Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole: Spotkanie z Basią Meder- polską podróżniczką i dziennikarką na stałe mieszkającą w Australii

MM
15 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z Basią Meder. Podróżniczka i dziennikarka zaprezentuje dwie książki „Babcia w Afryce” oraz „Babcia w pustyni i w puszczy”.

Spotkanie odbędzie się 15 września o godzinie 18:00 w Sali Konferencyjnej MBP przy ul. Minorytów 4. Wstęp jest wolny.

Basia Meder - fotograf, podróżniczka i dziennikarka. Polka mieszkająca w Australii. Z wykształcenia inżynier mechanik oraz informatyk. Ma za sobą 16 lat pracy jako informatyk w Polsce i tyle samo w Australii, dokąd wyjechała w 1981 roku. Pasjonatka podróży i fotografii. Jej zainteresowanie fotografią zawiodło ją do wielu krajów Europy, później Afganistanu, Indii, Sri Lanki, Tajlandii i wreszcie do Australii. Odwiedziła również Papuę Nową Gwineę i Nepal. Odbyła roczną podróż dookoła świata, drugą roczną po Afryce, przemierzyła też kontynent australijski. Dotychczas poznała około osiemdziesiąt krajów.

Zobacz wystawy w bibliotece

Rezultatem jej wypraw było osiem indywidualnych wystaw fotograficznych oraz ponad trzydzieści grupowych, dokumentujących jej niezwykle podróże w poszukiwaniu innych krajów, ludzi, kultur i tradycji. Publikowała swoje podróżnicze artykuły w polskich pismach i magazynach (Świat Młodych czy Kontynenty). W Australii publikowała w pismach polonijnych oraz w zbiorach krótkich opowiadań w języku angielskim. W 2010 roku w Polsce, nakładem wydawnictwa Bernardinum, ukazała się jej obszerna relacja z wyprawy po Afryce, rozdzielona na dwa tomy: Babcia w Afryce i Babcia w pustyni i w puszczy. Za książki otrzymała prestiżową nagrodę przyznawaną przez National Geographic - Traveller 2010 w kategorii Książka Podróżnicza Roku.

„Babcia w Afryce” jest zapisem podróży, a właściwie wyprawy, którą niezwykła kobieta zdecydowała się odbyć, samotnie przemierzając Afrykę z południa na północ kontynentu. W ciągu trzynastu miesięcy odwiedziła dwadzieścia krajów: w Mozambiku trafiła na rewoltę, w Malawi przeżyła malarię, Lesoto zadziwiło ją śniegiem… a po drodze cały czas pisała. Książka, która w ten sposób powstała nie zadziwi jednak czytelnika wystrzałową fabułą, fajerwerkami zdarzeń czy soczystym i fantazyjnym językiem. Nie o to w niej chodziło.

Zobacz laureatów plebiscytu 'Perły w Koronie'

„Babcia w Afryce”, oraz jej druga część „Babcia w pustyni i w puszczy” to spokojna rzeczowa i konkretna narracja, rzetelny zapis codziennych zmagań z nieprzewidzianymi wydarzeniami, lokalnymi problemami, trudami podróży i z własnymi słabościami. Kluczem do książki jest słowo „uczestnictwo”. Autorka uczestniczy w życiu ludzi, poznaje ich radości i troski, skrupulatnie zapisuje rozmowy z nimi – i wszystko to czytelnikowi pozwala poznać codzienne środowisko, otaczającą naturę czy wpływy historii w miejscach, które często kojarzymy jeszcze z perspektywy książek Arkadego Fiedlera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto