Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Większe Opole. Ostateczna decyzja w rękach premier Szydło

Artur Janowski
Artur Janowski
Władze miasta chcą powiększyć Opole kosztem pięciu gmin. Jak wynika z konsultacji i sondażu, zleconego przez ratusz, opolanie popierają pomysł powiększenia miasta. Wniosek w tej sprawie ratusz złoży do 31 marca.

Jak poinformował urząd miasta, w konsultacjach dotyczących powiększenia terenu miasta oddano 6982 głosy za pośrednictwem papierowych ankiet oraz przy pomocy internetu.
- Za powiększeniem było 57 procent głosujących, przeciw 19 proc., 2 proc. to głosy wstrzymujące się, a 22 proc. - nieważne - wylicza Grzegorz Marcjasz, sekretarz Urzędu Miasta Opola.

Ratusz zaprezentował również wyniki badań, jakie zlecono niezależnej sondażowni. Jej przedstawiciele TNS Polska przepytywali opolan przez telefon. I w tym przypadku wyszło na to, że większość opolan popiera pomysł prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski przyznał, że choć frekwencja w konsultacjach wyniosła tylko około 6 procent, to i tak wynik głosowania daje mu mandat do kontynuowania procesu powiększenia Opola.
- Po pierwsze ci, którzy głosowali, byli w zdecydowanej większości na tak, po drugie zleciliśmy dodatkowo sondaż, który też pokazuje poparcie opolan - podkreśla Wiśniewski.

Prezydent twierdzi, że mimo protestów mieszkańców gmin do 31 marca złoży specjalny wniosek u wojewody, a ten go zaopiniuje, a potem przekaże rządowi.

Przypomnijmy, że Opole chce powiększyć swój obszar o tereny pięciu gmin. Zmiana granic ma spowodować, że do stolicy województwa zostałoby przyłączonych 13 sołectw lub ich części. W ocenie władz stolicy województwa to przyspieszy rozwój Opola, wzmocni też region.

Wojewoda Adrian Czubak zapowiedział już, że po wpłynięciu wniosku Opola powoła zespół roboczy, który sprawdzi wniosek.

Czubak zastrzegł też, że wojewoda nie jest od oceny zasadności pomysłu, ale od sprawdzenia, czy wniosek prawidłowo przygotowano. Wojewoda ma miesiąc na ocenę wniosku, a następnie przesłanie go do rządu.
Rada ministrów będzie miała nie lada orzech do zgryzienia, bo wyniki badań, sondaży, czy też konsultacji pokazują słabe poparcie dla pomysłu Wiśniewskiego w gminach, które miałyby stracić sołectwa na rzecz Opola

Czują się związani ale...

Mieszkańcy gmin z jednej strony czują się związani w Opolem, ale z drugiej wcale nie popierają procesu powiększenia stolicy województwa.

- W badaniach Instytutu Śląskiego przeciwko było 77 procent pytanych, ale trzeba pamiętać, że co czwarty mieszkaniec miejscowości, planowanych do przyłączania z takich gmin jak Kom-prachcice, Prószków czy Turawa, był jednak za przyłączeniem do Opola - mówi Iwona Mąkolska - Frankowska, zastępca naczelnika wydziału ds. europejskich w Urzędzie Miasta Opola.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto