Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Socjologowie nie będą mieli brania

Teraz Opole
Teraz Opole
redakcja
Zawody takie jak fryzjer czy piekarz będą popularne zawsze, ale czy za 10 lat będziemy potrzebowali aż tylu specjalistów ds. marketingu czy socjologów... Niekoniecznie.

Wiedzą o tym Kamila Lis, Wioleta Żółkowska i Iwona Król. Dziewczyny są na drugim roku pracy socjalnej Uniwersytetu Opolskiego, bo po pierwsze chcą pomagać ludziom.- A po drugie nasze społeczeństwo się starzeje, jest coraz więcej rozwodów, samotnych matek, które będą potrzebowały pomocy. Takie czasy, że nasza profesja staje się coraz bardziej poszukiwana - mówią dziewczyny.
Według prognoz sporym zainteresowaniem cieszyć będą się także zawody związane z turystyką.- Ludzie są coraz bardziej zamożni, chcą zwiedzać świat i być profesjonalnie obsługiwani - mówi Teresa Zielińska, rzecznik prasowy Politechniki Opolskiej. Aby pracować w turystyce, dobrze skończyć turystykę i rekreację. Taki kierunek ma w swojej ofercie wiele uczeni m.in. Politechnika Opolska.
Ciekawą i nietypową specjalność oferuje także Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Katowicach. Uczelnia może pochwalić się jedynym w południowej Polsce kierunkiem: bezpieczeństwo wewnętrzne. Biorąc pod uwagę sytuację polityczną we współczesnym świecie i bezpieczeństwo wewnętrzne, porządek publiczny w polityce państwa zaczyna nabierać corazn większego znaczenia.
Utworzenie takiego kierunku było naszą odpowiedzią na taki stan rzeczy - mówi Agnieszka Fyda, specjalista ds. marketingu w Wyższej Szkole Bankowości i Finansów w Katowicach. WSBiF jest jedną z pierwszych śląskich uczelni (obejmująca zasięgiem również województwo opolskie), która uruchomiła kształcenie na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Studia skierowane są do tych kandydatów, którzy chcą pracować m.in. na stanowisku specjalisty do spraw bezpieczeństwa w administracji publicznej, a także w służbach państwowych i samorządowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne (policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, straż graniczna, Biuro Ochrony Rządu, straż miejska). Będą także poszukiwani w firmach zajmujących się ochroną oraz we wszystkich komórkach organizacyjnych instytucji finansowych i banków odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne.
W trendy rynku pracy idealnie wstrzeliła się także Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu. Uczelnia z Wrocławia ma bowiem w swojej ofercie kierunki takie jak: logistyka międzynarodowych łańcuchów dostaw, menedżer ochrony środowiska, zarządzanie i rozliczanie projektów realizowanych w ramach dotacji unijnych czy e-menedżer.- Studia u nas przygotowują do pełnienia kierowniczych funkcji w firmach zarządzających, korporacjach, firmach związanych ze sterowaniem produkcją, spedycją i transportem - zachęca Małgorzata Wanke-Jakubowska, szefowa biura promocji uczelni. Kolejnym z zawodów, który w przyszłości będzie poszukiwany jest architekt wnętrz. Kierunek taki prowadzi między innymi Wyższa Szkoła Humanistyczna we Wrocławiu. Studia trwają tam 7 semestrów, a ich absolwentbędzie się legitymował dyplomem zawodowym licencjata sztuki i architekta wnętrz.
- Te studia kształcą nowoczesnych specjalistów od kształtowania przestrzeni, projektowania i aranżacji wnętrz, miejsc do pracy, wypoczynku, ale także modernizacji i unowocześniania już istniejących - przekonuje Marzena Łączyńska z WSH.- Nasi studenci uzyskują praktyczne kompetencje niezbędne do prowadzenia działalności zawodowej i oczywiście do kontynuowania nauki na studiach II stopnia magisterskich - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Socjologowie nie będą mieli brania - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto