Wolontariusze zbierali wczoraj datki na stypendia dla zdolnej młodzieży

Wolontariusze zbierali wczoraj datki na stypendia dla zdolnej młodzieży. (© Fot. Mikołaj Suchan)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wczoraj w całej Polsce obchodzony był dziewiąty już Dzień Papieski. To akcja, która ma przede wszystkim przybliżyć postać i nauczania naszego papieża.

- Ciągle uczymy się Jana Pawła II - powiedział prymas Polski, kardynał Józef Glemp w orędziu emitowanym przez TVP na otwarcie IX Dnia Papieskiego.

Dzień Papieski ma też pomóc w zebraniu pieniędzy na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która co roku przyznaje stypendia najlepszym uczniom i studentom z małych miejscowości.

- Można otrzymywać miesięcznie nawet 380 zł. Wystarczy wypełnić ankietę i zanieść ją do swojej parafii. Warto próbować, bo to ważna pomoc - tłumaczyła nam wczoraj Agnieszka Piera, studentka architektury oraz jedna ze stypendystek fundacji.

Zbiórkę datków przeprowadzało w całym kraju ponad 100 tysięcy wolontariuszy z puszkami. Kwestowali na ulicach miast oraz w okolicach kościołów.

W wielu parafiach w całym kraju odbyły się wczoraj także specjalne msze święte, nabożeństwa i czuwania modlitewne w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. Katolickie stowarzyszenia oraz inne organizacje przygotowały też imprezy, koncerty i wieczornice.


Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tegorocznym hasłem uroczystości jest "Jan Paweł II - papież wolności". 16 października (dzień wyboru papieża) jest natomiast świętem państwowym ustanowionym przez Sejm w lipcu 2005 r.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!