamin do wykonania jest na mieście ok 28 zadań i w każdym można popełnić jeden błąd tylko nie można go powtórzyć więc można mieć w każdym zadaniu po jednym błędzie a jeżeli kursant stworzy zagrożenie w ruchu drogowym co może skutkować kolizją lub wypadkiem wówczas egzamin zostaje przerwany. Ludzie którzy szykują te zmiany mają małą wiedzę tak naprawdę co się dzieje w Word myślicie że egzaminatorzy jak przejmie ich ktoś inny to będą ludzi przepuszczać i będzie lepsza zdawalność przecież to nie są pionki tylko ludzie którzy mają dużą wiedzę jeżeli ktoś ma małą wiedzę na temat przepisów ruchu to myślicie że podlegając pod wojewodę nie będą ich oblewać, będą brać na siebie taką odpowiedzialność bo podlegają pod kogoś innego jeżeli są odpowiedzialni to nadal będą nie zaliczać egzaminów jeżeli kursant nie potrafi bezpiecznie jeździć. Problem leży w innym miejscu ta ustawa nic nie zmieni a tak poza tym to pozytywne egzaminy też podlegają sprawdzaniu i żaden egzaminator nie będzie przepuszczał tak sobie. Problem jest w szkołach jazdy są instruktorzy którzy dobrze uczą i jakoś kursanci zdają za pierwszym razem a inni mają wyrąbane na kursanta zapłacił i pojeżdzdzimy sobie po prostej po co mają się męczyć. Ja mam wszystkie kategorie prawa jazdy wszystkie zdane za pierwszym razem i to zasługa dobrej szkoły jazdy więc szukajcie dobrych szkół a statystyki w Word się poprawią same bez tej chorej ustawy. Instruktorzy którzy prowadzą konsultacje w sprawie nowej ustawy są niekompetentni twierdzenie że uczy się pod egzamin a nie myślenia a pod co mają uczyć instruktorzy przecież na mieście jest do wykonania kilka zadań ściśle związanych z przepisami ruchu czyli jak jeździć po rondzie, wyjazd z drogi podporządkowanej, jednokierunkowa często skręt z niej w lewo, droga osiedlowa np. 20lub 30 km/h lewo skręt kolizyjny i bezkolizyjny tak samo prawo skręt, zawracanie na skrzyżowaniu, jedno parkowanie i zawracanie z użyciem biegu wstecznego to naprawdę tak dużo to wszystko codziennie wykonują kierowcy na drogach nic innego nie ma więc jak tego nie uczyć. Reszta to uczenie myślenia czyli nie przekraczania prędkości nie ścinania zakrętów uwaga na słabszych na drodze czyli piesi rowerzyści motocykliści pokazywanie złych zachowań czego jeszcze chcieć dobre szkoły tego uczą tylko że w tych szkołach uczą instruktorzy z dużą wiedzą i często są instruktorami nie tylko na kat B lecz na inne też a nawet są instruktorami techniki jazdy. Nigdy zdając egzamin nie spotkałam złego egzaminatora czuć było że wiedzą co robią. Ta ustawa nic nie zmieni problemy gdzie są wiedzą tylko doświadczeni instruktorzy i pokorni widzą że problem jest głębiej najprościej powiedzieć egzaminatorzy robią kasę ciekawe czy oni też tak myślą proponuję mniej ich obrażać i zastanowić się gdzie tak naprawdę jest problem. A tym co piszą te artykuły proponuję pogadać z kimś kto zna ten problem niezdawalności i zna procedury egzaminów, bo niepotrzebnie straszy się kursantów. Z szacunkiem Karolina.

29.01.2019, 19:36

W Niemczech zdawalność jest tak ogromna, ponieważ koncerny motoryzacyjne lobbują to wszystko, bo kto wtedy kupi ich auta? To samo tyczy się autostrad.

29.01.2019, 13:24

Nie piepszcie ze szkola jazdy nie uczy jak poprawnie jezdzic bo uczy to za egzaminatorow czas sie wziąść zeby czlowiek oblewal za glupoty gdzie w realnym swiecie kierowcy jeżdżą jak chca i nie trzymaja sie przepisow a jednak jezdzic potrafia...zeby placic 140zl za egzamin i po 5 min na placyku okreslic czy dana osoba potrafi jezdzic glupota!!!!

29.01.2019, 13:19

Jestem byłym instruktorem. Cały ten system to półfikcja. Opiera się głównie na niskich kosztach i uczeniu po łebkach i następny proszę. Kto się wychyla albo jest za dobry to mu się finans obcina albo nie wyrobi na koszta bo stawki niskie a ludzi nie stać na droższe jazdy. Egzamin zbyt surowy a kurs zbyt słaby a powinno być odwrotnie. Pracowałem w latach 2008/11 momentami jako instruktor lubiłem te pracę ale poza satysfakcja niewiele z niej miałem. Byle jakośc tworzy bylejakich kierowców.
Zdarzało się że od innych przychodziło mnóstwo kursantek kursantow nie umieli jeździć na czwartym piątym biegu np po mieście albo znali jedna dwie trasy i kilka parkingow wszystko na temat. Kierowca ciężkich zestawów Norwegia. Branża przewozu samochodów.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3