Usprawnienie funkcjonowania komunikacji w mieście może kosztować budżet kilkaset tysięcy złotych. Usprawnienie funkcjonowania komunikacji w mieście może kosztować budżet kilkaset tysięcy złotych.

(© Sławomir Mielnik )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ratusz zapowiada kolejne usprawnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Niektóre, jak na Opole, są mocno rewolucyjne.

Do tej pory kupowanie biletów autobusowych przez internet wydawało się bardzo odległe i to mimo, że taka możliwość istnieje już w innych miastach wojewódzkich. U nas też ma się pojawić i to jeszcze jesienią.Do zakupu będzie można użyć nawet telefonu komórkowego i skorzystać np. z bezpłatnego internetu w autobusach, który na razie zainstalowano w ponad 20 pojazdach.- Ten system sprzedaży będzie wymagać nieco nakładów finansowych, bo musimy m.in. wyposażyć kontrolerów w specjalne urządzenie do odczytywania takich biletów - przyznaje Krzysztof Kawałko, wiceprezydent Opola. - Takie rozwiązania działają już jednak w innych miastach i my też powinniśmy iść z duchem czasu. Poza tym dzięki temu możemy mieć kolejny kanał dystrybucji biletów i to nie tylko jednorazowych, ale przede wszystkim miesięcznych.To nie koniec nowości, bo już od 1 sierpnia działać ma specjalny system GPS, umożliwiający śledzenie autobusów na ulicach. - Pasażer, korzystając np. ze smartfona, będzie mógł sprawdzić, czy jego autobus pojawi się na przystanku punktualnie, czy też będzie nieco szybciej lub kilka minut później - opowiada Krzysztof Kawałko.Nocna rewolucjaKolejną nowością mają być spore zmiany na liniach nocnych, z których funkcjonowania wielu opolan nie jest do końca zadowolonych. Trzy nocne linie kursują bowiem nie tylko zbyt rzadko, ale opolan odstraszają także ceną, bo obecnie bilet jednorazowy kosztuje aż 6,40 zł. Od września ma się to zmienić.Po pierwsze dojdzie do obniżki cen biletów, najprawdopodobniej do stawki 3,60 zł, z kolei w październiku zmieni się przebieg tras autobusowych. - Autobusy nocne MZK mają jeździć częściej i inaczej, aby w praktyce umożliwić opolanom przedostanie się z jednego krańca miasta na drugi koniec - tłumaczy Tomasz Zawadzki, naczelnik Biura Transportu Zbiorowego w Urzędzie Miasta Opola.

Wiadomości Opole, Wydarzenia Opole

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!