Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętaj! W czasie upałów zapewnij psu cień i miskę chłodnej wody

Anna Wyspiańska
Natalia Popczyk
Jak pomóc psu znieść upał? Na pytanie odpowiada Stanisław Firlik, lekarz weterynarii.

Kinga: Mój pies w czasie gorących dni bardzo się męczy. Dlaczego psy tak ciężko znoszą upały i jak można im pomóc przetrwać ten trudny czas?

W upalne dni psy, szczególnie długowłose i z krótkimi kufami (mopsy, buldogi, boksery, pekińczyki), psy starsze i z chorobami serca mają problemy z ochłodzeniem organizmu. Psy fizjologicznie mają dość wysoką temperaturę, rzędu 39 st. C, i okrywę włosową, która chroni je przed zmianami temperatury zarówno w zimie, jak i latem.

Dlatego nie możemy się dziwić, że wiosną i z początkiem lata tracą bardzo intensywnie włos puchowy, który odpowiada za szczelność pokrywy włosowej. Włosy w tym okresie można znaleźć wszędzie, co niewątpliwie jest bardzo uciążliwe dla właścicieli trzymających psy w mieszkaniach. Ale pamiętajmy, że jest to dla psa naturalny sposób umożliwiający lepsze ochłodzenie organizmu.

Myślę, że należałoby dodatkowo pomóc naszym zwierzakom i w tym okresie częściej wyczesywać psy z zalegającego podszerstka.

Jednak najważniejszym sposobem regulacji temperatury wewnętrznej psa podczas wielkich upałów jest dyszenie. Psy, ziejąc z szeroko otwartym pyskiem i wywieszonym językiem, który zwiększa powierzchnię parowania, tracą nadmiar ciepła wewnętrznego.

Problem w tym, że kiedy temperatura otoczenia jest wysoka, skuteczność tego sposobu chłodzenia jest bardzo niska, a przy wyjątkowo wysokich temperaturach w zasadzie niemożliwa. Dochodzi bowiem wówczas do hipertermii i udaru cieplnego. Pamiętajmy o tym, że dyszenie i ślinienie powoduje duże straty płynu w organizmie i może w kilka godzin doprowadzić do odwodnienia.

Dlatego tak ważne jest, aby pies latem miał stały dostęp do świeżej, chłodnej wody i możliwość schronienia w cieniu. Jeżeli pies jest niespokojny, ślini się, a ślina jest coraz bardziej gęsta, ciągnąca, oczy przekrwione, to jest to ostatni sygnał, że potrzebna jest natychmiastowa pomoc.

Należy jak najszybciej przeprowadzić psa w zacienione miejsce, obłożyć mokrymi ręcznikami lub polać delikatnie chłodną wodą i skonsultować się z lekarzem weterynarii. Nie należy jednak psa schładzać nagle, np. wrzucając go do zimnej wody, gdyż może to doprowadzić do wstrząsu, który również zagraża życiu.
________________________________________________________________________________________
Zobacz: Latające psy w poznańskiej Cytadeli

Źródło: TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto