Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stacja-gigant dla Elektrowni Opole

Edyta Hanszke
W środę stacja została oficjalnie oddana do eksploatacji.
W środę stacja została oficjalnie oddana do eksploatacji. Edyta hanszke
Może ona na dobę uzdatniać aż 170 tysięcy metrów sześciennych wody.

W środę stacja została oficjalnie oddana do eksploatacji. Wcześniej przez 10 dób testowano ją. Budowa stacji trwała 2,5 roku i kosztowała, bagatela, 286 mln zł netto.

Jak informuje PGE w komunikacie prasowym, po budowie bloków 5 i 6 jest to największa inwestycja realizowana w Elektrowni Opole na przestrzeni ostatnich lat.

- Nowa stacja uzdatniania wody będzie służyć nie tylko nowo budowanym, ale również eksploatowanym już blokom energetycznym 1–4 - wyjaśnia Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do której należy opolska elektrownia. - Oczyszczona woda trafiać będzie do obiegów chłodzenia całej elektrowni, jak również ma służyć jako surowiec do stacji demineralizacji wody.

- Ilość wody, jaką stacja uzdatniania będzie przygotowywała jest imponująca - podkreśla dyrektor Elektrowni Opole Bernard Ptaszyński. - W ciągu doby uzdatniać będzie około 170 tys. metrów sześciennych. wody, co porównać możemy do dobowego przygotowania wody przez warszawski wodociąg północny.

Inwestycja obejmowała także modernizację przepompowni ujęcia wody na rzece Mała Panew. - Za pomocą pompowni, położonej w odległości około 3,5 km od elektrowni, woda przekazywana jest do stacji uzdatniania - dodaje Bernard Ptaszyński.

Woda w stacji oczyszczana jest z zanieczyszczeń organicznych, związków żelaza, glinu i manganu na kilku etapach, m.in. przy użyciu dwutlenku chloru, siarczanu glinu, aktywnego węgla.

Jak podaje PGE w komunikacie, stacja uzdatniania wody służy m.in. do uzupełniania strat obiegów chłodzących bloki energetyczne Elektrowni Opole, zasilania układu chłodzenia w centralnej sprężarkowni, zasilania instalacji odsiarczania spalin, awaryjnego zasilenia sieci wody p.poż. oraz uzupełniania obiegu kotłowego bloków energetycznych wodą zdemineralizowaną.

Inwestycję realizowało konsorcjum polskich firm: Seen Technologie (jako lider) oraz Instal Warszawa i Elemont Brzezie. Andrzej Grygo, prezes Seen Technologie mówił, że to kolejny taki obiekt na koncie spółki, a bliźniacza stacja działa w Warszawie, zaopatrując w wodę mieszkańców.

Michał Kozłowski, technolog Seen Technologie dodał, że stacja wymaga nielicznej obsługi. Zarządzana jest ze sterowni wyposażonej w monitory podłączone do kamer umieszczonych w obiekcie i systemu monitorującego.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto