Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

System monitoringu zostanie zainstalowany w Tarnowskich Górach. Gdzie będą kamery?

Dominik Wójcik
W centrum jedyne kamery, które pilnują bezpieczeństwa, należą do prywatnych właścicieli.
W centrum jedyne kamery, które pilnują bezpieczeństwa, należą do prywatnych właścicieli. Dominik Wójcik
22 kamery, 4 stacje bazowe i centrala monitoringu – tak będzie wyglądał system monitoringu, który do kwietnia 2015 roku zostanie zainstalowany w Tarnowskich Górach. Kamery będą obserwowały newralgiczne punkty miasta. Dzięki nim, policja lub straż miejska będzie mogła podjąć natychmiastową interwencję, a zapisy z kamer posłużą jako materiał dowodowy.

Centrala będzie się mieściła w Komendzie Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach, obsługiwać będą ją jednak pracownicy zatrudnieni przez Urząd Miasta. Oprócz dwudziestu dwóch kamer, zainstalowane zostaną 4 stacje bazowe. Są to anteny, których zadaniem jest odbieranie sygnału radiowego z kamer i przekazywanie go do centrali.

System monitoringu będzie działał wykorzystując licencjonowane częstotliwości radiowe. Wniosek o stworzenie monitoringu miejskiego pochodzi z 2010 roku, kiedy sieć światłowodowa nie była jeszcze na tyle rozwinięta. Sygnał radiowy nie obniży jednak jakości systemu.

W jakich miejscach ustawione zostaną kamery? – Głównie patrzyliśmy pod kątem wybryków chuligańskich i niszczenia mienia, ale również ruchu ulicznego, pieszych i parkowania samochodów. Wiele kamer znajduje się przy sklepach nocnych. Musieliśmy też ująć dzielnice, które są uwzględnione w programie rewitalizacji – mówi Wojciech Żmudziński, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Ich rozmieszczenie było ściśle konsultowane z policją, która chciała, aby system monitoringu ujął wszystkie drogi wyjazdowe z centrum miasta. Kamery zostaną umieszczone w ścisłym centrum miasta, na rynku oraz przy ulicach Piastowskiej, Opolskiej, Piłsudskiego, Pokoju, Krakowskiej, Sobieskiego, Sienkiewicza i Gliwickiej. Oprócz tego, kamery zostaną rozmieszczone na Osadzie Jana (ulica Słoneczników i Miodowa), Osiedlu Przyjaźń (ulica Janasa, Francuska, Łotewska i Litewska) i Strzybnicy (ulica Zagórska, Armii Krajowej i Kościelna).

Koszt inwestycji w system monitoringu wynosi około 1.7 mln złotych, natomiast wartość dofinansowania opiewa na kwotę ponad 1.4 mln złotych. Projekt będzie realizowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Obecnie w centrum miasta nie ma zbyt wielu kamer, a te które są, należą do właścicieli sklepów i innych placówek. Co prawda nagrania można wykorzystać jako materiał dowodowy, jednak nie pozwalają one na podjęcie przez policję natychmiastowej interwencji. Dzięki miejskiej sieci monitoringu ma się przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Umożliwi również podniesienie wskaźnika wykrywalności przestępstw oraz ich zapobieganiu, a także przeciwdziałanie dewastacji mienia.

Co na ten temat sądzą mieszkańcy? – Moim zdaniem kamera powinna zostać umieszczona w uliczce Przesmyk, która prowadzi z Rynku na ulicę Ratuszową. Kamery na pewno zwiększą bezpieczeństwo, ale z drugiej strony mieszkańcy będą bardziej kontrolowani – mówi Bartek z Tarnowskich Gór.
- Kamery powinny monitorować zaułki, których wokół rynku jest bardzo dużo, a policja i straż miejska rzadko się tam zapuszcza. Jeśli będą pilnowały bezpieczeństwa tylko urzędników i pana burmistrza, to pomysł mija się z celem. – przyznają zgodnie Małgorzata i Barbara.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto