Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszukajcie włoskiego Opola

Teraz Opole
Teraz Opole
Teraz Opole
Dzisiaj Włochy mają swoje urodziny - świętują Dzień Republiki. Mogłoby się wydawać, że Opola z Republiką Włoch nic poza pizzeriami nie łączy. Nic bardziej mylnego. W trakcie długiego weekendu można ślady Włoch w Opolu odnaleźć.

Ratusz jest dla nas od lat symbolem prezydenta i urzędu miasta. Tymczasem gdyby nagle na Rynku stanął florentczyk, jego pierwszą myślą byłoby wrażenie, że gdzieś już ten budynek widział. I nic w tym dziwnego.
Ratusz wzorowany był bowiem na pałacu Vecchio we Florencji. Szczególnie uderzająco podobna jest wieża z blankami i tarasem widokowym.
- Ale ta we Florencji jest wyższa o całe 30 metrów i ma ich w sumie 90 - opowiada Andrzej Hamada, architekt i miłośnik historii Opola. - Obecny kształt ratusza pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Wówczas w architekturze panował styl historyzujący. Dlatego niemiecki architekt Albrecht nawiązał do florenckiej budowli, która powstała w XIV wieku.
Do Włoch nawiązuje także nazwa Opolska Wenecja, którą określamy kamieniczki stojące obok Rynku nad kanałem Młynówki. Dziś już nikt nie pamięta, od kiedy zaczęto nazywać tak ten urokliwy zakątek miasta. Wiadomo natomiast, że zachwyca on nocą wieluzagranicznych turystów, którzy sami, bez sugestii opolan, mówią o skojarzeniach z Wenecją.
Na tym nie koniec. Przechadzając się po mieście, warto poszukać kilkunastu marmurowych rzeźb, które powstały dzięki współpracy pomiędzy Opolem a włoskim miastem Carrara. Te dzieła sztuki są efektem dwóch międzynarodowych plenerów rzeźbiarskich, jakie zorganizowanow naszym mieście.
- Marmur przyjechał do nas z zaprzyjaźnionej Carrary, która od setek lat jest tradycyjnym ośrodkiem wydobycia i obróbki marmuru, zarówno do celów artystycznych, jak i budowlanych i przemysłowych- opowiada Janusz Karpiński, naczelnik biura ds. międzynarodowych w urzędzie miasta. - Materiał pozyskano z tego samego kamieniołomu, z którego przed wiekami korzystał Michał Anioł. Wprawdzierzeźb mamy sporo i były problemy z ich ustawieniem, ale niewykluczone, że w przyszłości zorganizujemy kolejny plener. W tym zakresie na pomoc Carrary zawsze możemyliczyć...
Spacerując w poszukiwaniu włoskich śladów w Opolu, warto też odwiedzić park Nadodrzański pomiędzy wyspami Pasieką a Bolko. Do 1945 roku na terenie parku stała cementowa Junona.Rzeźba rzymskiej bogini, wykonana w 1867 r., była wzorowana na marmurowym posągu w Villi Ludovisi stojącym do dziś w Rzymie.
Niestety pod koniec II wojny światowej opolska kopia zaginęła i dziś pozostał po niej tylko cokół. Ale ten, kto ma choć trochę wyobraźni, może rzeźbę na nim zobaczyć, a także poszukać innych włoskich śladów w Opolu. Bo nasze miasto wciąż jest pełne zagadek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poszukajcie włoskiego Opola - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto