Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2015. Przepisy na święta od opolskich blogerek kulinarnych

Magdalena
Bistromama/Bon Appetit/ Bistromama/Delimmama
I dla ambitnych, i dla tych, którzy boją się trudnych przepisów lub dopiero zaczynają przygodę z pichceniem. Sprawdźcie wyjątkowe przepisy na Wielkanoc. Smacznego i wesołych świąt życzy Opole Nasze Miasto i Opolska Blogosfera Kulinarna!

1. Justyna Osiecka Sułek, czyli Bistromama (www.bistromama.pl) poleca lekką, wielkanocną i pyszną sałatkę z grillowaną papryką i tuńczykiem

Składniki
sałata lodowa lub ulubiona mieszanka sałat
100 g tuńczyka w kawałkach w sosie własnym
pół czerwonej papryki
pół żółtej papryki
1 łyżka oliwy
suszony tymianek i oregano
1-2 ugotowane jajka (żółtko powinno być lekko płynne)

Przygotowanie
Paprykę myjemy i kroimy na mniejsze kawałki. Na patelni grillowej rozgrzewamy oliwę i podsmażamy paprykę, posypując ją ziołami. Grillujemy z obu stron, aż będzie miękka. Na talerzu (półmisku) układamy sałatę, paprykę, odsączone kawałki tuńczyka i ugotowane jajko, przekrojone na pół. Całość polewamy sosem winegret. 

2. A na słodko Bistromama poleca babkę-zebrę

Składniki:
250 g mąki pszennej
100 g mąki ziemniaczanej
260 g cukru
5 jajek
200 ml oleju
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
3 łyżeczki kakao

Przygotowanie:
Jajka ubijamy z cukrem na puszystą masę. Nie przerywając ubijania, do masy dolewamy powoli olej. Następnie dodajemy mąkę pszenną, ziemniaczaną, proszek do pieczenia, ekstrakt waniliowy. Razem wyrabiamy (za pomocą miksera lub drewnianej łyżki) do dokładnego połączenia się składników. Połowę ciasta przekładamy do drugiej miski i dodajemy do niego kakao. Do jasnego ciasta możemy dodać dodatkowo 1 łyżkę mąki pszennej (dla zachowania równej wagi obu mas). 

Formę na babkę smarujemy masłem i obsypujemy mąką krupczatką lub bułką tartą. Ciasto nakładamy na zmianę łyżkami - raz jasną masę, raz ciemną (można to zrobić za pomocą worków lub rękawów cukierniczych). Pieczemy 50-60 minut (do suchego patyczka) w temperaturze 170 stopni, najlepiej z termoobiegiem.

3. Słynna Delimamma (www.delimamma.pl), czyli Gosia Adamska, proponuje faszerowane jajka z orzechami ziemnymi. Alergicy mogą orzechy zastąpić słonecznikiem.

Składniki:
- 6 ugotowanych na twardo jajek
- ½ szkl. żółtego sera (np. goudy) – startego na tarce o drobnych oczkach
- ½ czerwonej lub zielonej papryki (bardzo drobno pokrojonej)
- 3 duże plastry chudej szynki (bardzo drobno pokrojonej)
- 1/3 szkl. drobno posiekanych słonych orzeszków ziemnych
- 1 duża łyżka majonezu
- Sól oraz świeżo zmielony pieprz do smaku

Przygotowanie:
4 jajka kroimy na pół, wyciągamy z nich żółtka. Żółtka i pozostałe 2 jajka ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Starte jajka mieszamy razem z żółtym serem, pokrojoną papryką, szynką oraz z łyżką majonezu. Masę doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Z masy robimy kuleczki wielkości żółtek. Otaczamy je w posiekanych orzeszkach ziemnych i umieszczamy w otworach po żółtkach.

4. A oto Delimamma w wersji słodkiej, czyli sernik na kakaowym spodzie

Składniki na spód i górę:
- 2,5 szkl. mąki pszennej
- 1 szklanka cukru
- 150 g miękkiego masła
- 2 jajka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżki śmietany 18%
- 5 łyżek kakao

Wszystkie składniki wyrabiamy, a powstałe ciasto dzielimy na dwie części. Dużą tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. Spód wyklejamy połową ciasta, drugą część wkładamy do zamrażalnika na czas przygotowywania masy serowej.

Składniki na masę serową:
- 1 kg sera na serniki
- 1 1/2 szkl. cukru
- 8 żółtek
- 5 białek
- 6 łyżek kaszy manny
- 100 g miękkiego masła

Przygotowanie:
W misce miksujemy ser, cukier, żółtka, kaszę manną oraz masło. Białka ubijamy na sztywną pianę (ze szczyptą soli). Ubite białka dodajemy do masy serowej i powoli mieszamy. Masę wylewamy na kakaowy spód. Z zamrażalnika wyciągamy drugą część cista i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Górę sernika posypujemy startym ciastem. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 170 stopni. Pieczemy przez 1h 30 min. Po 30 minutach pieczenia górę sernika zakrywamy folią aluminiową. Po ostudzeniu delikatnie wyciągamy z formy.

5. Gosia Kwiatkowska ze zmysłowego bloga Bon Appetit Małgorzaty (www.bonappetitmalgorzaty.blogspot.com) na Wielkanoc proponuje paschę – podwójnie grzeszną, bo dodatkowo z ptasim mleczkiem…

Składniki:
- 0,7 kg zmielonego tłustego twarogu, dobrej jakości
- ½ opakowania Ptasiego Mleczka  (190 g)
- 6 żółtek
- 20 dag masła, w temperaturze pokojowej
- 250 ml śmietany kremówki 36%
- 250 g cukru pudru
- 150 g gorzkiej czekolady 70%, rozpuszczonej i przestudzonej
- 1 gaza
 
Przygotowanie:
Połowę opakowania ptasiego mleczka kroimy w mniejsze cząstki (1 ptasie mleczko na 3 części). I odstawiamy na bok. Następnie ucieramy żółtka z cukrem, na puszystą masę. Dodajemy kremówkę w dalszym ciągu ucierając. Powstałą masę przelewamy do garnuszka i podgrzewamy, cały czas mieszając. Masa powinna lekko zgęstnieć, ale nie można dopuścić do zagotowania. Do masy dodajemy twaróg, miękkie masło i miksujemy na gładką masę. Dodajemy rozpuszczoną czekoladę i miksujemy. Potem dodajemy pokrojone ptasie mleczko i mieszamy drewnianą łyżką. Duże sito wykładamy gazą. Następnie wlewany do niego masę, lekko ugniatając. Przykrywamy gazą, następnie obciążamy talerzykiem. Naczynie wstawiamy do półmiska, by serwatka mogła swobodnie spływać przez dziurki. Odkładamy do lodówki na całą noc, do stężenia.

6. Fiołkowy mazurek, czyli trochę tradycji i trochę nowoczesności w wykonaniu Bon Appetit Małgorzaty

Składniki na kruche ciasto:

- 200 g mąki
- 140 g zimnego masła
- 70 g cukru 
- 1 jajko + 1 żółtko 

Składniki na polewę:
- 5 łyżek dżemu z jeżyn - (opcjonalnie malinowy)
- 3 tabliczki białej czekolady
- 150 ml śmietanki kremówki
- 2 łyżki masła
- 1 garść fiołków 

Kruche ciasto: Zagniatamy składniki na kruche ciasto, zawijamy w folię spożywczą i odkładamy na pół godziny do lodówki. Po tym czasie rozwałkowujemy ciasto na grubość ok. 1 cm w kształcie kwadratu i zaginamy rogi. Nakłuwamy ciasto widelcem i chłodzimy w lodówce przez kolejne pół godziny. Rozgrzewamy piekarnik do 190 stopni C i pieczemy spody przez 10 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 160 stopni C i pieczemy przez kolejne 10 minut, aż ciasto uzyska złoty kolor. Odstawiamy do wystygnięcia.

Krem: połamaną czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, dodajemy śmietankę i masło. Mieszamy, aż czekolada się roztopi i połączy ze śmietanką. Następnie dodajemy dżem jeżynowy albo malinowy. Gotową masę wylewamy na spody. Mazurek pozostawiamy do wystygnięcia następnie dekorujemy fiołkami (fiołki są jadalne). :) 

7. Chrzan tarty z jajkiem. – Nie wyobrażam sobie świąt bez tego chrzanu. Jest dodatkiem do wędlin lub używany jako pasta kanapkowa – mówi Karolina Kornacka, autorka bloga www.quchniakaroli.pl

Składniki:
- 5 jaj ugotowanych na twardo
- 4 łyżeczki chrzanu tartego
- 1 łyżka śmietany 18%
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka octu
- sól - do smaku

Przygotowanie:
Białka oddzielamy od żółtek. Żółtka ucieramy w makutrze z cukrem, octem i śmietaną. Dodajemy chrzan oraz starte na tarce o dużych oczkach białka, doprawiamy do smaku solą. Podajemy do jajek ugotowanych na twardo. Świetnie sprawdza się też jako pasta kanapkowa.

8. Jak Wielkanoc, to i sałatka z jajkiem. Karolina Kornacka proponuje wersję z rzodkiewką.

Składniki:
4 jaja ugotowane na twardo
3 korniszony
6 dużych rzodkiewek
1 dymka
2 łyżki majonezu
sól, pieprz, szczypiorek do dekoracji

Przygotowanie:
Kroimy w kostkę: jaja, korniszony oraz dymkę. Rzodkiewki ścieramy na tarce o grubych oczkach. Wszystko razem łączymy z majonezem i doprawiamy na talerzu, dekorując szczypiorkiem.

9. Patrycja Bułakowska znana z bloga www.wszpilkachpokrakowskiej.blogspot.com dzieli się z nami sekretem idealnego ciasta drożdżowego babci Helenki

Składniki:
- 10 dag drożdży
- 5 jaj
- szklanka cukru
- 3/4 szklanki roztopionego masła
- szklanka mleka
- cukier waniliowy
- 4,5 szklanki mąki

Przygotowanie:
Rozrabiamy drożdże z łyżką cukru w połowie odrobinie mleka, ważne, żeby było ciepłe. Gdy zauważymy, że drożdże wyrosły, rozbijamy do miski jaja - potrzebne nam są tylko żółtka i teraz następuje magia - zalewamy je drożdżami i czekamy 5 minut. Kolejno dosypujemy stopniowo cukier, mleko, masełko i mąkę. Czekamy, aż ciasto wyrośnie pod ściereczką, dodajemy kruszonkę, pieczemy 40 minut w 160 stopniach.

10. I to już ostatni przepis, za to jaki!! Patrycja Bułakowska zaprasza do przygotowania tortu truskawkowego dla wybitnie leniwych!

Biszkopt Babci Helenki metodą na szybciocha – składniki i przygotowanie:

- 6 jajek
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
- 1/2 szklanki cukru białego
- szczypta soli

Rozdzielamy żółtka od białek, białka wrzucamy do miski i ubijamy ze szczyptą soli, jeśli macie mikser - SUPER - wykładacie papierem formę, a do ubitych białek dosypujecie powoli cukier, cały czas ubijając. Do mocno ubitej piany dodajemy delikatnie żółtka. Następnie przesiewamy mąkę, dodajemy do całości i perfekcyjnie mieszamy - oczywiście delikatnie! Piekarnik, 180 stopni, metodą na oko na 40-45 minut! 

Krem na bazie śmietany i mascarpone

- 500 ml śmietany kremówki
- 500 gramów mascarpone
- sok z połówki pomarańczy
- 3/4 szklanki cukru

Wlewamy śmietanę do miski i miksujemy z cukrem pudrem - kiedy ma już doskonale puchatą konsystencję, mieszamy z serkiem mascarpone do uzyskania jednolitej masy, pod koniec miksowania dodajemy sok z pomarańczy. Testowanie paluchem ZALECANE!

Dodatkowo będą potrzebne: 
Biszkopty paluchy
Truskawki
Ulubiony alkohol

Wykonanie 
Przekrawamy biszkopt - jak nie wyjdzie równy, nic się nie stanie i tak nie będzie dekorowany, tylko ulepiany biszkoptami paluchami, pierwszą warstwę lekko skrapiamy alkoholem, smarujemy kremem, kroimy truskawki na plasterki i kładziemy na górę, przykrywamy kolejnym biszkoptem i tak do samego końca. Górę uklepujemy łyżką, nie musi być wybitnie równo, więcej, z takim nieładem prezentuje się całkiem rewelacyjnie. Zostały jedynie boki - na biszkopcik nakładamy od tylnej strony odrobinę kremu i przylepiamy, całkiem to banalne, pozostaje jedynie obwiązać całość wstążką a górę udekorować truskawkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto