PSP nr 2 w Opolu. Szkoła mistrzów

Bartłomiej Cybruch
Jacek Kuźmiński ( w judodze z prawej ) po zwycięskiej walce w kategorii seniorów. Bartłomiej Cybruch
Właśnie mija 20. rocznica spektakularnego, a zarazem historycznego sukcesu sportowego uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr. 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu.

Na początku grudnia 1992 r. w Koszalinie odbyły się Mistrzostwa Polski młodziczek i młodzików w judo. Spektakularny i historyczny zarazem, bo największy w historii PSP - 2, a być może jeden z największych sukcesów w ogóle w historii sportu szkolnego w Opolu osiągnęli reprezentanci szkoły. Zawodnicy PSP nr 2 zdobyli 5 medali w tym 2 złote i 3 brązowe indywidualnie oraz III miejsce w klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Polski.
Złote medale zdobyli :- Barbara Ficek w kategorii wagowej do 44 kg.- Adam Antończyk w kategorii wagowej do 66 kg.
Brązowe medale zdobyli :- Ludmiła Błaut w kategorii wagowej do 48 kg. - Sabina Binkiewicz w kategorii wagowej do 70 kg.- Piotr Nowicki w kategorii do 71 kg.ponadto 5 miejsce zdobyła Anna Byczek w kategorii wagowej do 48 kg.
Kiedy w latach 70. , 80. i 90. w PSP - 2 w Opolu funkcjonowały na wysokim poziomie klasy sportowe o profilu judo mieliśmy sporo reprezentantek i reprezentantów odnoszących wysokie rezultaty na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym.
Absolwenci tej szkoły zdobyli setki medali w Mistrzostwach Polski w judo, a także reprezentowali nasz kraj w Mistrzostwach Świata, Europy, a nawet w Igrzyskach Olimpijskich.
Do najbardziej utytułowanych zawodniczek i zawodników judo, którzy uczęszczali w przeszłości do PSP - 2 należą:
- Wiesław Błach - obecnie prezes Polskiego Związku Judo , były dwukrotny Olimpijczyk, brązowy medalista Mistrzostw Świata, mistrz Europy- Anna Byczek ( obecnie Kuźmińska ), była vicemistrzyni Polski, brązowa medalista Pucharu Świata seniorek, jako uczennica PSP - 2 zdobyła mistrzostwo Polski młodziczek oraz I miejsce w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Szkół Podstawowych woj. opolskiego- Jacek Kuźmiński, były mistrz Polski w drużynie Gwardii Opole, vicemistrz Polski i wielokrotny medalista Pucharu Polski oraz wielu innych zawodniczek i zawodników, którzy do początku lat dwutysięcznych uczęszczali do dobrze zorganizowanych i świetnie funkcjonujących klas o profilu sportowym judo.
Niestety, pomimo olbrzymiej tradycji trudno doszukać się gdziekolwiek historycznego dorobku zawodniczek, zawodników i trenerów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr. 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu.