Siano na grobach w Opolu-Półwsi. Bliscy zmarłych oburzeni. Administracja przeprasza

Miłosz BogdanowiczZaktualizowano 
Opolanie mają żal do zarządcy cmentarza w Opolu-Półwsi, że nie potrafi zadbać o porządek w obrębie nekropolii. Archiwum Czytelników
- Proszę spojrzeć! Grób bliskiej mi osoby jest cały w trawie! To skandal! - skarży się rozżalony Czytelnik, który na dowód pokazał nam zdjęcia z minionego weekendu.

Podobną sytuację zastały inne osoby, które w ostatnich dniach odwiedzały groby na największej opolskiej nekropolii. - Ktoś, kto kosił trawę, nie podszedł do swoich obowiązków z należytą starannością, nie mówiąc o czci względem zmarłych. Na grobach pozostawiono resztki siana. Brak mi słów na takie zachowanie...- dopowiada syn jednej z pochowanych na Półwsi pań.
Uprzątnięcie nagrobków, jak słyszymy, wymagało kilkudziesięciu minut pracy w upale.

Czytaj także

O to, dlaczego najpierw dopuszczono do nadmiernego rozrostu trawy - co również Czytelnicy udokumentowali na zdjęciach - a potem skoszono ją w taki sposób, że ta zabrudziła wiele nagrobków, zapytaliśmy zarządcę nekropolii.

- Nasi pracownicy starają się utrzymywać teren cmentarza w czystości, ale zdarzają się oczywiście incydentalne przypadki niedopatrzenia, za co przepraszam. Jednocześnie zachęcam też by wszelkie takie sytuacje zgłaszać administracji cmentarza - odpowiada Sebastian Paroń, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu.

- Ponadto pragnę zauważyć, że obszar, który zajmuje cmentarz, to blisko 50 hektarów, odpowiednik ponad 70 boisk piłkarskich. Należy pamiętać, że wzrost traw następuje w jednym momencie, szczególnie szybko wtedy, gdy - tak, jak obecnie - pogoda przynosi sporą ilość opadów oraz dni słonecznych. Biorąc pod uwagę, że skoszenie takiej powierzchni wymaga czasu, nie można było tego zrobić w ciągu jednego dnia. Zawsze jednak jesteśmy otwarci na uwagi i sugestie ze strony mieszkańców - podsumowuje Sebastian Paroń.

polecane: FLESZ: Turystyka kosmiczna nie taka kolorowa

Materiał oryginalny: Siano na grobach w Opolu-Półwsi. Bliscy zmarłych oburzeni. Administracja przeprasza - Opole Nasze Miasto

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
W
Wanda

To poco płacimy za utrzymanie cmentarza i miejsca na cmentarzu.? Chyba jednak niektórym się coś" pokróliczyło" w głowie.

zgłoś
W
Wanda
2019-06-05T08:55:38 02:00, Nerwus:

Dokładnie, jak to ktoś już napisał....Zamiast mieć pretensje do zarządcy , to każdy normalny człowiek mogiłą się opiekuje i nie dopuszcza do takiej trawy. Ale jaki gospodarz, takie obejście. Może wnet jeszcze zarzadca będzie musiał znicze zapalać ???

Faktycznie twój pseudonim odpowiada twoim wypowiedziom, może jednak powinieneś się leczyć.

zgłoś
S
Sprycha
2019-06-05T09:51:59 02:00, co_za_historia:

Wydaje mi się że miejsce sobie wykupiliście na cmentarzu więc teraz dbajcie o nie. Administrator cmentarza powinien co najwyżej WAS ukarać za taką wysoką trawę, którą macie między grobami, rozumiem skosić alejki ale między grobami, wysypcie sobie kamieniem albo czym tam chcecie. W mniejszych miastach nie ma takiego problemu ale tutaj ludziom się w dupach już całkiem poprzewracało, mają za was skosić, posprzątać, z tego co ostatnio tutaj pisali to już WAS NAWET WOŻĄ ;D (żenada jakaś) wnet będziecie ludzie chcieć faktycznie jak ktoś napisał poniżej aby za was znicze zapalali. A co będzie dalej?

Na pewno masz wszystkich w domu zdrowych, bo opowiadasz takie bzdety, że aż się nie chce wierzyć.Myślę, że wogóle nie masz grobu i opowiadasz bzdury.

zgłoś
S
Sprycha
2019-06-05T08:55:38 02:00, Nerwus:

Dokładnie, jak to ktoś już napisał....Zamiast mieć pretensje do zarządcy , to każdy normalny człowiek mogiłą się opiekuje i nie dopuszcza do takiej trawy. Ale jaki gospodarz, takie obejście. Może wnet jeszcze zarzadca będzie musiał znicze zapalać ???

2019-06-05T11:51:17 02:00, Gość:

Nerwus, wychodzi na to że jesteś tylko gościem na cmentarzu lub też nie masz trawy, żywopłotu wokół grobów bliskich, więc nie dziw się że ludzi irytuje syf który pozostawia firma zajmująca się porzadkiem.

Jaki porządnicki,gdzie masz ten grób, na starym cmentarzu, to nie wiesz o czym mówisz.Nie wszyscy mają auta,żeby przewieść kosiarkę, a ponad to ,trzeba by było kupić sobie taką kosiarkę żeby można było to robić. Chcesz napędzić zysk producentom? Bo opowiadasz bzdury.

zgłoś
S
Sprycha

Od zawsze tak jest,zwracanie uwagi nic nie daje,robiłam to wielokrotnie.Nie lepiej żeby osoby odpowiedzialne czy też koordynujące te prace, same się przespacerowały i zobaczyły jak wykonane są te prace. Opolski cmentarz nie jest aż tak duży, żeby nie można było tego sprawdzić. Najwięcej takich sytuacji jest na nowej części cmentarza. Może gdyby wykonujący tą pracę mieli za darmo posprzątać ,zobaczyli by jak trudno jest domyć taki pomnik,nie robili by tego w ten sposób. Wystarczy położyć folię na pomniku i sprawa jest załatwiona. Ale "niechciej" jest gorszy od niemocy.

zgłoś
p
przemo_opole
2019-06-05T07:35:22 02:00, przemo_opole:

Jak się kosi kosami spalinowymi o inaczej nie będzie. I to raczej tam norma niż incydent. Dwa dni przed 1.11 w 2017 było identycznie.

2019-06-05T08:50:34 02:00, On:

Zamiast mieć pretensne wystarczy, że rodzina zmarłego przytnie trawę wokół grobu to bałaganu i twawy do pasa nie będzie. Gdzie drwa rąbią...

Po pierwsze to nie wiem czy wolno kosić samemu. Po drugie to niby proste, tylko wożenie kosiarki na cmentarz jest nieco trudne. Bez przyczepki trudno, sam wjazd też jest problematyczny.

Jak skoszę kosą to będzie kilka(naście) grobów do sprzątania i pretensje do mnie jako koszącego.

zgłoś
G
Gość
2019-06-05T08:55:38 02:00, Nerwus:

Dokładnie, jak to ktoś już napisał....Zamiast mieć pretensje do zarządcy , to każdy normalny człowiek mogiłą się opiekuje i nie dopuszcza do takiej trawy. Ale jaki gospodarz, takie obejście. Może wnet jeszcze zarzadca będzie musiał znicze zapalać ???

Nerwus, wychodzi na to że jesteś tylko gościem na cmentarzu lub też nie masz trawy, żywopłotu wokół grobów bliskich, więc nie dziw się że ludzi irytuje syf który pozostawia firma zajmująca się porzadkiem.

zgłoś
J
Jola

Nieprawda. Od 10 lat 3 razy w roku, po każdym koszeniu dzwonie do administracji ze skargą. Zawsze czekają aż wiatr rozwieje siano po całym cmentarzu.Podobno nie mają kosiarek z pojemnikiem. A teraz proszę wyczyścić oblepione sianem pomniki.

zgłoś
I
Irek
2019-06-05T07:45:34 02:00, opolanin:

Może zamiast tłumaczyć normalne zjawiska przyrodnicze (wzrost trawy) wysłać pracownika z miotłą i szmatą z wiaderkiem i posprzątać ?!

Obmiesc 1000grobow oczym ty gadasz

zgłoś
c
co_za_historia

Wydaje mi się że miejsce sobie wykupiliście na cmentarzu więc teraz dbajcie o nie. Administrator cmentarza powinien co najwyżej WAS ukarać za taką wysoką trawę, którą macie między grobami, rozumiem skosić alejki ale między grobami, wysypcie sobie kamieniem albo czym tam chcecie. W mniejszych miastach nie ma takiego problemu ale tutaj ludziom się w dupach już całkiem poprzewracało, mają za was skosić, posprzątać, z tego co ostatnio tutaj pisali to już WAS NAWET WOŻĄ ;D (żenada jakaś) wnet będziecie ludzie chcieć faktycznie jak ktoś napisał poniżej aby za was znicze zapalali. A co będzie dalej?

zgłoś
O
On
2019-06-05T09:01:13 02:00, Opolanka z dzielnicy NWK:

Cmentarz w Nowej Wsi Królewskiej ma podobny problem tylko że z żywopłotami. Mam 2 groby gdzie się rozpoczyna lub też kończy owy żywopłot i za KAŻDYM razem mam brudne pomniki. I proszę mi nie pisać mówić że to nic takiego żeby na nowo umyć posprzątać mogiłe bo dlaczego to ja mam to zrobić skoro jest od tego firma. Firma nie tylko ma obkosic przyciąć ale i POSPRZĄTAĆ po sobie!! A druga sprawa to nadzór, niech ktoś ruszy się z fotela i od czasu do czasu sprawdzi co firma robi i przede wszystkim JAK wykonuje pracę. Bo to co pozostaje po ich wykonanej pracy to się zwyczajnie płakać chce (jak ktoś sprząta i robi to raz w tygodniu to wow o czym pisze bo jak ktoś przychodzi raz w roku na Wszystkich Świętych to może zamilczec bo i tak tego nie zrozumie)

Czyli na zasadzie "płacę i żądam"? Młodzieży się dziwić...

zgłoś
O
Opolanka z dzielnicy NWK

Cmentarz w Nowej Wsi Królewskiej ma podobny problem tylko że z żywopłotami. Mam 2 groby gdzie się rozpoczyna lub też kończy owy żywopłot i za KAŻDYM razem mam brudne pomniki. I proszę mi nie pisać mówić że to nic takiego żeby na nowo umyć posprzątać mogiłe bo dlaczego to ja mam to zrobić skoro jest od tego firma. Firma nie tylko ma obkosic przyciąć ale i POSPRZĄTAĆ po sobie!! A druga sprawa to nadzór, niech ktoś ruszy się z fotela i od czasu do czasu sprawdzi co firma robi i przede wszystkim JAK wykonuje pracę. Bo to co pozostaje po ich wykonanej pracy to się zwyczajnie płakać chce (jak ktoś sprząta i robi to raz w tygodniu to wow o czym pisze bo jak ktoś przychodzi raz w roku na Wszystkich Świętych to może zamilczec bo i tak tego nie zrozumie)

zgłoś
N
Nerwus

Dokładnie, jak to ktoś już napisał....Zamiast mieć pretensje do zarządcy , to każdy normalny człowiek mogiłą się opiekuje i nie dopuszcza do takiej trawy. Ale jaki gospodarz, takie obejście. Może wnet jeszcze zarzadca będzie musiał znicze zapalać ???

zgłoś
O
On
2019-06-05T07:35:22 02:00, przemo_opole:

Jak się kosi kosami spalinowymi o inaczej nie będzie. I to raczej tam norma niż incydent. Dwa dni przed 1.11 w 2017 było identycznie.

Zamiast mieć pretensne wystarczy, że rodzina zmarłego przytnie trawę wokół grobu to bałaganu i twawy do pasa nie będzie. Gdzie drwa rąbią...

zgłoś
G
Gość

Witam,

po 1 . a co takiego sie stało ze posprzątał i obmył na nowo mogiłę?? Ja to robie od lat, bo zawsze mam trawą zabrudzone po koszeniu na podopolskim cmentarzu.

a po 2 - tez mi temat na gazete....

zgłoś
Dodaj ogłoszenie