Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolanie dbajcie o swoje stawy

redakcja
redakcja
Paweł Stauffer
Naukowcy z Politechniki Opolskiej zbadali opolanom stawy. Najgorzej u nas z kolanami i kostkami. – Dlatego planujemy akcję edukacyjną – mówią pomysłodawcy projektu.

Zwyrodnienia stawów to jeden z najważniejszych problemów społecznych i zdrowotnych naszych czasów. Szacuje się, że cierpi na nie blisko połowa osób po 50. roku życia. Dlatego zespół pod przewodnictwem dr. Dawida Bączkowicza z Instytutu Fizjoterapii Politechniki Opolskiej opracował innowacyjną metodę badania stawów, która wykrywa zwyrodnienia nawet w bardzo wczesnym stadium. Naukowcy w kwietniu  zaprosili opolan na badania. Są już wyniki.- Naszym celem było wczesne wykrywanie zaburzeń w obrębie stawów, dzięki wykorzystaniu innowacyjnej metody wibroakustycznej, opracowanej na Politechnice Opolskiej. W ciągu dwunastu miesięcy planowaliśmy przebadać ok. 600 osób - mówi dr Dawid Bączkowicz. - Zainteresowanie projektem okazało się tak duże, że już w tej w chwili zbliżamy się do osiągnięcia tej liczby. Z pewnością nie byliśmy przygotowani na tyle zgłoszeń, szczególnie w pierwszych dniach, gdy liczba chętnych do uczestnictwa w programie osób przerosła nasze możliwości bieżącej rejestracji - dodaje.Co ciekawe, pomysłodawcy projektu przewidywali, że największym powodzeniem program będzie cieszył się u osób starszych, tymczasem blisko połowę pacjentów stanowiły osoby do 40 roku życia.    Spośród wszystkich dolegliwości, z którymi zgłaszali się pacjenci, najpowszechniejsze były zaburzenia w obrębie stawów kolanowych i skokowych.Studia Opole

- informator dla przyszłych studentów, rekrutacja, stypendia, kursy i szkolenia- To naturalnie wynika ze znacznego ich obciążenia. W większości przypadków wibroakustyczna ocena jakości ruchu powierzchni stawowych bardzo dobrze odzwierciedlała ich stan. Dotyczy to głównie takich przypadków jak chondromalacja, czyli rozmiękanie rzepki, uszkodzenia łąkotek, zmiany zwyrodnieniowe lub np. niezborność ruchowa związana z niestabilnością stawu. Każde z tych zaburzeń, zgodnie ze swoją patobiomechaniką, generuje odmienny wzorzec sygnału wibroakustycznego, dzięki czemu jesteśmy w stanie różnicować między sobą wymienione zaburzenia - mówi dr Dawid Bączkowicz.Były i takie dolegliwości, których nie udało się zdiagnozować.-  Dzieje się tak, gdy problemem nie są zaburzenia w obrębie powierzchni stawowych, ale podłoże tkwi np. uszkodzeniu mięśnia, stanie zapalnym jego przyczepu lub torebki stawowej. Dlatego badanie wibroakustyczne stawów, tak jak każde badanie dodatkowe, powinno być poprzedzone badaniem podmiotowym i przedmiotowym pacjenta - mówi naukowiec.Badania potwierdziły, że wielu opolan ma problemy ze stawami.- To pokazuje, jak duże mamy deficyty w działaniach profilaktycznych oraz edukacyjnych, jak i problemy w dostępie do specjalistycznego leczenia. W trakcie prowadzenia badań i poprzez rozmowy z pacjentami odkryliśmy też, jak wiele mitów w tej materii funkcjonuje w społeczeństwie - mówi dr Bączkowicz. - Do najważniejszych z nich należą półprawdy dotyczące m.in. możliwości diagnostyki i leczenia stawu kolanowego.Często pacjenci zgłaszali się ze zdiagnozowanym „zespołem dolegliwości bólowych” stawu kolanowego, czego absolutnie nie można uznać za prawidłowo postawione rozpoznanie. Poza tym w przypadku takich zaburzeń, jak niestabilność stawu kolanowego, zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze, nie pomogą popularne metody fizjoterapii jak pole magnetyczne czy laser, które w takich przypadkach mogą, co najwyżej, być zabiegami uzupełniającymi - dodaje. Partnerem projektu była firma ASA i to razem z nią naukowcy chcą przeprowadzić kampanię edukacyjną dotyczącą zapobiegania dysfunkcjom narządu ruchu, w tym stawów.-  Chcemy w społeczeństwie budować świadomość, jak również przekazać wiedzę dotyczącą przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawów, podstawowych mechanizmów powstawania dolegliwości, jak również ich zapobiegania czy zasad leczenia. Zawsze bowiem jest tak, że świadomy siebie i własnego ciała pacjent w o wiele lepszym stopniu poddaje się leczeniu - mówi dr Bączkowiecz.Projekt dobiega końca, ale jeszcze można się badać. Więcej informacji na stronie fizjoterapia.po.opole.pl. Najlepiej rejestrować się mejlowo pod adresem [email protected] bądź telefonicznie pod numerem: +48 693 387 172 (we wtorki pomiędzy godziną 10 a 15). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolanie dbajcie o swoje stawy - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto