Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wciąż trwa rekrutacja na. Są wolne miejsca na studia na Śląsku [Raport]

Redakcja
Maturzysto! Nie dostałeś się na studia? Przegapiłeś terminy? Zobacz, które uczelnie wciąż prowadzą rekrutację i na jakie kierunki trwa nabór.

Lipiec to nie koniec świata dla osób, które dopiero teraz decydują się na złożenie dokumentów na studia. Szeroką ofertę edukacyjną prezentują szkoły prywatne, wciąż także istnieje szansa na indeks uczelni państwowej.

Na Uniwersytecie Śląskim trwa obecnie druga tura naboru. Do września można ubiegać się o przyjęcie na studia dzienne na kierunkach: teologia, edukacja techniczno - informatyczna, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, fizyka, ekonofizyka, etnologia, filologia słowiańska, filologia klasyczna, informatyka, inżynieria materiałowa, matematyka, Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze oraz pedagogika, a także filologia polska i filozofia w Ośrodku Dydaktycznym w Rybniku. Równocześnie trwa rekrutacja na studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunkach: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, historia sztuki, historia, filozofia i politologia.

Do 15 września trwa nabór na studia niestacjonarne w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W roku akademickim 2009/10 studia odbywać mają się na następujących kierunkach: ekonomia, finanse i rachunkowość, gospodarka przestrzenna, informatyka, logistyka, zarządzanie, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz informatyka i ekonometria. AE oferuje również możliwość kształcenia w ośrodkach w Rybniku i Bielsku-Białej.

Szeroką ofertę drugiego naboru prezentuje Politechnika Śląska. Do 8 września można rejestrować się na studia dzienne na kierunkach: elektronika i telekomunikacja, budownictwo, inżynieria chemiczna i procesowa, makrokierunek, technologia chemiczna, elektrotechnika, informatyka, mechatronika, górnictwo i geologia, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria środowiska, energetyka, biotechnologia, mechanika i budowa maszyn, fizyka techniczna, matematyka, informatyka stosowana z komputerową nauką o materiałach, automatyka i robotyka, nanotechnologia i technologie procesów materiałowych, informatyka przemysłowa, metalurgia, zarządzanie i inżynieria produkcji, transport, a nawet zarządzanie oraz socjologia. Część tych kierunków można także studiować w trybie wieczorowym lub zaocznym.

Na studia wieczorowe wciąż również szanse mają osoby zainteresowane nauką na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Do 16 września trwa tam druga tura naboru na dwie specjalności kierunku grafika: grafika warsztatowa i projektowanie graficzne.

Najłatwiej obecnie jest dostać się na studia na uczelni niepaństwowej – w większości nabór trwa niemal do rozpoczęcia roku akademickiego, a złożenie dokumentów zwykle jest równoznaczne z przyjęciem na studia. Nie warto jednak zwlekać z decyzją - szkoły prześcigają się w ofertach promocyjnych, oferując zniżki czesnego albo brak opłat wpisowych dla osób, które zgłoszą się wcześniej.

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa oprócz Katowic oferuje studia w ośrodkach zamiejscowych w Piekarach Śląskich, Radzionkowie, Żorach, Jaworznie, Nysie, Cieszynie, Częstochowie, Jastrzębiu-Zdroju, a nawet w Wiedniu. Chętni mogą studiować zarządzanie, socjologię, stosunki międzynarodowe, administrację, finanse i rachunkowość, pedagogikę, turystykę i rekreację, fizjoterapię, kosmetologię, a od tego roku również informatykę i gospodarkę przestrzenną.

Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. gen. Ziętka oferuje w trybach stacjonarnym i niestacjonarnym ochronę środowiska, informatykę, ochronę dóbr kultury, europeistykę, pedagogikę, zarządzanie oraz nowy kierunek – pielęgniarstwo. Studiować można w Katowicach oraz na zamiejscowym Wydziale Nauk o Zdrowiu w Tychach.

Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów proponuje naukę na dwóch kierunkach: politologia oraz finanse i rachunkowość. Ten drugi od tego roku oferuje studia w języku angielskim na specjalności international business.

Atrakcyjną ofertą poszczycić się może również Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach, czyli „Gallus”. Na Wydziale Ekonomiczno-Inżynieryjnym można studiować zarządzanie, z kolei na Humanistycznym filologie: angielską, germańską, hiszpańską, rosyjską i polską.

W ofercie Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy znajdziemy trzy kierunki studiów: zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji oraz kulturoznawstwo; w planach jest także uruchomienie od nowego roku akademickiego kierunku filologia angielska w trybie dziennym i zaocznym.

Poza Katowicami również znajdziemy kilka szkół, posiadających rozbudowane oferty. Sosnowiecka Wyższa Szkoła Humanitas (dawna Wyższa Szkoła Zarządzania i Marketingu) kształci na kierunkach administracja, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, europeistyka, pedagogika, politologia oraz zarządzanie, a od tego roku także filologia angielska. Ciekawostką jest, iż wśród wykładowców uczelni znajdują się Krzysztof Mroziewicz oraz Tomasz Kammel.

W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje Wyższa Szkoła Biznesu, która zaprasza na kierunki ekonomia, informatyka, socjologia, stosunki międzynarodowe, zarządzanie oraz pedagogika. Do 31 lipca przyjmowane są zgłoszenia na studia stacjonarne i niestacjonarne, z czego informatykę studiować można bezpłatnie.

W Mysłowicach z kolei znajdziemy Górnośląską Wyższą Szkołę Pedagogiczną im. Kard. Augusta Hlonda, która oferuje studia licencjackie na kierunkach pedagogika, zdrowie publiczne oraz polityka społeczna. Nabór trwa do 15 września.

Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji w Bytomiu spośród swoich podstawowych kierunków oferuje fizjoterapię, administrację, politologię, ekonomię oraz nowo otwarte studia inżynierskie – zarządzanie i inżynieria produkcji. O przyjęciu na studia stacjonarne i niestacjonarne decyduje kolejność zgłoszeń.

Pięć kierunków i 24 specjalności proponuje Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie. Kształcąc się na tej uczeni, można uzyskać dyplom z zakresu logistyki, ekonomii, politologii, finansów i rachunkowości oraz informatyki i ekonometrii. WSB może poszczycić się sukcesem w klasyfikacji 100 najlepszych niepublicznych uczelni magisterskich – zajęła bowiem pierwsze miejsce na Śląsku według rankingu dziennika "Rzeczpospolita" i miesięcznika "Perspektywy".

W Tychach z kolei studiować można w Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych im. ks. Emila Szramka. Do 30 września trwa tam nabór na kierunki administracja, socjologia oraz zarządzanie, a decyzję o przyjęciu podejmuje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna.

Szczegóły dotyczące naboru, terminów oraz profilu studiów można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych uczelni lub uzyskać je bezpośrednio od jednostek zajmujących się rekrutacją.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto