Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pasja Józefa Elsnera. Zaginione dzieło zabrzmi pierwszy raz w Opolu. Koncert w Filharmonii Opolskiej

red
Fotografie z koncertu Pasja J.S. Bach z 2017 roku.
Fotografie z koncertu Pasja J.S. Bach z 2017 roku. Michał Grocholski
W piątek (23 marca) po raz pierwszy w historii w Opola w sali filharmonii zabrzmi Pasja Józefa Elsnera. Początek koncertu o godz. 19.00.

Historia "Pasji" Józefa Elsnera jest niezwykła. Rękopis zaginął po śmierci autora i dopiero w 1998 roku polski historyk odnalazł go w Berlinie, wtedy też udało się odtworzyć to ogromne dzieło.

Józef Elsner, patron Filharmonii Opolskiej jest kojarzony przede wszystkim jako nauczyciel Chopina. A szkoda, bowiem cieniu wielkiej sławy genialnego ucznia bledną niemałe zasługi jego mistrza. Poza wszechstronnym wykształceniem oraz działalnością teatralną i edukacyjną Elsner ma na swoim koncie także pokaźną liczbę kompozycji.

Wśród blisko stu utworów szczególne miejsce zajmuje Passio Domini nostri d-moll op. 65.

Elsner miał w swojej historii związki z Kościołem i religią – uczył się w kilku przyklasztornych szkołach, śpiewał w chórze kościelnym, a nawet rozpoczął studia teologiczne.

Gdy więc ówczesny kustosz katedry warszawskiej zwrócił się do niego z prośbą o napisanie oratorium, chętnie podjął się zadania.

Powstałą Pasję opatrzył pełnym mistycyzmu podtytułem Triumf Ewangelii i rozpisał na 14 głosów solowych, 3 chóry 4-głosowe i orkiestrę. Olbrzymi aparat wykonawczy od początku był czynnikiem decydującym o potędze dzieła i jednocześnie powodem kłopotliwości jego wykonywania.

Po premierowej, warszawskiej prezentacji (w której wzięło udział ponad czterystu wykonawców!) Pasja zebrała entuzjastyczne recenzje, a wkrótce potem dzieło zabrzmiało także w Pradze, Petersburgu i Wilnie. Mimo niewątpliwego sukcesu – pamięć o monumentalnej kompozycji zgasła wraz z życiem jej autora.

Co więcej, wszystkie materiały nutowe zaginęły bez śladu... aż do lat 90-tych XX wieku, kiedy to w jednej z berlińskich bibliotek polski historyk i teoretyk muzyki, Krzysztof Rottermund, odkrył elsnerowski rękopis.
Warszawska Opera Kameralna podjęła wtedy prace źródłoznawcze i edytorskie w oparciu o odnaleziony autograf partytury, a w 1998 roku – prawie półtora wieku po śmierci Elsnera – doszło do pierwszego współczesnego wykonania dzieła.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Chór Filharmonii Opolskiej
Izabela Polakowska-Rybska – kierownik artystyczny chóru
Zbigniew Graca – dyrygent
Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek – sopran
Tomasz Krzysica – tenor
Artur Janda – bas
Sylwester Smulczyński – tenor

Program:

Józef Elsner – Pasja op. 65
Bilety: A – 60 zł, B – 45 zł, C – 30 zł

Zobacz też: 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska" od 3 do 8 kwietnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto