Uczniowie w województwie opolskim pójdą do szkoły w soboty? Kurator: przez strajk jest takie ryzyko

RedakcjaZaktualizowano 
Opolski kurator oświaty Michał Siek nie wyklucza sytuacji, w której uczniowie będą musieli odrabiać lekcje, które przepadną podczas strajku nauczycieli.
Opolski kurator oświaty Michał Siek nie wyklucza sytuacji, w której uczniowie będą musieli odrabiać lekcje, które przepadną podczas strajku nauczycieli. Miłosz Bogdanowicz
Opolski kurator oświaty wyraził obawę, że uczniowie, być może, będą musieli w soboty odrabiać lekcje, które przepadną im przez trwający strajk nauczycieli. - Pedagodzy mają obowiązek zrealizowania podstawy programowej od początku do końca - słyszymy.

W poniedziałek konferencji prasowej Michał Siek, opolski kurator oświaty, zapewnił, że pierwszy dzień egzaminów ósmoklasistów odbył się bez żadnych nieprawidłowości. Jednocześnie kurator odniósł się do zbliżających się egzaminów dojrzałości. - Mam nadzieję, że maturzyści nie będą kolejną grupą zakładników, bo ich egzamin ma nieco inny wymiar. Absolwentów szkół średnich, chcących studiować, obowiązuje przecież rekrutacja - i to nie tylko na uczelniach polskich, ale i zagranicznych. Nie może być więc mowy o zagrożeniu procedur związanych z przeprowadzeniem egzaminu - słyszymy.

A owo zagrożenie, jak słyszymy, może się jednak pojawić. - Do przyszłej środy należy wystawić uczniom oceny, a w niektórych szkołach nie przedstawiono nawet propozycji ocen końcowych. Dyrektorzy szkół są jednak zobowiązani do zwołania posiedzenia rady pedagogicznej, na której będą podjęte uchwały zatwierdzające oceny. Nauczyciele mogą zawiesić strajk, dokonać klasyfikacji uczniów i powrócić do protestu. Nie widzę tu innej możliwości - podkreśla stanowczo Siek.

Na strajku, zdaniem kuratora, mogą również ucierpieć młodsi uczniowie. - Istnieje ryzyko, że w sytuacji, gdy postawa programowa nie będzie zrealizowana przez przedłużający się strajk, dyrektorzy będą musieli podjąć decyzję o odrabianiu zajęć w soboty. Będzie to niezbędne, bo przecież uczniowie nie mogą mieć dużych zaległości w materiale, które mogłyby przełożyć się na słabe wyniki egzaminów po podstawówce czy szkole średniej - podsumowuje Michał Siek.

Kurator nie był jednak w stanie powiedzieć, jak długo jeszcze musiałby potrwać strajk nauczycieli, by zdecydowano o odrabianiu zajęć w weekendy.

O komentarz do słów Michała Sieka poprosiliśmy Mirosława Śnigórskiego, dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu. - Realizacja takiej wizji nie będzie prosta, aczkolwiek jestem w stanie uwierzyć we wszystko, zwłaszcza, gdy pojawi się stosowna podstawa prawna. Jednak skoro mielibyśmy pracować w soboty, to dlaczego i nie w niedziele? Może w ogóle wydłużymy rok szkolny? Nic mnie już nie zdziwi... - ironizuje rozgoryczony Śnigórski.

Zobacz; Strajk nauczycieli 2019 Opole. Kilkaset osób na "spacerze" na placu Wolności

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.04.17 22:19:31

Dlaczego przez strajkujących nauczycieli dzieci muszą cierpieć

2019.04.17 14:52:10

Mojego dziecka nie puszcze do szkoły bo nauczyciele strajkują A nie dzieci.wtedy my będziemy startować jak w soboty trzeba będzie chodzić.

2019.04.17 13:47:32

DZIECI NIE STRAJKUJĄ TYLKO NAUCZYCIELE!!!!!!!!!!!

2019.04.16 22:57:53

Bzdura. Kto będzie uczył w sobotę. Pracownicy nie odpracowują przecież strajków. Bzdury, bzdury, straszenie

2019.04.16 18:16:39

Biedactwa zdzierają z rodziców ile się da papier kup wodę kup a i klasowe jeszcze narzekają że za swoje kupują nik im nie karze

2019.04.16 18:07:53

Sobota to czas rodziny niech ci co strajkują siedzą w sobotę w szkole

2019.04.16 15:20:59

Tak się kończy polityka rozdawania pieniędzy i niech kolejni(lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczne i inni) idą po kasę skoro rząd rozdaje! Ale w sobotę to niech sobie Pan z kuratorium idzie!

2019.04.16 13:13:15

To istna kpina żeby dzieci odpowiadały za strajk i przychodziły w sobotę do szkoły. Dlaczego nikt z tym nic nie zrobi skoro tak mało zarabiają to proszę zmienić pracę iść na 3 zmiany mieć najniższa krajowa opłacić korepetycje i co jeszcze a może nauczyciele zaczną chodzić po domach swoich uczniów żeby nie mieli zaległości i nie przychodzić w sobotę by nadrobić materiał. Przecież to ie jest sytuacja wyjątkowa

2019.04.16 12:30:20

Moje dziecko jest gotowe do spełnienia obowiązku szkolnego teraz. Nie będziemy ponosić konsekwencji tego strajku. W sobotę nie zamierzamy się uczyć. Już wystarczy, że dzieci są przeciążone podczas pięciodniowej nauki. Ogłaszam strajk w soboty!!! To czas dla rodziny.

2019.04.16 11:37:37

Nie dosyć że muszę płacić za korepetycje dla dziecka bo nauczyciel nie potrafi nauczyć podczas lekcji to jeszcze lekcje w sobotę?.... śmiechu warte.... zamiast podwyżek proponuję redukcję pensji z nie wywiązywania się z obowiązków....

2019.04.16 11:35:38

Co do wydluzenia godzin ok.mozemy pracowac dluzej w szkole czy przedszkolu...zastanowmy się jednak czy po 40 godz.bedą organizowane zebrania rady...czy nauczyciele w jednym pokoju nauczycielskim przygotują sie do kolejnych zajęć z nalezytą starannością?kto pojedzie na wycieczkę z dziećmi?wydluzmy godziny pravy nauczycielom to spadnie poziom edukacji,wrocą podręcznikowe odbębniane lekcje.Nie bedziemy robić nic ponad....nie dokupimy juz zadnych pomocy ze swoich srodkow,nie bedzie darmowych kół zainteresowan i przygotowania dzieci do konkursow po lekcjach....nie da się w szkole wykonac wszystkich prac nauczyciela.te godziny ktorych nie widac spedzamy na samoksztalceniu,doksztalcamy sie tez na kursach,planujemy pracę wypelniamy dokumenty przygotowujemy sie do ciekawych lekcji... mlidy nauczyciel bez materialów produkuje niezliczone ilosci pomocy czasem do nocy ze stratą wlasnego zycia rodzinnego...wuem co piszę...zapraszam do domu nauczyciela na stażu...

2019.04.16 11:24:17

Parodią jest to że winą za to co sie dzieje obarcza się nauczycieli a nie rząd nawołujący do zawieszeniu strajku na czas Wielkiegi tygodnia..Rozmowy dopiero po świętach...Moje dziecko nie będzie chidzić do szkoły w sobote bo to nie one zdecydowało ze nie idzie do szkoły w tygodniu.jest gotowe kazdego dnia i tylko czeka. Jako nauczyciel jestem za strajkiem bo wiem jak wyglada praca nauczyciela i nie ma zadnego poszanowania zawodu. Obecna sytuacja powinna sklonic rzadzących do jak najszybszych obrad.Nauczyciele nie strajkują po złości uczniom i rodzicom.jest im zle.A jaka jest reakcja rządzących?kto tak naprawdę ma w nosie co się dzieje z dziecmi rodzicami nauczycielami?kto lekceważy strajk?kto sprawia ze rodzice zaczynają się buntować?( oczywiscie słusznie)

2019.04.16 10:18:31

A dlaczego uczniowie mają płacić za to że nauczycielom się nie chciało pracować przecierz lekcji w szkołach nie było z winy nauczycieli a nie z winy uczni. Więc niech wsoboty nauczyciele przychodzą do pracy i robią coś w czynie społecznym dla szkoły bo dzieci niczemu nie zawiniły

2019.04.16 09:24:45

Dlaczego za strajk nauczycieli muszą płacić dzieci?.... kategorycznie mówię NIE strajkowi nauczycieli!!!! Dziś nauczyciele za chwilę pielęgniarki, lekarze, górnicy, policjanci i rolnicy.... fajnie strajkować kosztem innych czyli zależnych od siebie ludzi.... czy widział ktoś strajkujące sprzątaczki czy sprzedawczynie??? Te grupy zawodowe wcale nie mają lekko a pracują też w soboty i niedziele i nie mają tyle wolnego co nauczyciele.... proponuję strajkującym zatem zmianę zawodu.... inna perspektywa może ich nieco ocuci....

2019.04.16 09:04:08

Nauczyciele strajkują nie dzieci....skoro chcą nauczyciele takiego rozwiązania to niech im wydłuża godziny pracy.....przynajmniej nikt z nauczycieli nie będzie mówił że prace zabiera do domu...

2019.04.16 08:41:16

To chyba jakiś żart!!!! Które dziecko będzie chciało iść w sobotę do szkoły!!!! Wystarczy, że dzieci chodzą od poniedziałku do piątku!! Jeszcze miałyby iść w sobotę? Nie ma takiej obcji żeby rodzice się na to zgodzili!!!

2019.04.16 08:16:01

Absolutnie nie puszczę mojego dziecka w sobotę do szkoły!

2019.04.16 06:11:36

Niech sobie wybiją z głowy że ja dzieci puszcze do szkoły w sobotę ponieważ dzieci nie będą płacić za głupotę nauczycieli!!!!!! Ponieważ nauczyciele mają za duże wymagania dość że weekendy wolne wakacje wolne ferie wolne przed świętami wolne większość zadań na komputer zadaja czego oni jeszcze chcą a do sprzątania ulic za 1500 zł i świątek piątek niedziela do pracy wtedy docenią co to praca!!!!!!

2019.04.16 06:10:36

I znowu za błędy i chciwość jednych,będą musieli zapłacić najsłapsi.To w Polsce norma.