(© Fot. Arc Polska Dziennik Zachodni)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Do końca roku ceny klasycznych paliw, czyli benzyny i diesla, mogą lekko wzrosnąć.

Trochę mniej optymistyczne wieści mamy dla kierowców, używających autogazu. Już teraz średnio za litr LPG płacimy 1,97 zł. Jest to o 5 gr więcej niż w ub. tygodniu i 9 gr więcej niż 1 października. Według biura maklerskiego Reflex, w najbliższych tygodniach, ceny auto-gazu nadal mogą rosnąć, osiągając poziom 2,1 zł za litr.

Za trzy miesiące powody do niezadowolenia mogą mieć kierowcy diesli. Od 1 stycznia, podatek akcyzowy od litra oleju napędowego wzrośnie o 16 groszy. Doliczając do tego VAT, za diesel będziemy płacić o około 18 gr więcej niż teraz.

Teraz za olej napędowy i benzynę płacimy mniej niż w ub. tygodniu. Jest to efekt przełożenia spadków cen u naszych producentów na ceny detaliczne na stacjach, które zawsze następują po kilkunastu dniach. Jak wynika z analiz Refleksu, za benzyny Eurosuper 95 i Superplus 98 płacimy na litrze odpowiednio o około 2 i 3 grosze mniej jak przed tygodniem. Nie można wykluczyć, że w najbliższych dniach na rynku detalicznym ceny benzyn ustabilizują się. Na rynku hurtowym pierwsza połowa miesiąca upływa bowiem pod znakiem podwyżek. W tym czasie hurtowa cena benzyny bezołowiowej wzrosła o 15 gr na litrze, natomiast litr diesla wzrósł o około 5 gr.

Jak tłumaczy Urszula Cieślak, analityk BM Reflex, w przypadku benzyn nie przekładało się to jeszcze na ceny detaliczne tylko dlatego, bo poziom marży na stacjach utrzymywał się na dosyć wysokim poziomie.

Zastrzega jednak, że jeśli nadal będą rosły hurtowe ceny benzyny, to podwyżek możemy spodziewać się także przy dystrybutorach. Natomiast już w tym tygodniu na stacjach mogą wzrosnąć ceny oleju napędowego. Zresztą średnia cena litra diesla jest już o 1 grosz wyższa jak przed tygodniem.

Jednym z głównych czynników, który w najbliższych miesiącach będzie kształtował ceny paliw na naszych stacjach, są notowania ropy naftowej. A ta w ubiegłym tygodniu osiągnęła najwyższy poziom od roku. Baryłka przekroczyła już cenę 78 dolarów.

Jak tłumaczą analitycy, impetu wzrostowego cenom ropy dodało dalsze osłabienie dolara. - Poza tym długoterminowe oczekiwania zmian popytu na ropę są optymistyczne - mówi Urszula Cieślak.


2,1 zł tyle, według analityków, będziemy płacić za litr autogazu za kilka tygodni

15 gr o tyle wzrosła hurtowa cena litra benzyny w pierwsze dwa tygodnie października

Wiadomości Opole, Wydarzenia Opole

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!