Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tożsamość miasta, czyli Opole dawniej i dziś na fotografii [zdjęcia, wideo]

Anna Konopka
Wystawa "Tożsamość Opola".
Wystawa "Tożsamość Opola". Anna Konopka
Wystawa fotograficzna „Tożsamość miasta” zajmuje cztery sale galerii WuBePe w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Swoje spojrzenie na Opole z niebanalnej strony prezentuje tam 16 fotografów z Opolszczyzny.

- Pretekstem do stworzenia tej wystawy było 800-lecia Opola - mówi Marek Synowiecki z Foto Klubu Opole, który niedawno powstał w naszym mieście. - Poprzez założenie klubu doszło do spotkania opolskich fotografów. Chcemy działać razem.

Wystawa „Tożsamość miasta”, którą od wtorku (10 sierpnia), można oglądać w WBP jest pierwszym działaniem klubu.

- Staraliśmy się nie banalizować Opola. Chcieliśmy wydobyć z miasta takie elementy, które ludzi zaciekawią, pójdą je zobaczyć, odkryją na nowo - podkreśla Roman Hlawacz, prezes Foto Klubu Opole.

Na ekspozycji zobaczyć można prace 16 fotografów. To między innymi cykl "schemat studiów" autorstwa Sławomira Mielnika, fotoreportera nto. Ciekawe zdjęcie stworzył Mirosław Mokrzycki, który na warsztat wziął zalaną piwnicę w magazynie przy ul. Wspólnej.

- Pewnego dnia wybrałem się tam sam o świcie, bo to najlepszy czas na zdjęcia. Za dużo zdjęć nie zrobiłem, bo byłem oszołomiony widokiem. To był raj dla fotografa. Zauważyłem, że w piwnicy stoi woda. Gdy zrobiłem zdjęcie, zrobiło mi się odbicie z tej wody. Drugi raz poszedłem tam w kaloszach i wtedy powstało to zdjęcie - tłumaczy Mirosław Mokrzycki, autor zdjęcia.

Na ekspozycji oglądamy m.in. metamorfozy miasta, w tym przebudowę amfiteatru, którą widać na zdjęciach Jerzego Tomczaka. Wzgórze Uniwersyteckie na zdjęciu w podczerwieni wykonał Bogusław Szybkowski.

- To wystawa ważna dla Opola, ponieważ pokazuje wiele zdjęć z naszego miasta oraz z nim związanych. Jestem zaszczycony, że znalazło się tu jedno moje zdjęcie - mówi Bogusław Szybkowski.

- To fotografia zrobiona trzy lata temu na Wzgórzu Uniwersyteckim. Ukazuje ona pomnik Wasowskiego i Przybory. Uchwyciłem moment, w którym na pomnik weszła dziewczynka, co dało duże ożywienie i naturalność. A sama podczerwień ma to do siebie, że jest trochę bajkowa i mglista - opowiada.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto