„Wakacje w siodle” w Ostrodze obejmują 5 dni zajęć w wymiarze 3 godzin dziennie. „Wakacje w siodle” w Ostrodze obejmują 5 dni zajęć w wymiarze 3 godzin dziennie.

(© „Wakacje w siodle” w Ostrodze obejmują 5 dni zajęć w wymiarze 3 godzin dziennie.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W trakcie wakacji, kiedy mamy więcej wolnego czasu, a pogoda sprzyja spędzaniu go na świeżym powietrzu, chętniej decydujemy się na uprawianie różnego rodzaju sportów. Jednym z nich może być jazda konna.

Sprawdziliśmy gdzie w Opolu (i okolicach) można postawić swoje pierwsze kroki w siodle. Swoją pierwszą w życiu jazdę konną najlepiej odbyć pod okiem instruktora w specjalnej szkółce jeździeckiej, bądź w trakcie jazdy na lonży. Chętni mogą wykupić także indywidualne zajęcia z instruktorem. Ich ceny wahają się w granicach 30-70 zł. Opłaty są uzależnione od tego, czy zdecydujemy się na jazdę indywidualną, grupową, na ujeżdżalni, czy w terenie. Najtańszą opcją bywa wykupienie karnetu obejmującego kilka jazd. Niektóre stadniny mają w swej ofercie także specjalne zniżki dla większych grup, bądź osób zrzeszonych w klubie. Przykładowo, specjalną ofertę (10% zniżki) dla zaawansowanych grup trzyosobowych ma w swej ofercie stajnia Lipowa. Przy niektórych stadninach w czasie wakacji organizowane są specjalne letnie zajęcia. Obejmują one nie tylko samą jazdę, ale i poznanie teorii – np. historii jeździectwa, czy budowy sprzętu jeździeckiego. Taki program jest organizowany m.in. w opolskiej „Ostrodze”. „Wakacje w siodle” obejmują 5 dni zajęć w wymiarze 3 godzin dziennie. Zajęcia adresowane są do dzieci, młodzieży, jak również osób dorosłych. Jak mówią instruktorzy, jazda konna jest sportem całego życia i nigdy nie jest za późno, aby się na nią zdecydować. - Często zdarza się, że rodzice, którzy wcześniej jedynie przywozili dzieci na zajęcia, po pewnym czasie sami zaczynają uprawiać ten sport - mówi Lidia Twardowska-Gajda, instruktor z Ludowego Klubu Jeździeckiego „Ostroga”. - Dlatego w najbliższym czasie planujemy nawet uruchomić specjalny weekendowy program adresowany dla całych rodzin, bądź grup.Jak należy się przygotować do pierwszej jazdy? - Tak naprawdę na początek wystarczy zwykły sportowy strój, ważne, aby założyć spodnie z długimi nogawkami oraz pełne obuwie – mówi Lidia Twardowska-Gajda, instruktor jazdy konnej. Specjalne kaski ochronne, czyli toczki zazwyczaj można wypożyczyć w stadninach na miejscu. Jazda konna uznawana jest za sport elegancki, chętni mogą zaopatrzyć się w specjalne obuwie i odzież jeździecką, np. sztyblety, czy bryczesy.Ważne są także indywidualne predyspozycje do uprawiania tego sportu. - Mówi się, że człowiek na koniu jest nagi, ponieważ siedząc w siodle nie jest w stanie ukryć swojego strachu czy lęku – mówi Marek Marczak z „Ostrogi”.Dlatego ważne jest, aby osoba, która chce się zdecydować na ten sport nie bała się wysokości, czy kontaktu ze zwierzętami.  - Trzeba lubić kontakt z przyrodą, mieć szacunek do zwierząt, bowiem koń i jeździec stanowią parę. W tym sporcie bardzo ważny jest szacunek i zrozumienie zachowania konia – tłumaczy Lidia Twardowska-Gajda.Gdzie wybrać się na jazdę konną? W samym Opolu i okolicach miasta działa kilkanaście miejsc, do których można udać się na rekreacyjną jazdę konną. Stadniny znajdziemy m.in. w  Zawadzie, Ochodzy, Brynicy, Grudzicach, Dąbrowie Lipowej, Lubieni, czy na ul. Wrocławskiej w Opolu.

Wiadomości Opole, Wydarzenia Opole

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: