Obecnie na placu może parkować około 180 samochodów. Jeśli w tym miejscu powstanie podziemny parking, pomieści ich trzysta. Obecnie na placu może parkować około 180 samochodów. Jeśli w tym miejscu powstanie podziemny parking, pomieści ich trzysta.

(© Sławomir Mielnik)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Budową podziemnego parkingu na placu Mikołaja Kopernika zainteresowany jest właściciel galerii Solaris Center oraz firma Strabag.

Parking będzie budowany na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Formuła PPP od lat funkcjonuje na  Zachodzie, ale w Polsce dopiero raczkuje. W skrócie zakłada ona, że prywatna firma buduje miejską infrastrukturę, a następnie przez jakiś czas zajmuje się jej zarządzaniem. Ma na niej zarabiać, a po określonym czasie przekazać samorządowi.W Opolu taką infrastrukturą byłby właśnie parking podziemny. W zamian urząd chce dać zgodę na stworzenie dodatkowej powierzchni handlowej na placu. Początkowo pomysłem zainteresowana była tylko Irlandzka Grupa Inwestycyjna, właściciel galerii handlowej na pl. Kopernika. Teraz w grze jest też austriacka firma Strabag.W kwietniu rada miasta dała prezydentowi zgodę na rozpoczęcie poszukiwań partnera do budowy parkingu. Wiadomo także, że miasto zamierza wnieść do inwestycji grunt o powierzchni 0,6297 hektara. - Liczymy, że powstanie trzypoziomowy parking na 300 miejsc - mówi Maciej Wujec, naczelnik wydziału gospodarki w Urzędzie Miasta Opola.Wspólna inwestycja ma też spowodować, że część placu - na którym teraz parkują auta - zamieni się w piękny skwer. Cała procedura PPP potrwa co najmniej kilka miesięcy i na razie nie wiadomo, kto będzie zarządzał parkingiem i kto np. pokryje ewentualną stratę na jego działalności. Wszystkie te kwestie powinny być wyjaśnione w trakcie negocjacji. Po ich zakończeniu ostateczną decyzję w sprawie zaangażowania miasta w budowę parkingu podejmą radni.

Wiadomości Opole, Wydarzenia Opole

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!