W paradzie z okazji 800 lat Opola nie zabrakło św. Wojciecha, Bolesława Chrobrego ani ważnych dla Opola osób – od Kazimierza I Opolskiego i jego żony Wioli po Emina Paszę, Maxa Glauera, Kazimierza Malczewskiego czy Alojzego Smolkę.

Mimo deszczu uczestnikom parady od parkingu przy Tesco na ul. Ozimskiej po ul. Reymonta, 1 Maja, Piastowską i Rynek towarzyszyli Opolanie, oklaskując, machając i robiąc zdjęcia. Historycznym postaciom towarzyszyli członkowie grup rekonstrukcyjnych i opolscy uczniowie.

Naszych uczniów ostatecznie na paradzie nie ma – mówi Danuta Sokołowska nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu – bo dzieciaki z podstawówek nie wzięły udziału z powodu pogody. Ale przyszłam zobaczyć paradę, bo to jedyna taka okazja z okazji 800-lecia miasta. To jest ważne jubileuszowe przeżycie. Razem ze mną przyszła córka Basia – przyjechała z Nysy – z wnuczką Emilką. - Na pewno się nie przeziębimy, Emilka jest ciepło ubrana – uspokaja mama. To najlepszy pomysł na świętowanie jubileuszu Opola.

Kto przyszedł orszak zobaczyć, mógł sobie przypomnieć ważne dla Opola postacie – z Leo Beckiem, Edmundem Osmańczykiem, Jerzym Grotowskim, Karolem Musiołem, czy ks. Kubisem, budowniczym opolskich kościołów. Przed oczami publiczności przesunęły dzieje miasta od czasów średniowiecza po II wojnę światową i przybycie do Opola repatriantów.

- To świetny pomysł, bo nie każdy panięta, że Max Glauer, Leo Beck czy Emin Pasza byli związani z Opolem. Wielu z nas gubi te nazwiska z pamięci. Jest okazja, żeby to sobie w formie zabawy przypomnieć – uważa pani Zdzisława Dynak, od 45 lat opolanka.

Razem z mieszkańcami Opola w paradzie uczestniczyli przedstawiciele miast partnerskich z Litwy, Ukrainy, Czech, Niemiec i Francji.

Parada zakończyła się na Rynku uroczystym odczytaniem aktu lokacji miasta – jak 800 lat temu – i koncertem Stanisława Karpiela Bułecki i grupy Future Folk.

Opolskie info 22.09.2017

Z regionu

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

viks (gość)

prosze sobie wyobrazic jakby to byly stroje muzulmanskie,..i jak spoleczenstwo strszone przez media by zareagowalo