Przedstawiciele Parku Naukowo-Technologicznego podpisali niedawno umowę na unijne dofinansowanie kolejnej, dużej inwestycji o wartości ponad 39 mln zł. Powstaną nowoczesne hale z myślą o rozwoju firm.

Obecnie park przy ul. Technologicznej (za Karolinką) to dwa budynki, w których trudno znaleźć wolne pomieszczenia. Lokale wynajmuje tam kilkadziesiąt firm zajmujących się badaniami naukowymi lub wdrażającymi nowe technologie.

W tym roku PNT zaczął budowę łącznika oraz kolejnego budynku, który pomieści Centrum Projektowania Inżynierskiego i Centrum Przetwarzania Danych. Inwestycja jest warta ponad 19 mln zł i wydawało się, że miejska spółka najpierw ją zakończy, a potem będzie myśleć o kolejnej.

Tymczasem przedstawiciele parku podpisali niedawno umowę na unijne dofinansowanie kolejnej, dużej inwestycji o wartości ponad 39 mln zł. Powstaną nowoczesne hale z myślą o rozwoju firm. Na ten cel Aglomeracja Opolska przekaże blisko 20 mln zł, a Urząd Miasta Opola 12 mln zł.

- Tego typu inwestycja to wielka szansa na przyśpieszenie rozwoju miasta, a także przyciągnięcie kolejnych firm i to takich, które chcą w Opolu nie tylko produkować, ale i rozwijać swoją produkcję lub prowadzić badania - podkreśla Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Dołożymy do tej inwestycji, ale z takim przeświadczeniem, że te pieniądze z nawiązką wrócą do budżetu miasta. Inwestorzy, z którymi rozmawiamy, bardzo często pytają o możliwość prowadzenia badań, a wynajęciem hal, które na razie się tylko na papierze, już zainteresowanych jest dziesięciu przedsiębiorców.

Profesor Jarosław Mamala, prezes PNT przyznaje, że zainteresowanie jest, mimo braku jakiejkolwiek promocji nowych hal. Najprawdopodobniej promocja będzie niepotrzebna.

- Firmy same się do nas zgłaszają, a park - w który sporo osób nie wierzyło - stał się za mały i stąd również pomysł na budowę hal, które powstaną na działce zlokalizowanej za Centrum Handlowym Karolinka - zdradza Mamala. - Przed nami jeszcze wiele pracy, aby uwolnić pomysłowość przedsiębiorców, ale w 2019 roku nasza, mała dolina krzemowa powinna jeszcze lepiej wyglądać.

PNT zamierza wynajmować hale firmom prowadzącym badania lub takim, które chcą przetestować konkretne rozwiązania. Obiekty nie będą jednak dostępne dla wszystkich przedsiębiorców.

- Stawiamy na firmy lokalne, zajmujące się głównie wysokimi technologiami lub takimi, które wpisują się w profil parku. Nie będzie miejsca dla przedsiębiorców np. zajmujących się recyklingiem, czy żelbetonem - mówi prezes PNT.

Start inwestycji przewidywany jest wiosną 2018 r.

Zobacz też: Opolskie Info - wydanie specjalne [29.12.2017]

Wiadomości Opole, Wydarzenia Opole

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!