Pasażerowie na niektórych trasach kolejowych będą się musieli uzbroić w cierpliwość. Pociągi będą zwalniać do 30-40 km na godzinę z powodu remontów. Na infrastrukturę kolejową pójdzie 2,3 mld złotych.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Ponad 980 mln zł to dotacja dla PKP PLK SA na realizację zadań inwestycyjnych na liniach kolejowych o państwowym znaczeniu - mówi Janusz Piechociński, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

Są wśród nich takie inwestycje, jak modernizacja linii kolejowej Warszawa-Gdynia czy Wrocław-Poznań, ale zaliczono do nich także prace w regionie śląskim. Na trzeci etap udrożnienia ruchu towarowego wychodzącego ze Śląska przeznaczono niemal 50 mln zł. Za 15 mln zł mają być także modernizowane tory na Katowice. Na projekt linii kolejowej Grodzisk Mazowiecki-Zawiercie trafi 18,7 tys. zł, a na modernizację linii z Opoczna do Zawiercia ze stacją w tym mieście zapisano 50 mln zł. Za 25 mln zł odnowiona będzie też linia Gliwice Łabędy-Strzelce Opolskie-Opole Groszowice. - Za 15 mln zł zmodernizujemy układ torowy i infrastrukturę do obsługi podróżnych na stacji Katowice osobowa - dodaje poseł Piechociński.

Ponad 2,8 mln zł pójdzie z budżetu na modernizację linii Zabrze-Katowice-Kraków. Niestety, w przyszłość odjeżdża na razie szybki pociąg z Katowic do Krakowa. Z prędkością 200 km/godz. pomknie ona za kilka lat tylko na trasie Warszawa-Kraków. Ze środków europejskich mają jedynie ruszyć prace przygotowawcze budowy linii dużych prędkości na innych odcinkach.- Od 13 grudnia pociągi na trasie Katowice-Warszawa będą jeździły 2 godziny 27 minut - informuje Paweł Ney, rzecznik prasowy Intercity SA.

W budżecie nie ma także pieniędzy na uruchomienie połączenia kolejowego z Katowic do Pyrzowic.- Z końcem września PKP PLK podpisały umowę na wykonanie dokumentacji na budowę połączenia kolejowego MPL Katowice w Pyrzowi- cach z miastami aglomeracji górnośląskiej. Zadanie to ma być rozliczone 21 lipca 2011 r. i jest na liście unijnych projektów indywidualnych na lata 2007-2013 - mówi Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP PLK SA.

Wiadomości Opole, Wydarzenia Opole

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!