Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podlaska kuchnia to nie tylko dania z ziemniaków

Justyna Paszko
Łukasz Rakowski przygotował m.in. risotto na podlaskich borowikach.
Łukasz Rakowski przygotował m.in. risotto na podlaskich borowikach. Andrzej Zgiet
W ramach akcji kulinarnie.naszemiasto.pl opisujemy smaki regionu. Rozmawiamy z szefem kuchni w hotelu Cristal w Białymstoku, Łukaszem Rakowskim.

Czym jest dla Pana kuchnia Podlasia?

Łukasz Rakowski: Kuchnia Podlasia to dla mnie nie tylko potrawy typowo regionalne. To przede wszystkim produkty, które stąd pochodzą. Można je wykorzystać w zupełnie nowy sposób. Wszyscy znamy ją w tradycyjnej formie jak kartacze, kiszka ziemniaczana, babka. Uwielbiam te tradycyjne potrawy, w domu rodzinnym często je jadam.

Wspaniale by było jednak abyśmy się otworzyli na to, by kuchnię Podlasia odkryć na nowo, także przez docenienie produktów które mamy dostępne praktycznie na co dzień. Bogactwo naszych rzek, stawów a także lasów jest na wyciągnięcie ręki. Podlasie może się pochwalić też wysokiej jakości produktami wytwarzanymi przez gospodarstwa. Światowej klasy wyroby mleczarskie a także dziczyzna którą obdarowuje nas natura to powód do dumy.

Jakich lokalnych produktów używa Pan w restauracji? I jakie potrawy związane z regionem są tam serwowane?

Stawiam przede wszystkim na lokalnych dostawców. Współpracujemy z kilkoma którzy dostarczają nam najwyższej jakości sezonowe produkty. Są to między innymi sery, warzywa ale także mięso jak wołowina lub gęsi które są obecne w tradycyjnej kuchni Podlasia.

Przygotowując gęsinę korzystamy z nowoczesnej techniki sous vide tj. obróbki w niskiej temperaturze, w tym przypadku pierś gęsi przygotowywana jest w temperaturze 65’C przez 12 godzin, w kąpieli wodnej. W naszym menu można też znaleźć takie pozycje jak tatar z żubra i wykwintną zupę z borowików, które cieszą się wielkim uznaniem naszych gości. Dużą popularnością okazała się też polędwica z jelenia która, doskonale się komponuje w zestawieniu z wytrawnym sękaczem aromatyzowanym trawą żubrową. Jest to właśnie tradycja w nowoczesnym wydaniu.

Czy próbował Pan przerobić jakąś bardzo tradycyjną podlaską potrawę?

Przy potrawach regionalnych trzeba pamiętać o tym, iż często niosą one za sobą historię i ich obecna postać, wynika z tego jak radzili sobie z ich przygotowaniem nasi przodkowie. Przy dekonstrukcji tych potraw musimy to uwzględnić.

Czasy w których żyjemy dają nam jednak możliwość dostępu do produktów bardzo wysokiej jakości, które możemy wykorzystać do ich przygotowania. Osobiście dopuszczam tylko taką możliwość przerobienia tych dań. Według mnie aby najlepiej zaprezentować tradycję w nowym wydaniu, należy wykorzystywać tradycyjne produkty i na ich podstawie pisać nową historię.

Przepisy znajdziecie w serwisie kulinarnie.naszemiasto.pl, a restauracje serwujące m. in. kuchnię regionalną na PizzaPortal.pl

Przyślij swój przepis i wygraj telefon!

Lubicie gotować? Macie swoje ulubione potrawy? Weźcie udział w konkursie na autorski przepis kuchni z Waszego województwa.
Przepis prześlijcie na adres [email protected] do 22.10 do godz.23.59, w tytule e-maila wpiszcie „Smaki regionu”. do wygrania są trzy telefony Nokia Lumia 535. Więcej szczegółów na kulinarnie.naszemiasto.pl


Przepisy znajdziecie w serwisie kulinarnie.naszemiasto.pl, a restauracje serwujące m. in. kuchnię regionalną na PizzaPortal.pl

źródło:Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto