Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. Wręczenie Honorowej Lamy już w sobotę [PROGRAM]

red
W sobotę w Sali Kameralnej w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki odbędzie się wręczenie Honorowej Lamy, czyli specjalnej nagrody Opolskich Lam za szczególne osiągnięcia.
W sobotę w Sali Kameralnej w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki odbędzie się wręczenie Honorowej Lamy, czyli specjalnej nagrody Opolskich Lam za szczególne osiągnięcia. mat, organizatora
W sobotę w Sali Kameralnej w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki odbędzie się wręczenie Honorowej Lamy, czyli specjalnej nagrody Opolskich Lam za szczególne osiągnięcia. W tym roku statuetka trafi do Marka Koterskiego.

Autorem statuetki od początku imprezy jest Ignacy Nowodworski, opolski artysta plastyk. Honorowa Lama to drewniana rzeźba ważąca ok. 4 kilogramów.

PROGRAM

godz. 18.00 - Baby są jakieś inne, reż. M. Koterski
godz. 20.00 - gala wręczenia Honorowej Lamy M. Koterskiemu, po gali spotkanie z reżyserem

Zobacz: Ruszył Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 2018. Trwa święto filmowe w Opolu [ZDJĘCIA]

MAREK KOTERSKI - Urodzony 3.06.1942 roku w Krakowie reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, aktor, dramatopisarz, poeta i prozaik. Po wojnie z rodzicami zamieszkał we Wrocławiu. Na Uniwersytecie Wrocławskim ukończył filologię polską. Studiował tam również historię sztuki, ale jej nie ukończył. Przez rok studiował malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Opublikował wiele utworów literackich (m.in. dramaty, opowiadania) oraz prac krytycznych z zakresu literatury, teatru i filmu. Publikował m.in. w „Poezji”, „Odrze”, „Zagadnieniach rodzajów literackich” i „Rocznikach naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego”. Jego literacki debiut to opowiadanie „Zaczerpnąć dłonią” o śmierci wybitnego aktora Zbigniewa Cybulskiego z 1967 roku. W 1972 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Prowadził eksperymentalny Teatr Otwartej Sceny
Marek Koterski rozpoczynał od filmów dokumentalnych i edukacyjnych, ale szerszej publiczności dał się poznać dzięki sztuce teatralnej „Dom wariatów”, w której zawarł bezpośrednie odniesienia do własnej biografii.
Filmowiec znany jest z tego, że reżyseruje jedynie własne scenariusze. W świecie kina zasłynął serią filmów, których bohaterem jest Adam Miauczyński cierpiący na nerwicę natręctw. Na tle perypetii głównego bohatera ukazano w nich obraz polskiego społeczeństwa na przełomie XIX i XX wieku.

Najsłynniejszy z filmów i kultowy już dla polskiego kina, to „Dzień świra” (znany wcześniej jako sztuka teatralna), z Markiem Kondratem w roli głównej. Film zdobył worek nagród, m.in. pięć Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także dwa Złote Orły przyznawane przez Polską Akademię Filmową.
Do innych słynnych filmów twórcy zaliczają się również: „Dom wariatów” (1984 rok), „Życie wewnętrzne” (1986 rok), „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006 rok) i „Baby są jakieś inne” (2011 rok).

Do Nagrody Literackiej Nike (2003 rok) nominowana była seria sztuk Koterskiego („Dzień świra”, „Dom wariatów”, Życie wewnętrzne” i „Nienawidzę”).

Za swoją wybitną twórczość Marek Koterski otrzymał wiele nagród, a także szczególnych wyróżnień. Jednym z nich jest odznaczenie Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Filmowiec ma na koncie scenariusz i reżyserię do 24 filmów, muzykę do jednego, obsadę aktorską do czterech oraz montaż dwóch filmów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto