Dziś rusza w Gdyni 34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; być może po raz ostatni w tym terminie, sporo jest bowiem głosów optujących za przeniesieniem imprezy na wiosnę.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Tegoroczny festiwal obfituje w rozmaite projekcje i spotkania pozaregulaminowe, najważniejsze są jednak jak zawsze pokazy konkursowe.

O Złote Lwy walczyć będą 24 obrazy (wybrane z 40 zgłoszonych), a zrealizowane przez twórców o ogromnym dorobku, jak Feliks Falk czy Janusz Morgenstern, ale także przez dziesięcioro debiutantów. Wśród nich jest Marcin Wrona, absolwent a obecnie wykładowca Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, który pokaże swój pierwszy film pełnometrażowy - "Moja krew". To historia związku polskiego boksera i wietnamskiej dziewczyny, godzącej się na urodzenie dziecka za otrzymanie obywatelstwa naszego kraju. W tym samym konkursie Dorota Lamparska wystąpi jako współautorka filmu "Demakijaż".

Po prawdziwym "desancie" twórców ze Śląska, jaki miał miejsce w ubiegłym roku, tym razem w Konkursie Głównym nie wystawiliśmy aż tak silnej reprezentacji. Mamy za to "swoich" w innych rywalizacjach. Przede wszystkim w Konkursie Młodego Kina, na którego forum staje do walki przynajmniej czworo studentów związanych z katowicką szkołą filmową. Jakub Czekaj zaprezentuje obraz pt. "Ciemnego pokoju nie trzeba się bać", Jan Foryś - "Konferencję", Michał Wnuk film "Co mówią lekarze", a Weronika Teofilska - "Kolejny dzień". Swój film pt. "Zły" zaprezentuje także Michał Biliński, studiujący wprawdzie w Warszawie, ale pochodzący z Zabrza, gdzie nakręcił swój pierwszy niezależny obraz.

Dopełnieniem 34. FPFF będzie przyznanie Kazimierzowi Kutzowi i Jerzemu Hoffmanowi Platynowych Lwów za całokształt twórczości. Festiwal skończy się 19 września i wtedy poznamy laureatów, których wyłoni jury pod przewodnictwem Krzysztofa Krauze. Prace młodych twórców oceniać będzie gremium pod wodzą Janusza Zaorskiego.

Wiadomości Opole, Wydarzenia Opole

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!