Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole: Nowa ścieżka przyrodnicza w Nowej Wsi Królewskiej

MM
Przystanek nr 1 „Boisko przed stawem”

Przy przystanku pierwszym znajduje się boisko, plac zabaw i zbiornik wodny. Przystanek pierwszy przedstawia informacje dotyczące następujących gatunków:

a) Lepiężnik różowy (Petasites hybridus). Lepiężnik różowy należy do rodziny astrowatych. Jest to roślina kwitnąca bardzo wcześnie. Charakterystyczne różowe kwiaty lepiężnika pojawiają się już w marcu. Kwiaty wyrastają na szczycie czerwonawej łodygi. Roślina posiada ogromne liście o sercowatym kształcie, wyrastające z kłącza. Są to tzw. liście odziomkowe. Liście lepiężnika rozwijają się dopiero po przekwitnięciu kwiatostanu.

b) Manna mielec (Glyceria maxima). Manna mielec należy do rodziny traw. Trawa ta tworzy luźne kępy. Rozmnaża się za pomocą anemogamii, tzn. rozsiewaniu i przenoszeniu pyłku za pośrednictwem wiatru. W przeciwieństwie do roślin zapylanych przez owady, okwiat manny mielec jest bardzo zredukowany. Duże barwne kwiaty nie są jej potrzebne, gdyż nie musi zwabiać owadów zapylających. Kwiaty tej trawy zebrane są w kłoski na szczycie źdźbła. Młode kłoski są barwy jasnozielonej, ale z czasem zabarwiają się na kolor brunatny. Manna mielec jest uprawiana również jako roślina energetyczna.

Po zapoznaniu się z florą i walorami krajobrazowymi tego przystanku idziemy wzdłuż zbiornika wodnego, w kierunku wskazywanym przez tablicę kierunkową. Po przejściu ok. 170 m dochodzimy do przystanku drugiego.
Przystanek nr 1 „Boisko przed stawem” Przy przystanku pierwszym znajduje się boisko, plac zabaw i zbiornik wodny. Przystanek pierwszy przedstawia informacje dotyczące następujących gatunków: a) Lepiężnik różowy (Petasites hybridus). Lepiężnik różowy należy do rodziny astrowatych. Jest to roślina kwitnąca bardzo wcześnie. Charakterystyczne różowe kwiaty lepiężnika pojawiają się już w marcu. Kwiaty wyrastają na szczycie czerwonawej łodygi. Roślina posiada ogromne liście o sercowatym kształcie, wyrastające z kłącza. Są to tzw. liście odziomkowe. Liście lepiężnika rozwijają się dopiero po przekwitnięciu kwiatostanu. b) Manna mielec (Glyceria maxima). Manna mielec należy do rodziny traw. Trawa ta tworzy luźne kępy. Rozmnaża się za pomocą anemogamii, tzn. rozsiewaniu i przenoszeniu pyłku za pośrednictwem wiatru. W przeciwieństwie do roślin zapylanych przez owady, okwiat manny mielec jest bardzo zredukowany. Duże barwne kwiaty nie są jej potrzebne, gdyż nie musi zwabiać owadów zapylających. Kwiaty tej trawy zebrane są w kłoski na szczycie źdźbła. Młode kłoski są barwy jasnozielonej, ale z czasem zabarwiają się na kolor brunatny. Manna mielec jest uprawiana również jako roślina energetyczna. Po zapoznaniu się z florą i walorami krajobrazowymi tego przystanku idziemy wzdłuż zbiornika wodnego, w kierunku wskazywanym przez tablicę kierunkową. Po przejściu ok. 170 m dochodzimy do przystanku drugiego. opole.pl
W Opolu powstała nowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, której celem jest przedstawienie walorów przyrodniczych Nowej Wsi Królewskiej oraz wskazanie potrzeby ich ochrony. Ścieżka jest również narzędziem służącym do kształtowania odpowiednich postaw ludzkich wobec przyrody.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto