Rachunki za prąd mogą być obniżone nawet o 30 procent Rachunki za prąd mogą być obniżone nawet o 30 procent

Rachunki za prąd mogą być obniżone nawet o 30 procent. (© Fot. Arc)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Aż 30-procentowe obniżenie rachunków za elektryczność dla najuboższych odbiorców energii zakłada koncepcja opracowana przez Ministerstwo Gospodarki. Wymogła to na Polsce dyrektywa unijna. Pomocą ma być objętych w Polsce niemal 700 tys. rodzin.

Unia Europejska wymogła na krajach członkowskich opracowanie krajowych planów działań, zmierzających do obniżenia liczby osób cierpiących z powodu tzw. ubóstwa energetycznego. Obniżenie wydatków na energię elektryczną ma wprowadzić system bonifikat dla "odbiorców wrażliwych". Jak wyjaśnia Ministerstwo Gospodarki, ze wsparcia będą mogły skorzystać osoby, którym przysługują stałe lub okresowe świadczenia pieniężne z pomocy społecznej.

- To dobre rozwiązanie. My jesteśmy od dostarczania energii elektrycznej, a państwo od pomocy najuboższym zgodnie z jasnymi kryteriami. Nie zawsze z rachunkami zalega ten, kto ma niskie dochody - mówi Grzegorz Lot, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Vattenfall.

Wedle założeń resortu gospodarki, bonifikatę w wysokości 30 proc. otrzyma ten odbiorca prądu, który opłaca regularnie rachunki i utrzyma określone zużycie prądu. W przypadku osoby samotnie gospodarującej będzie to 1000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych składających się z dwóch do czterech osób - 1250 kWh rocznie, zaś 1500 kWh rocznie dla gospodarstw domowych składających się z więcej niż czterech osób. Skarb Państwa będzie refundować sprzedawcom energii straty, jakie będą mieli z powodu bonifikat przyznanych "odbiorcom wrażliwym". Nie będzie to żywa gotówka - straty kompensowane bądą poprzez ulgi podatkowe potrącane wraz z bieżącymi zobowiązaniami wobec fiskusa.

Jak będziemy się mogli starać o bonifikatę? Trzeba będzie zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej z prośbą o wystawienie zaświadczenia potwierdzającego uprawnienie do korzystania z zasiłku stałego bądź okresowego. W zaświadczeniu tym powinny być zawarte również informacje dotyczące liczby osób w gospodarstwie domowym. Zaświadczenie przekażemy sprzedawcy energii elektrycznej. Ośrodek pomocy społecznej będzie przekazywał co miesiąc przedsiębiorstwu energetycznemu zweryfikowany rejestr wydanych zaświadczeń. Podobnie system wsparcia już działa.

- Od lat współpracujemy z ośrodkami pomocy społecznej. Z dopłat MOPS do rachunku za energię korzysta u nas rocznie około 2-3 tys. osób - mówi dyr. Lot z Vattenfalla.

Firma ma około miliona odbiorców energii, stale o granicę uznania za osobę niepłacącą rachunków ociera się około 10 proc. z nich. Większość reguluje należność - tyle że ze zwłoką. Po wprowadzeniu bonifikat część z tych osób będzie mogła odetchnąć - ich rachunki będą o 30 proc. niższe. Wydatki budżetu na rekompensaty dla firm szacowanie są na około 133 mln zł. Wrócą do państwa dzięki wyższym wpływom z tytułu podatku VAT już po wzroście cen za energię elektryczną o około 7 procent.
Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!