Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci WSIiZ w Chinach szlifowali język

Beata Terczyńska
Studenci WSIiZ w Chinach szlifowali język
Studenci WSIiZ w Chinach szlifowali język Archiwum WSIiZ
Dziewięciu studentów WSIiZ specjalności tłumaczeniowej z językiem chińskim wróciło z Chin. Przez ostatni semestr intensywnie uczyli się chińskiego w mieście Anshan, w prowincji Liaoning.

Prof. Andrzej Szelc, prorektor ds. współpracy z zagranicą w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania mówi, że program studiów na kierunku filologia angielska ze specjalnością tłumaczeniową z językiem chińskim stwarza studentom możliwość wyjazdu na semestr do Chin. To bezpłatna wymiana pomiędzy WSIiZ a jedną z chińskich uczelni partnerskich.

1400 godzin nauki chińskiego

Na wyjazd zdecydowali się studenci z Polski i z Ukrainy. Cały semestr uczyli się języka chińskiego w Anshan Normal University.

- Studenci wzięli udział w intensywnym kursie dla obcokrajowców wraz ze studentami z innych krajów z Europy i Azji. To było aż 70 godzin tygodniowo. W sumie około 1400 godzin nauki - mówi Urszula Pasieczna, rzecznik WSIiZ w Rzeszowie. - Dodatkowym atutem było dla nich poznanie egzotycznego kraju, jego bogatej kultury i historii. Studenci odbywali kurs za darmo. Nie pokrywali kosztów zakwaterowania i wyżywienia.

Po zakończonych zajęciach studenci dostali dyplomy. Mogli też dodatkowo uzyskać państwowy chiński certyfikat językowy potwierdzający znajomość języka na określonym poziomie.

Studenci WSIiZ zachwyceni Chinami

- Wyjazd do Chin to przygoda życia, o której nigdy nie mogłabym marzyć, gdyby nie studia w WSIiZ - podkreśla Katarzyna Bober, studentka, która brała udział w kursie

- Wszystko tam jest inne. Chiny są niesamowite, bardzo rozwinięte technologicznie, o niezwykłej, urzekającej kulturze. Poznaliśmy życie codzienne miejscowych ludzi. Zwiedziliśmy m.in. Szanghaj i Pekin.

Anna Żurek mówi, że nauczyła się akceptacji innych kultur, religii, języka. Zobaczyła inne życie. - Wydaje się dziwne, ale to życie bardzo sprawne i logiczne - mówi studentka.- Brałam udział w zajęciach z kultury chińskiej, np. tworzenia masek z opery pekińskiej i na temat tradycyjnych instrumentów muzycznych. W Chinach jest tak wiele do zobaczenia. Każdy dzień mieliśmy wypełniony do ostatniej minuty.

Wymiana studencka to efekt działań Konsorcjum Michała Boyma na rzecz promocji polskich uczelni w Chinach. WSiIZ współpracuje z kilkoma partnerskimi uczelniami chińskimi, m.in. Baoji Vocational Technology College, Beijing International Studies University, Shanxi Agricultural University, Capital Normal University.

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto