Plac św. Sebastiana w Opolu ogołocony. Znikają ostatnie drzewa [ZDJĘCIA]

Piotr Guzik

W dwa dni po rozpoczęciu prac na pl. św. Sebastiana w Opolu nie ma tam już prawie żadnych drzew i krzewów. Ostatnie będą ścięte jeszcze dzisiaj. W ich miejsce jesienią zasadzone mają być nowe rośliny.

Rewitalizacja pl. św. Sebastiana w Opolu rozpoczęła się w środę. Wtedy teren placu wygrodzono barierami i wprowadzono nową organizację ruchu. Ulicę Staromiejską zamknięto na odcinku od posesji nr 22 do nr 30. To samo stało się z uliczką na południu placu, biegnąca równolegle do ul. Łangowskiego. Za kolei na odcinku ul. Staromiejskiej od nr 22 do skrzyżowania z ul. Krupniczą obowiązuje teraz ruch dwukierunkowy.

Pierwszym etapem prac jest wycinka całej istniejącej zieleni. W piątek ścięte będzie tam ostatnie drzewo. Następnie rozpocznie się rozbiórka nawierzchni placu. Ten ma zyskać zupełnie nowe oblicze, nawiązujące do wyglądu Małego Rynku. Oba ta miejsca wykonano bowiem jako jeden projekt, pierwotnie przewidziany do realizacji w jednym terminie. Od tego czasu dokonano pewnych modyfikacji w projekcie pl. św. Sebastiana.

Jego powierzchnia ma być ułożona z płyt granitowych. Nowe siedziska będą wykonane z metalu, a nie z betonu. Bez zmian została natomiast kwestia nasadzenia 32 drzewek w południowej części placu, a także drobniejszej roślinności w innych jego częściach. Na placu pojawi się też fontanna. Będzie się składać z 12 dysz tryskających wodą bezpośrednio z powierzchni placu. Na miejscu zamontowane będzie też nowe oświetlenie.

Rewitalizacja pl. św. Sebastiana ma być zakończona na przełomie września i października tego roku. Prace kosztują 3,1 mln zł.

To nie jedyne miejsce w centrum, gdzie prowadzone są prace rewitalizacyjne. Wkrótce rozpoczną się one w podwórkach zamkniętych w kwartale ulic Krakowskiej, Powolnego, Żwirki i Wigury oraz Mozarta. Tu również w pierwszej kolejności usunięta będzie znaczna część istniejącej zieleni. Ma to pomóc w uporządkowaniu układu podwórek, na których powstać mają nowe place zabaw i miejsca spotkań mieszkańców. Te prace mają być zakończone w wakacje i pochłoną ponad 5 mln zł.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

18.02.2019, 21:44

Proszę przeprowadzić remont na małym rynku. Przechodziłem w sobotę i o zgrozo płyty pozapadane niektóre po kilka centymetrów, firma partacka to robiła.
A tak w ogóle te połyskujące płyty dają kumulację żaru i latem jest tam tak gorąco, że trzeba uciekać.
Krakowska też sam granit; gdzie zieleń i ziemia?.
Projektant postaraj się bardziej, bo opolanie zjedzą cię na śniadanie!!!

17.02.2019, 08:51

Fontanny wszystkie na jedno kopyto.Architekt bez wyobrazni.

17.02.2019, 06:46

A jakie to były drzewa Stare krzaki aż strach było tam chodzić

16.02.2019, 22:03

Na placu Sebastiana przynajmniej będą odtwarzać zieleń, na Kośnego miejsca po drzewach pozakrywali kostką brukową, zwiększając miejsca parkingowe i likwidując zieleń. Ulica Kośnego była kiedyś jedną z bardziej zielonych w Opolu, teraz coraz bardziej betonowa. Druga sprawa, to dbanie o posadzone drzewa. Nie widziałem, żeby ktoś je podlewał i posadzone 2018 roku na Katowickiej w części pousychały. Jeśli już sadzimy, pamiętajmy, że szczególnie w poczàtkowym okresie powinny być podlewane.

16.02.2019, 18:22

Ciekawe gdzie mieszkańcy mają teraz i w przyszłości parkować w obrębie tego placu. Samochód trzeba chyba kupić składany i brać do domu.

16.02.2019, 18:20

Trzeba jeszcze przemianowac na betonplac lub granitplac. Wiśniewski zastał opole zielone zostawi betonowe

16.02.2019, 15:21

Oddałam głos na Wiśniewskiego ale teraz tego gorzko żałuje... Za jego czasów Opole zamienia się w betonową dżungle...

16.02.2019, 14:24

Dokładnie. Dlaczego nie potrafimy zagospodarować tej roślinności która już jest? Wynajęte firmy sadzą byle co i byle jak. Wszędzie betonowa nudna płyta. Zero poczucia estetyki wizualnej. Jak na razie to wszystkie te rewitalizacje Boba Budowniczego to kicz beton.

15.02.2019, 13:37

Podczas projektowania terenu z ławeczkami, ścieżkami, nasadzeniami bardzo ważny jest dobór gatunków drzew. Drzewa powinny być dostosowane do lokalnych warunkach siedliskowych (dostępność wody, światła, warunki glebowe) oraz klimatycznych. Projektując zieleń, często zapominamy o docelowych rozmiarach sadzonych drzew. Obecnie w ofercie handlowej znajduje się wiele gatunków oraz odmian drzew i krzewów o różnych pokrojach i wielkościach, przez co łatwo możemy dopasować rozmiar drzewa do terenu, którym dysponujemy, tak aby za kilka czy kilkanaście lat drzewo nie stało się źródłem problemów. Warto wspomnieć, iż poza odległością od pasa drogi dla nowych nasadzeń (ta odległość nie jest wiążąca w przypadku uzupełniania luk w istniejących alejach) oraz przepisów określających odległość drzew od sieci gazowych w Polsce, nie obowiązują żadne przepisy, które regulowałyby tą kwestię. Dlatego należy się kierować zdrowym rozsądkiem oraz wiedzą o wymiarach, jakie osiągną sadzone drzewa. Osiągające duże rozmiary drzewa (np. dęby, klony, buki) zazwyczaj sadzi się w odstępach co 10-15m. Dla mniejszych drzew można przyjąć odległość co 6-8m.
Dobór gatunków powinien uwzględniać uwarunkowania historyczne, krajobrazowe, istniejące tradycje, ale również ewentualną alergenność drzew, zawartość substancji toksycznych oraz inwazyjność gatunku.

15.02.2019, 13:20

Nareszcie ten hotelik dla żula zostanie uprzatnięty!!!

15.02.2019, 12:32

To nie były drzewa tylko zaniedbane krzaczory które rosły jak chciały a sam plac nie zachęcał by usiąść choć na chwilę.... i kontemplowac widok tej bujnie rosnącej zieleni więc proszę przestać tworzyć bajki o biednych drzewach. Może od razu przyjrzeć się jaki jest stan chodnika na przeciwko placu obok Kościółka i szewca...? Też nikomu nie przeszkadza a jak zacznie się coś zmieniać się obrońcy znów uderza na alarm.

15.02.2019, 12:10

Nie, tego zrozumieć nie mogę. Po co wycięto wszystko w pień !!! Czy ten cymbał, który to wymyślił wie ile lat rośnie drzewo. Jak można tak rewitalizować place, parki - poprzez niszczenie roślinności. Co z tego, że będą nowe nasadzenia, ale czego ? Czy będą ponownie nasadzone pięknie kwitnące wiosną głogi ? Pewnie jakieś byle co.
Nie użyłem mocniejszych słów do opisania tego co czuję !

15.02.2019, 12:06

Betonowe Opole. Panie prezydencie dlaczego za pańskich rządów Opole zmienia się w beton. Czy ma Pan jakiś poziom wrażliwości na przyrodę. Szok!

15.02.2019, 11:48

Straszne! Zamiast znaleźć sposób na zagospodarowanie dotychczasowej zieleni, wycina się wszystko w pień i potem sadzi jakieś słabe, małe byle co. To powinno być karalne

15.02.2019, 11:19

Wszystkie drzewa wyciąć, nasadzić badziewie w betonowej obwolucie i czekać aż psy i ludzie będą niszczyć. Brawo !!!