Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieczyste użytkowanie 2019. Jaka bonifikata w Opolu za przekształcenie na własność. Decyzja należy do radnych

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Wieczyste użytkowanie na własność. Prezydent Opola zaproponował bonifikatę. Uchwała ma trafić na najbliższą sesję rady miasta, 31 stycznia.

Wiceprezydent Opola Maciej Wujec poinformował, że ratusz proponuje w projekcie uchwały przygotowanym na najbliższą sesję, 31 stycznia, 95-procentową bonifikatę w opłacie przekształceniowej z wieczystego użytkowania we własność.

Sprawa dotyczy 6,5 tysiąca wieczystych użytkowników na gruntach gminy Opole, a wysoka bonifikata obowiązywałaby tylko w pierwszym roku. W drugim roku bonifikata miałaby wynieść 80 proc., w trzecim - 60 proc., czwartym - 40 proc. i piątym - 20 proc.

Przypomnijmy, że od stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z automatu przekształcająca dotychczasowe prawo wieczystego użytkowania gruntów w prawo własności.

W przypadku gruntów Skarbu Państwa posłowie ustalili, że dotychczasowym wieczystym użytkownikom przysługuje bonifikata opłacie przekształceniowej w wysokości 60 procent, pod warunkiem, że zainteresowani uiszczą kwotę jednorazowo w 2019 roku (z prolongatą zapłaty do 29 lutego 2020 roku).

Jednorazowa zapłata w kolejnych latach wiąże się z automatyczną obniżką bonifikaty o 10 procent każdego roku, czyli w 2020 roku będzie to 50 procent, itd., do 10 procent - w szóstym roku.

Ustawodawca podkreślił, że samorządy mogą ustalić własny, wyższy poziom bonifikat. Część opolskich gmin poszło śladem rządzących, nie chcąc uszczuplać dochodów z tego tytułu i obawiając się posądzenia o niegospodarność.

Do opolskiego ratusza w grudniu ub.r. wpłynął wniosek podpisany przez mieszkańców spółdzielni Przyszłość o uchwalenie 99-procentowej bonifikaty od opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu na prawo własności, pod którym podpisało się około 400 osób. Wieczystymi użytkownikami w tej spółdzielni jest około 600 mieszkańców pięciu bloków na placu Teatralnym.

Prezes spółdzielni Franciszek Dezor argumentował, że w pozostałych lokalizacjach, gdzie prawo dopuszczało wcześniej skorzystanie z możliwości przekształcenia wieczystego użytkowania we własność, stosowano bonifikatę właśnie w takiej wysokości. Pl. Teatralnego to prawo nie objęło, bo z powodu braku planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta ówczesne władze stały na stanowisku, że o przekształceniu nie może być mowy.

Agnieszka Radlak, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, wyjaśnia, że 99-procentowana bonifikata dotyczyła możliwości wykupu gruntu na własność, co wiązało się m.in. z aktualizowaniem wyceny tego gruntu.

Dodała, że w przypadku nowego prawa przekształcenia ratusz ma 12 miesięcy na wysłanie zaświadczeń do wieczystych użytkowników, a ci, jeśli będą chcieli skorzystać z bonifikaty w pierwszym roku, mają czas na uiszczenie opłaty do końca lutego 2020 r. - Jeśli bonifikata wynosi 95 proc., to zapłacą oni dotychczasową roczną opłatę za całe 20 lat - wyjaśnia Agnieszka Radlak.

Kto chciałby przyspieszyć uzyskanie zaświadczenia, musi złożyć do ratusza wniosek, co wiąże się z uiszczeniem opłaty skarbowej w wysokości 50 zł. Termin rozstrzygania takiego wniosku w trybie normalnym trwa 4 miesiące, a w przyspieszonym (np. w sytuacji zbycia nieruchomości) - 30 dni.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto