Hokejowa drużyna Odry na Toropolu jeszcze przed wybudowaniem dachu.

(© Archiwum Stanisława Smajdy)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W listopadzie 1961 roku hokeiści po raz pierwszy wyjechali na taflę sztucznego lodowiska na Pasiece. I choć obiekt nie był wówczas zadaszony, to i tak zazdrościła go nam prawie cała Polska.

A to dlatego, że Toropol był trzecim sztucznym lodowiskiem w Polsce. Stanisław Smajda, dziś trener młodzieży, a wówczas hokeista, wspomina, że otwarcie obiektu było wielkim wydarzeniem.- Wcześniej graliśmy na kortach tenisowych Odry, które zamieniano zimą w lodowisko lub na stawku Barlickiego - opowiada Smajda. - Gdy powstał Toropol zaczęły do nas zjeżdżać drużyny hokejowe z całego kraju. Takie to były czasy, że drużyn w jednej z grup II ligi było więcej niż teraz w całej ekstralidze...Lodowiska nie byłoby jednak, gdyby nie ambicja ówczesnego przewodniczącego rady narodowej „Papy" Karola Musioła oraz „wychodzenia" pieniędzy u władz przez działacza Ernesta Żołędziowskiego.- Ciekawa jest historia samej nazwy lodowiska - mówi Andrzej Hamada, miłośnik historii Opola. - Przyjęta nazwa była kontynuacją zwyczaju nadawania imienia będącego połączeniem nazwy miasta z przedrostkiem „tor". Wcześniej powstał katowicki Torkat i warszawski Torwar, w 1961 roku doszedł do nich nasz Toropol.Tak jak i nazwa nie była przypadkowa, tak i lokalizacja lodowiska, które zbudowano na pustym placu pozostałym po rozbiórce w latach 50. ruin browaru Zamkowego.- Oczywiście tradycje łyżwiarskie były w Opolu jeszcze przed II wojną światową - opowiada Hamada. - W 1909 roku powstało Towarzystwo Łyżwiarskie, które ulokowało się na stawie przyzamkowym przy Lindenstrasse (dziś to ulica Barlickiego). Zbudowano okazałą stanicę z dużym tarasem (domek lodowy - „Piramida"). Z czasem zadbano o oświetlenie i nagłośnienie, a także o sztuczne nawodnienie wodą czerpaną z Młynówki. Wreszcie pojawiła się szlifierka do lodu gwarantująca wysoką jakość tafli.Wróćmy jednak do 1961 roku. Torpol staje się atrakcją. Ściągają na niego tłumy nie tylko po to, aby oglądać mecze hokejowej drużyny Odry, ale także, aby dla przyjemności pojeździć na łyżwach. Budynek wejściowy z szatniami powstał w 1965 roku. W latach 70. lodowisko było modernizowane, a od 1978 r. działa jako zamknięty i zadaszony obiekt.Dziś Toropol, choć wciąż cieszy się popularnością, nie może wrócić do czasów świetności. Pilna modernizacja obiektu wciąż jest odkładana w czasie przez władze miasta.W przyszłym roku ma być gotowy projekt modernizacji Toropolu. Oby w najbliższych latach udało się go zrealizować.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: