Ocieplanie bloków rozpala emocje na osiedlu im. Armii Krajowej w Opolu. Mieszkańcy: Na co idą pieniądze na fundusz remontowy?

Piotr Guzik

Mieszkańcy południowo-wschodniej części os. im. AK skarżą się, że ich bloki niszczeją, podczas gdy budynki w innych częściach osiedla są regularnie modernizowane. - Aby to było możliwe konieczne jest podniesienie składek na fundusz remontowy. A na to ludzie nie chcą się zgodzić - odpiera spółdzielnia.

Problem dotyczy osiedla nr 3, jednego z czterech wchodzących w skład Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu. Składają się na nie nieruchomości przy ulicach Batalionu „Parasol”, Batalionu „Zośka”, Skautów Opolskich, Szarych Szeregów oraz Zawiszaków. Łącznie to ponad 2700 lokali zamieszkałych przez blisko 6200 osób.

Mieszkańcy alarmują, że ich bloki mają blisko 40 lat i nadal stoją nieocieplone. Wskazują, że w innych częściach os. im. AK co roku widać rusztowania, a u nich prace na taką skalę nie były prowadzone od lat.

- Co się stało z pieniędzmi z funduszu remontowego, na który mieszkańcy płacą od 40 lat? Trudno uwierzyć, że przez ten czas nie udało się uzbierać środków na docieplenie paru bloków - komentują.

Adam Jaroch, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu, odpowiada, że korzenie sprawy sięgają przełomu lat 70. i 80., gdy powstawały bloki.

- Płyty, z których wykonano budynki w starszej części osiedla, miały wadę technologiczną powodującą przemarzanie ścian. Osiedle nr 3 powstało nieco później i wykonywano je już z elementów pozbawionych tego mankamentu - mówi.

- Docieplanie starszych bloków było finansowane z budżetu państwa, jeszcze w latach 80. I to państwo narzucało materiały do tego wykorzystywane. Wśród nich były elementy zawierające azbest. Prawo wymusza na nas teraz zastępowanie ich innymi formami dociepleń. I takie prace są systematycznie realizowane. Musimy je już jednak prowadzić własnymi siłami, czyli z pieniędzy gromadzonych poprzez składki na fundusz remontowy - opisuje Adam Jaroch.

Prezes SM wskazuje, że wiązało się to z koniecznością podniesienia składki z 1 do 2 zł za metr kw. lokalu. - Na osiedlu nr 3 odbyły się zebrania z mieszkańcami, którzy nie wyrazili zgody na taką podwyżkę. Rok temu udało się podnieść stawkę do 1,50 zł za metr kw., ale na wzrost do 2 zł mieszkańcy nie chcą się zgodzić – mówi i dodaje, że taką podwyżkę zaakceptowały rady innych osiedli.

Adam Jaroch wskazuje, że pieniądze wpłacane przez mieszkańców tego osiedla na fundusz remontowy nie są kumulowane, tylko wydatkowane na naprawy bieżące w ciągu roku.

- Zapewniam też, że z tych pieniędzy nie są finansowane prace na innych osiedlach. Bez podniesienia stawek nie sposób jednak zrealizować choćby poprawy elewacji. Na ten rok nie planujemy tam żadnych takich prac - mówi.

PLASTIK ZALEWA ZIEMIĘ. Jak temu zapobiec?

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

26.02.2019, 21:45

Czyli w skrócie mamy płacić jeszcze więcej to może kiedyś nam łaskawie ocieplicie ? jaja sobie robisz Jaroch ?!?!

26.02.2019, 21:26

Co ten prezes za głupoty wygaduje inne bloki zostały ocieplone przed tymi podwyżkami na fundusz remontowy i jakoś sie dalo, a teraz najlepiej zrzucić winę że osiedle 3 się nie zgodzili na podwyżkę. Nie zgodzili się bo kradniecie pieniądze i nic nie robicie. Na starym ZWM obecnie 3 bloki chyba są robione jak nie 4, nawet mają kasę żeby przemalowywać ocieplona już elewacje . Ja już zbieram podpisy żeby cię wyrzucić prezesiku oszuście. I pamiętaj że te bloki mają już prawie 40 lat policz sobie ile to jest kasy nazbieranej przez te 40 lat i co zostało zrobione. To jest skandal! Przez 40 lat nie nazbieranio 5 milionów złotych od 2700 lokali ? Załóżmy że. srednio ten fundusz to 50 zł przez 40 lat. To jest 2700 mieszkań z 50zl miesięcznie = 135000 zł miesięcznie, rocznie x12 = 1620000 a przez 40 lat = 64800000 prawie 65 milionów złotych z samego funduszu remontowego a w czynszu są jeszcze inne opłaty ,a oni teraz jeszcze nam jakiś kolejny fundusz wciskaja ponad 30zl i podwyżkę remontowego. I co teraz w koncu starczyć będzie ? Gdzie jest ABW i CBŚ ?!

26.02.2019, 21:21

Proponuję przeanalizować dokładnie rozliczenie opłat czynszu....... Brak słów na komentarz ..... Ile wpłacamy do kasy na pracowników administracyjnych którzy często zajmują sztuczne etaty stworzone na potrzebę chwili.... A fachowców nie można doprosić się tygodniami. Ja mam swoją teorie na temat funkcjonowania naszej spółdzielni ale z uwagi na konieczność użycia słów uważanych za obraźliwe i wulgarne powstrzymam się.....Współczuje ludziom którzy płacą raty kredytu i dodatkowo utrzymują spółdzielnianych darmozjadów. Ja tylko utrzymuję ale szlag mnie trafia co miesiąc.....

26.02.2019, 20:33

To jakim cudem klatki nr 3, 5, 7 na ul.Batalionu Zośka są ocieplone A 2,4,6 nie?

26.02.2019, 14:46

wszyscy oburzeni, zastanawiają się gdzie się pieniądze podziały, dlaczego tak a nie inaczej remontują bloki na osiedlu...Ludzie, zamiast tylko narzekać - zacznijcie się interesować tym co się dzieje w spółdzielni. Idźcie na zebrania, pytajcie, domagajcie się...nie dostajecie odpowiedzi, nie jesteście zadowoleni - zawsze można zmienić radę osiedla, radnych, z prezesem włącznie. Ale tego nie zrobi się z poziomu "pilota, fotela i telewizora" narzekając na cały świat i licząc że inni to zrobią. To wymaga wysiłku, czasem długiego czasu i konsekwencji w działaniach.

24.02.2019, 05:47

Od pażdziernika stoi worek z gruzem przy Batalionu Zośka 4 do dziś.Brak właśćiciela brak reakcjize strony spółdzielni,

23.02.2019, 12:41

MORES Pan Prezes SM doprowadził stan SM do okresu planu 6-letniego (czytaj Gomułka). Przewodniczący Rady Nadzorczej to były członek Zarządu SM. Jest szereg pytań na które obecny Zarząd i tzw.Rada Nadzorcza nie może odpowiedzieć:1.Dlaczego nie zlecono audytu na ocieplenia firmie niezależnej.2.Dlaczego nie można urealnić Zamówionej Mocy Cieplnej dla SM.3.Dlaczego nie ma w SM specjalisty ds. ciepłowniczych.4.Dlaczego nikt nie podejmuje starań o finansowanie tej modernizacji z Funduszy Europejskich.5.Dlaczego tzw.Rady Osiedla nie potrafią rozliczać energii cieplnej.itd..Jest szansa na poprawę efektywności gospodarowania tą SM bo będą wybory do Rady Nadzorczej w czerwcu 2019 r.Trzeba przyjść na te wybory i zrobić to co zrobiono w SM "Przyszłość"w Kluczborku.Mieszkańcy SM ;proszę o działania skuteczne a nie propagandowe.Mieszkańcy innych miast potrafią zrobić porządek np;Praszka (ciepło),wspomniany Kluczbork itd. spróbujmy może u Nas też się uda coś zmienić,bo zmiany są konieczne.Powstałe na tym Osiedlu "Stowarzyszenie Mieszkańcy Mieszkańcom" jest gotowe do współpracy.

23.02.2019, 03:19

Pobieranie wpłat na fundusz remontowy podczas gdy usługi dociepleń drożeją o 50% niewiele zmienia. Inflacja na rynku usług budowlanych ma takie własnie skutki...

22.02.2019, 19:24

ocieplenie budynku jest opłacalne, kiedy audytor energetyczny na końcu swojego opracowania napisze że zwrot kosztów nastąpi do 10 lat, a czy tak jest w spółdzielni ?, niech dziennikarz się zainteresuje , na zebraniu padła data 28 lat że nastąpi zwrot, jeżeli członek spółdzielni ma dziś 50 lat zwrot po 28 latach to ma 78 lat , będzie płacił całe życie a może nic nie skorzystać , drugi aspekt po 10 latach trzeba elewację już docieploną np. . pomalować lub cos naprawić i co to oznacza że jeszcze jeden kredyt nie spłacony a trzeba zaciągnąć następny, spółdzielnia widać jest otrzaskana w kredytach konsolidacyjnych. W związku z powyższym co robi Rada Nadzorcza , jako organ kontrolujący sposób zarządzania majątkiem przez Zarząd , winna odrzuć inwestycję która nie ma efektów ani stopy zwrotu ,na bardzo dobre pytania do organów przez ludzi znających (spółdzielców) się na temacie do organów spółdzielni, jedni spuścili głowę pod stół , a członek rady nie przyszedł . Czas najwyższy aby nastąpił podział spółdzielni na wspólnoty , można wtedy skontrolować każdy grosz. I tak jak ktoś napisał ze na III mieszka najwięcej "komuchów" i ich potomków i tam jest zawsze najliczniejsza ekipa na walnych zgromadzeniach . Zarządzanie spółdzielnią daję ocenę na 2 , radę nadzorczą brak stopnia wywalić .

22.02.2019, 19:21

Nawet przy funduszu w okolicach 2 PLN od metra taki budynek musi zbierać na ocieplenie 7-10 lat (widziałem kalkulację dla Zaodrza około rok temu i taki typowy dwuklatkowy 10-piętrowiec miał kosztować ok 1,1 mln; to była kalkulacja dla wspólnoty, nie spółdzielni). Pod warunkiem, że nic innego nie trzeba robić, a tak nigdy nie jest

22.02.2019, 14:19

Mieszkalem w budynku ktory nalezal do spoldzielni i placilem krocie za nie wiadomo co, nigdy na nic nie mieli pieniedzy a wszelkie prace wykonywaly firmy znajomkow i ceny z kosmosu . Przeprowadzilem sie i teraz mieszkam w bloku ktorym zarzadza wspolnota, kazda zlotowka drobiazgowo rozliczona blok ocieplony (byl konkurs ofert i ceny oscylowały od 300tys do 880tys za ten sam zakres robot) premie wszelkiego rodzaju za termomodernizacje zwrocone dodatkowo gmina oddala za zdjecie i utylizację plyt zawierajacych azbest. mozna? mozna

22.02.2019, 13:54

Tak to jest właśnie w tworach z poprzedniego okresu takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Wspólnoty lepiej zarządzają środkami. Taka Atrium Malinka w środku tego osiedla, fundusz remontowy kilkakrotnie niższy a jakoś starcza na wszystko, zadbane i dobrze zarządzane. Da się? Da.

22.02.2019, 13:39

A na Malince w nowym bloku spia Ukry wiec chwila moment jak zejda z budowy i będzie epidemia odry... A jak tam klamry ? Przykryja i co? Nie będzie widać rdzy a bloki trzymają się głównie na nich. Pozatym docieplenie spowoduje termos i budynki się zapoca a w mieszkaniach wyjdzie grzyb taki ze będzie można pieczary sadzić ... No ale sa szpece z pekaesu co wiedza lepiej :) Powodzenia i już kupcie maski i inhalatory , pozatym stary ciepla powoduje stolarka okienna nieszczelna i okna na klatkach pootwierane w zime oraz cieplo ucieka na yzw membranach płyt. Wystarczy to zrobić i nie trzeba tego ocieplać bo prócz wyglądu to nic nie da. Nie dajcie się Ludzie bo dym..a was w 4 litery i to ostro.

22.02.2019, 13:28

tak się składa ze w tej części osiedla mieszka najwięcej "komuchów" i ich potomków stad te pretensje

22.02.2019, 13:04

Za 50 gr więcej zrobią docieplenie itd. A za 1.5 zł nie zrobią nic, w jakim celu płacić? Trzeba od spółdzielni żądać dokumentów dokładnie gdzie poszła każda złotówka. Następnym razem się 2 razy zastanowia nim wydadzą.

22.02.2019, 12:48

Ludziska wy mata płacić , a nie wymagać