Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Piknik Naukowy na błoniach Politechniki Opolskiej [DUŻO ZDJĘĆ]

Anna Konopka
Wielki Piknik Naukowy na błoniach PO.
Wielki Piknik Naukowy na błoniach PO. Anna Konopka
Tłumy opolan przechadzały się od stoiska do stoiska. Doświadczenia, pokazy, warsztaty, gry i konkursy prezentowały wydziały Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego, główni organizatorzy XVI Opolskiego Festiwalu Nauki, w ramach, którego odbył się niedzielny piknik.

O tym, czy łatwo jest nakręcić nakrętki na śrubki przekonał się między innymi Szymon i jego koledzy, którzy w niedzielę bawili się na błoniach PO.

- Śrubki trzeba było zakręcać z zawiązanymi oczami. To nie było trudne i poszło mi bardzo dobrze. A wcześniej testowałem rower napędzany prądem. Było super! - cieszył Szymon Golka z III klasy podstawówki.

- Obchodzimy wszystkie stoiska po kolei. Jesteśmy na pikniki naukowym na politechnice po raz pierwszy, ale chętnie wrócimy na kolejną tego typu imprezę - powiedział nto.pl Marek Golka, który na Piknik Naukowy zabrał syna i jego kolegów.

Tłumy opolan przechadzały się od stoiska do stoiska. Doświadczenia, pokazy, warsztaty, gry i konkursy prezentowały wydziały Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego, główni organizatorzy XVI Opolskiego Festiwalu Nauki, w ramach, którego odbył się niedzielny piknik. Swoją ofertę prezentowały też miejskie muzea i inne instytucje.

Wiele osób sprawdziło m.in. jak głośno potrafi krzyczeć przy wykorzystaniu urządzenia do pomiaru hałasu.

- Każdy z nas inaczej wytwarza dźwięk. Pokazujemy jak zmierzyć głośność. Można się na przykład przekonać czy nasze wrzaski porównywalne są z młotem pneumatycznym, który ma około 120 decybeli - opowiadała dr inż. Agata Wójcik z Instytutu Fizyki UO.

- Pamiętajmy również, że przebywanie w miejscach, w których hałas dochodzi do ponad 120 decybeli są już szkodliwe dla naszego słuchu, a przy około 130 decybelach można go całkowicie stracić - dodała.

Opolanie, którzy zatrzymali się tylko koło tego stoiska dowiedzieli się jeszcze m.in. jak zbudowane są magnesy i do czego służą, a także że wodę do wrzenia można doprowadzić zmianą ciśnienia.

Na tym nie koniec. Poniedziałek (14.05) będzie dniem otwartym na uczelniach i w instytucjach współorganizujących imprezę, podczas którego mieszkańcy Opolszczyzny zapoznają się z ich działalnością i osiągnięciami.




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto