Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa Elektrowni Opole. Nowe bloki będą później uruchomione

Artur Janowski
Prace montażowe na turbinie bloku nr 6.
Prace montażowe na turbinie bloku nr 6. Fot. elektrownia opole
Choć rozbudowa Elektrowni Opole jest już zaawansowana w ponad 85 procentach, to na pierwszy prąd z nowych bloków będziemy musieli poczekać nieco dłużej. Wykonawca ma problemy i poprosił o przedłużenie inwestycji o cztery miesiące.

Polska Grupa Energetyczna - właściciel elektrowni - poinformowała, że pojawiła się propozycja zmiany terminu zakończenia inwestycji.

O nowy termin wystąpił wykonawca, czyli konsorcjum firm Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa, Rafako oraz firma GE Power, która jest generalnym projektantem oraz pełni funkcję lidera.

Nowa propozycja harmonogramu zakłada przesunięcie terminu przekazania do eksploatacji bloku nr 5 z 31 lipca 2018 roku na 20 grudnia 2018 roku, z kolei bloku nr 6 z 31 marca 2019 roku na 31 lipca 2019 roku.

- Propozycja zmiany harmonogramu przekazana przez konsorcjum zostanie poddana szczegółowej analizie pod kątem poprawności metodycznej, realności przyjętych założeń, przyczyn opóźnień oraz planowanych metod dalszego zarządzania realizacją projektu - poinformowano w specjalnym komunikacie.

Dodano również, że wynikiem analiz ma być ocena poprawności szacunków konsorcjum dotyczących opóźnienia oraz wynikających z tego konsekwencji. Przedstawiciele PGE podkreślili, że umowa na budowę dwóch bloków energetycznych nr 5 i 6 przewiduje klauzule kar umownych.

- Strony umowy przeanalizują szczegółowe przyczyny opóźnień także pod kątem ewentualnych kar umownych – czytamy w komunikacie PGE.

Firma nie udziela na razie szczegółowych informacji, ale w samej elektrowni od dłuższego czasu zastanawiano się, czy bloki będą gotowe w terminie.

- Są problemy technologiczne wynikające z tego, że nowe bloki są niezwykle nowoczesne i nieporównywalnie bardziej ekologiczne od dotychczasowych - słyszymy nieoficjalnie. - Ich budowa, a także rozruch to bardzo długi i skomplikowany proces. Sama inwestycja to jedno, ale do obsługi tych bloków musimy się doszkolić, ich obsługa będzie wyzwaniem dla obecnej załogi.

Na razie nic nie wskazuje na to, aby poślizg był dłuższy niż cztery miesiące. Co więcej, na teren elektrowni przywożony jest już węgiel z myślą o blokach 5 i 6.

Budowa nowych bloków energetycznych o łącznej mocy 1800 MW i wartości 11,6 mld zł to największa inwestycja infrastrukturalna w Polsce po 1989 roku. Po rozbudowie EO będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie i Kozienicach.

Zobacz też: Kolejny etap rozbudowy Elektrowni Opole

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto