Plac św. Sebastiana w Opolu do przebudowy. Ma wyglądać inaczej, niż wcześniej zakładano [WIZUALIZACJE]

Wraca temat rewitalizacji placu św. Sebastiana w Opolu. Ratusz po raz trzeci poszukuje wykonawcy inwestycji. Dokonano też zmian w projekcie.

Koncepcja przebudowy placu św. Sebastiana jest znana od 2011 roku. Wrocławska pracownia Basis wykonała ją wraz z projektem przebudowy Małego Rynku. Propozycje powiązano wyglądem, miały też być realizowane w tym samym czasie. Ostatecznie w 2013 roku miasto zdecydowało się jednak podzielić inwestycję na części. Najpierw postanowiono wyremontować Mały Rynek. Projekt zmian na pl. św. Sebastiana trafił na półkę.

Temat wrócił w połowie 2017 roku. Wtedy ratusz pochwalił się, że udało się uzyskać dofinansowanie na modernizację dwóch placów – Jana Pawła II oraz św. Sebastiana. Modernizacja pierwszego została zakończona w połowie października tego roku. Ten drugi wciąż czeka na remont.

Na początku roku ratusz dwukrotnie poszukiwał wykonawcy. Za każdym razem okazywało się jednak, że proponowane kwoty przewyższają 2 mln zł zapisane na ten cel w kasie miasta.

Trzeci przetarg ogłoszono w połowie listopada. Projekt placu jest też inny od pierwotnego.

Nawierzchnia placu ma być wykonana z płyt granitowych, a nie betonowych, takich jak na Małym Rynku. Zrezygnowano też z betonowych ław, siedzisk i stolików szachowych. Mają być zastąpione ławami z prętów stalowych. Szersze mają nie mieć oparć, węższe zaś będą wyglądać tak, jak siedziska na Małym Rynku. Stoliki szachowe również będą stalowe, a ich blaty okrągłe, a nie kwadratowe.

Wprowadzono też modyfikacje w kwestii zieleni. Zrezygnowano z okrągłych kratownic w powierzchni placu wokół drzew. Zamiast tego ma tam być ziemia obsiana trawą.

Reszta projektu nie uległa zmianie. Z pl. św. Sebastiana ma być usunięta cała istniejąca zieleń. Nasadzone tam będą 32 nowe drzewa, które będą umieszczone w pojemnikach z hydrożelem. Drzewa będą ustawione w czterech rzędach, po osiem sztuk w każdym. Znajdą się w południowej części placu, gdzie obecnie biegnie droga przewidziana do likwidacji. Na placu ma się też pojawić mniejsza zieleń.

W centrum placu pojawi się fontanna, na którą złoży się 12 dysz tryskających spienioną wodą bezpośrednio z jego powierzchni. Będzie to rozwiązanie takie jak to, które funkcjonuje na zmodernizowanym pl. Jana Pawła II. Każda z dysz będzie podświetlona. Oświetlenie placu będzie nawiązywać do tego, jakie jest na Małym Rynku – będą to podwieszane lampy rozpięte pomiędzy kilkunastoma słupami.

Plac św. Sebastiana ma być przebudowany do końca września 2019 roku. Termin składania ofert upływa 28 listopada.

OPOLSKIE INFO [16.11.2018]

Wideo

Piotr Guzik

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

23.11.2018, 21:11

Beton jak najbardziej bo to miasto a jak sie komus cos niepodoba moze isc mieszkac i zyc w lesie droga wolna

20.11.2018, 15:02

O ile mi wiadomo Plac Sw. Sebastiana polozony jest w scislej strefie zabudowy objętej ochroną konserwatora zabytków. Aby wymienic w tym rejonie okna musialam uzyskac jego zgodę obwarowaną brakiem mozliwosci zmiany wygladu ogolnego. Nie ma mozliwości ocieplić budynku. Czy ten sam wysoki Urząd nie widzi nic koszmarnego w tym projekcie?

20.11.2018, 12:34

Wyjątkowy brzydki projekt . Co z wami projektanci ? niedouczeni czy co ...

20.11.2018, 11:49

Beton czy granit.. bez różnicy.. pusto i koszmarnie wokół mimo fontanny. Projekt projektują, ale i zatwierdzają osoby niewrażliwe na piękno, na zwierzęta, na potrzeby ludzi.
A dlaczego "TRZEBA" całkowicie zlikwidować i usunąć całą zieleń z placu? POWINNO się zostawić 3/4 zieleni i do niej dokomponowac plac i posiać trawę.. dwa razy w roku kosi się ją, a to nie są duże koszty.. a kto i za co będzie dbać o nowe drzewka i donice?
Kto ma siadać na te koszmarne ławki z prętów metalowych, odpocząć na niej z zakupami lub chcąc popatrzeć na fontannę?... Powinny być tradycyjne drewniane , wygodne i z oparciem ławki!... i dużo ich na placu.. dookoła fontanny i dalej wokół placu. Obecny projekt to koszmar jak z Księżyca...

20.11.2018, 11:47

Nie chcemy znowu betonu!!!!

20.11.2018, 10:52

Mamy już smutne doświadczenie... kosmiczny betonowy Mały Rynek i Plac Teatralny również .. nikt ich nie lubi.. to koszmar!
Betonowe, zimne mózgi nami rządzą!!... mają w głowach tylko beton, zimny metal i szkło... Bezduszni i nieczuli na piękno, miły klimat, zieleń, kwiaty!!.. nie czuli na opinie mieszkańców!!..
Mają odwagę zaprosić mieszkańca "chodź na betonowy bez życia plac, odpocznij i usiądź na kamienną lub metalową zimną ławkę, a w lecie patrzącą i bez oparcia.. i ciesz się betonem wokół?... Bardzo to smutne!!!... W Europie tworzy się nowe zielone trawiaste parki z kwiatami, krzewami i drzewami.. u nas.... betonowe lotniska dla helikopterów....

20.11.2018, 09:44

Trochę wyjaśnień.
Prace konkursowe wybiera komisja która uwielbia beton. Dodatkowo nie ma żadnego pojęcia o zieleni. To prędko się nie zmieni....niestety
Ktoś tu napisał że fajniej było by posiać trawę...tak tylko jak miasto ma pielęgnować jak budżet na zieleń nie zmienił się a Opole się powiększyło...za co ? To właśnie jest polityka miasta....to smutne ale pozostaje nam chyba tylko głośno krzyczeć i bronić zieleni może pod naporem, prezio wraz z innymi będą naciskać projektantów o zmiany, a w przyszłości zwracać większą uwagę na projekty konkursowe.

20.11.2018, 09:27

NIEEEEEEEEEEEEEE!!!!! Znowu beton!!!!

20.11.2018, 09:18

Szkoda że granit. Popada. Przyjdzie mróz i ludzie będą się na tej powierzchni slizgac jak na lodowisku.

20.11.2018, 08:48

wszystko ładnie, tylko co z miejscami parkingowymi?? tam mieszkają ludzie i gdzieś te auta trzeba zostawiać a już jest z tym ciężko

20.11.2018, 08:14

Dlaczego wszystko musi być takie samo? Beton, granit, fontanna i identyczne drzewa w "doniczkach". Klimat się zmienia, lato jest gorące, zamiast więcej zieleni niskiej, wysokiej, klombów, trawników to łatwo nagrzewające się płyty granitowe. Mały Rynek dla młodych to może ten plac dla starszych? Ostatnie miejsca i enklawy zieleni do likwidacji. Takie projekty realizowano na zachodzie, ale 30 lat temu. Nie czas na własne przemyślenia, dostosowanie się do potrzeb i czasu Państwo Projektanci?

20.11.2018, 07:10

To i wszystkie budynki przy placu wymienią ? Tam jest inna zabudowa ...

19.11.2018, 23:55

I znów taki sam koszmar jak na Małym Rynku :)) zresztą projekt prawie taki sam , beton, metal i szklane kule. Już lepiej posiać tam trawę, będzie taniej i ładniej...

19.11.2018, 23:47

Patrzę i płaczę.... Nastrojowy, kameralny plac otoczony zabytkową zabudową zostanie zamieniony w kolejną betonowo-granitową pustynię na której nikt nie będzie chciał się zatrzymać na dłużej :((((( A gdzie jakaś sensowna zieleń ? nawiązania do zabytkowego otoczenia? i jak miasto realizuje zadania związane z adaptacją do zmian klimatu ???

19.11.2018, 22:12

Przydałby się remont Placu Sebastiana, bo tam jest już dziki busz i w środku sterty śmieci. Ciężko przejść przez ten plac. Całkowicie zarósł i zdziczał.

19.11.2018, 21:28

Ale brzydki i zimny będzie i te nieszczęsne betonowe płyty - już teraz lepiej wygląda.

19.11.2018, 21:06

Biedne będą te drzewka o koronach średnicy 1m posadzone w betonie.