Oto zwycięzki zespół: Michał Sikora, Tomasz Sroka i Mateusz Morawski. Oto zwycięzki zespół: Michał Sikora, Tomasz Sroka i Mateusz Morawski.

(© Paweł Stauffer)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Drugie miejsce na pudle technicznej olimpiady, to w ich wykonaniu nie jest przypadek.

Drugie miejsce na Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości, ta sama lokata w ogólnopolskim konkursie „Młody Innowator”, organizowanym przez Naczelną Organizację Techniczną, a w dowód uznania dyplomy i puchary - to ostatnie sukcesy uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego w Opolu.Zespół stworzyli Mateusz Morawski, Tomasz Sikora i Michał Sroka z III klasy technikum budowlanego. Wystartowali z pomysłem na przywrócenie oknom szczelności przez zastosowanie czujnika wykrywania gazu szlachetnego w przestrzeni międzyszybowej.- Taki gaz, wpływający na szczelność okien, po kilku latach ulatnia się i powoduje zwiększenie tak zwanej przenikalności. Mamy pomysł, jak to zmienić - opowiada Mateusz Morawski. - A podsunął go nam nauczyciel Jarosław Gawryś.Prace nad prototypem trwały od września do kwietnia. - Obecnie przekazaliśmy go do przetestowania w laboratoriach Politechniki Opolskiej. Czekamy na wyniki tych badań - dodaje Tomasz Sikora.Zdobycie drugiego miejsca na olimpiadzie zwalnia młodych opolan z części pisemnej egzaminu zawodowego. - Zaświadczenie z ministerstwa jest także istotne przy wyborze uczelni - dodaje Tomasz Sikora.   Szkoła pomaga młodym wynalazcom w opatentowaniu ich rozwiązania. - To pierwszy taki przypadek w naszej historii, gdy sprawa dotyczy aż patentu. Pomysł jest jednak rewolucyjny i nie można zaprzepaścić pracy tych młodych ludzi - mówi Zdzisław Ślemp, dyrektor Gzowskiego. - Ponieważ nie mamy w tym doświadczenia, a nie chcemy zostawić uczniów bez pomocy, zwróciliśmy się o wskazanie dalszej ścieżki postępowania do Politechniki Opolskiej, rozmawiamy też z inkubatorem przedsiębiorczości, który mógłby pokierować naszymi uczniami - dodaje dyrektor.   

Wiadomości Opole, Wydarzenia Opole

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!