W szklarni w opolskim zoo zamieszkały szczeżuje. Pracownicy zoo przywieźli 29 osobników ze Stawu Dworskiego w Chróścinie Opolskiej.

Szczeżuje zamieszkały w głębokim zbiorniku tuż przy wejściu do szklarni. Będą go dzielić z rybami różankami, z którymi łączy je niezwykła symbioza w naturze (w skrócie można powiedzieć, że cykle rozrodcze tych gatunków są ze sobą mocno związane). W przyszłości na powierzchni basenu ze szczeżujami można będzie zobaczyć także chroniony gatunek paproci wodnej, czyli salwinii pływającej.

Szczeżuje są chronione. To największe polskie małże, które mogą żyć tylko w bardzo czystych wodach, są papierkiem lakmusowym wszelkich zanieczyszczeń.

W Chróścinie - skąd przyjechały do opolskiego zoo - odnaleziono je przez przypadek. – To było w 2014 roku podczas rewitalizacji Stawu Dworskiego w naszym parku. Kiedy spuściliśmy z niego wodę okazało się, że na dnie, w mule pełno jest małży. Nie mieliśmy pojęcia, że w naszym parku żyje taki rzadki i chroniony gatunek (szczeżuja znajduje się w tzw. Czerwonej Księdze – red). Dziś jesteśmy z tego dumni – wspomina Katarzyna Gołębiowska-Jarek ze Stowarzyszenia Miłośników Chróściny.

Dziś szczeżuja jest symbolem Chróściny, a Stowarzyszeniu udało się dzięki niej pozyskać wiele dotacji np. na organizację zajęć edukacyjnych dla dzieci. – Cieszymy się, że teraz naszą szczeżuję będą mogli zobaczyć także odwiedzający opolskie zoo – mówi wspomina Katarzyna Gołębiowska-Jarek.

- Sama szklarnia dalej się zapełnia. Poza szczeżują wprowadzono tu także już wszystkie, zapowiadane gatunki ptaków oraz pijawki – mówi Kazanowski.

Zobacz: Nowa szklarnia w opolskim zoo. Wygląda jak dżungla! [ZDJĘCIA, WIDEO]Zwierzęta

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!