OŚWIĘCIM. Unia powstawała z kolan, aż w końcu zadała decydujący cios Sanokowi [ZDJĘCIA]

Jerzy Zaborski
Sebastian Kowalówka na niewiele ponad dwie minuty przed końcem meczu zadał sanoczanom decydujący cios. W meczu hokejowej ekstraklasy, rozegranym w Oświęcimiu, miejscowa Unia pokonała Ciarko PBS Bank Sanok 3:2. Fot. Jerzy Zaborski
W ważnym meczu o miejsce w pierwszej „szóstce” hokejowej ekstraklasy oświęcimska Unia pokonała we własnej hali Ciarko Sanok 3:2. - Powstawaliśmy w tym meczu z kolan, aż udało się zadać decydujący cios – cieszył się Sławomir Wieloch, II trener Unii.

W pierwszej tercji sanoczanie byli stroną dyktującą warunki. Grali twardo, agresywnie. Dużo strzelali. Właśnie po dobitce objęli prowadzenie. Wynik mógł podwyższyć Travis Ouellette, który jednak przegrał pojedynek z Michałem Fikrtem.

Oświęcimianie szybko mogli odpowiedzieć. Dobrą pozycję miał Dariusz Wanat, któremu nie udało się jednak zakończyć akcji Kamila Paszka. Gra młodzieży trzeciej formacji może się podobać. - Brakuje mi wykończenia, żeby wreszcie coś strzelić – powiedział po meczu Dariusz Wanat.

Gospodarze odpowiedzieli wreszcie strzałem Macieja Szewczyka, który – będąc tyłem do bramki – uderzył z bekhendu, zaskakując Mateusza Skrabalaka.

Oświęcimianie cieszyli się remisem zaledwie 29 s. Michał Fikrt dał się zaskoczyć strzałem od tzw. zakrystii. - Myślałem, że ten cios podetnie nam skrzydła. Jednak z każdą tercją powstawaliśmy z kolan – powiedział po meczu Sławomir Wieloch, II trener Unii.

Oświęcimianie zaczęli grać agresywnie od drugiej tercji. Szybko, bo już w 22 min Mateusz Adamus popędził na samotne spotkanie ze Skrabalakiem, ale nie udało mu się go pokonać. Potem oświęcimianie przetrzymali osłabienie (kara Modrzejewskiego), a sami potrzebowali 18 s, by wykorzystać podwójną przewagę, gdy kary odsiadywali Hubert Demkowicz i Samuel Roberts. Strzał Marka Modrzejewskiego w „okienko” był przedniej marki.

Jeszcze przed drugą pauzą Ouellette próbował powtórzyć manewr zaskoczenia Fikrta wyjeżdżając zza bramki, ale tym razem oświęcimski golkiper nie dał się zaskoczyć.

W ostatniej akcji tej odsłony znowu Mateusz Adamus najeżdżał na Skrabalaka. Był jednak faulowany, więc ostatnia partię gospodarze zaczęli od gry w liczebnej przewadze. Nie udało się jej zamienić na gola, podobnie jak sytuacji sam na sam Macieja Szewczyka (47 min.)

Kiedy w 51 min karę za przypadkowy faul zarobił Jerzy Gabryś, wydawało się, że gospodarze zostaną skarceni za swoją nieskuteczność. Oświęcimianie nie tylko przetrzymali osłabienie, ale mogli się w tym okresie pokusić o trafienie. Blisko szczęścia był Jan Daneczek, ale akcję rozprowadził Sebastian Kowalówka.

Pod koniec, sanoczanie popełnili błąd w tercji środkowej. Krążek zagrał Daneczek, Skarbalak, chcąc ratować sytuację, wyjechał z bramki, wdając się w przepychankę, więc w końcu do siatki trafił Kowalówka. - Przypadek, ale jaki to ma znaczenie. Ważne są punkty – powiedział z uśmiechem popularny w Oświęcimiu sympatyczny „Muminek”.

Goście nie mieli możliwości szukania remisu, bo krewcy Kanadyjczycy Mike Danton i Samuel Roberts złapali bezmyślne kary, więc oświęcimianie, grając w podwójnej przewadze, „dowieźli” zwycięstwo do końca.

Unia Oświęcim – Ciarko PBS Bank KH Sanok 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)
0:1 Breault (Roberts) 10, 1:1 Szewczyk (Adamus) 18, 1:2 Ouellette (Śliwiński) 19, 2:2 Modrzejewski (Szewczyk) 31, 3:2 S. Kowalówka (Piotrowicz, Daneczek) 58.
Sędziował: Paweł Breske (Jastrzębie). Kary: 4 – 14 minut. Widzów: 600.

Unia: Fikrt – Vosatko, Bezuszka; S. Kowalówka, Daneczek, Piotrowicz – Gabryś, Modrzejewski; Szewczyk, Haas, Adamus – Nowotarski, Popela; Paszek, Wanat, Malicki oraz Budzowski.

Ciarko: Skrabalak – Olander, Roberts; Danton, Breeault, Biały – Touminen, Sproule; Śliwiński, Ouellette, Dahlman – Rąpała, Demkowicz; Strzyżowski, Ćwikła, Kostecki

Inne mecze:

HK Zagłębie Sosnowiec – Nesta Mires Toruń 5:2, Polonia Bytom – GKS Tychy 4:2, Orlik Opole – TatrySki Podhale 4:3 po karnych, Comarch Cracovia – SMS U20 Sosnowiec 13:0, Naprzód Janów – JKH GKS Jastrzębie 3:6.