Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Zasady głosowania, co się zmieniło?

Piotr Guzik
Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 
21 października. Drugą turę zaplanowano na 4 listopada.
Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 
21 października. Drugą turę zaplanowano na 4 listopada. Fot. Mirosław Dragon
21 października wybierzemy nowych przedstawicieli do rad gmin, miast, powiatów i do sejmiku województwa, a także nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów. 
Będą to wybory pod wieloma względami inne od tych, które odbyły się cztery lata temu.

Jedną z najważniejszych zmian jest wydłużenie kadencji samorządowców z czterech do pięciu lat. Inna to wprowadzenie limitu dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów. Przy czym obostrzenie to obowiązuje od teraz, więc samorządowcy piastujący te stanowiska nawet od kilkunastu lat, nie są wyłączeni z walki o reelekcję.

Dwie komisje zamiast jednej

Kolejną nowością tegorocznych wyborów jest wprowadzenie dwóch obwodowych komisji wyborczych.

Pierwsza - ds. przeprowadzenia głosowania - będzie odpowiadała między innymi za przygotowanie lokalu wyborczego, za otwarcie go w dniu głosowania o godz. 7 oraz za wydawanie kart do głosowania po uprzedniej weryfikacji, czy dana osoba jest do głosowania uprawniona.

Druga komisja - ds. ustalenia wyników głosowania - pojawi się w lokalu wyborczym po jego zamknięciu o godz. 21. To członkowie tej komisji będą odpowiadać za przeliczenie oddanych głosów oraz za wskazanie wyników głosowania w danym obwodzie. Wcześniej wszystkie te obowiązki spoczywały na jednej obwodowej komisji wyborczej.

Co najmniej dwie linie

Zmieniła się też definicja znaku „X”, który należy zamieścić w kratkach przy nazwiskach osób, na które można oddać swój głos.
- Wcześniej były to dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Teraz są to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki - wyjaśnia Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy.

W praktyce oznacza to, że w kratce nadal można zrobić znak „X”, czyli dwie przecinające się linie, ale można też takich linii wpisać do kratki więcej. Ważne, by znajdowały się one w jej wnętrzu i się przecinały.

Mniej JOW-ów

Zmieniły się też zasady co do tego, gdzie kandydaci do rad gmin będą wybierani z jednomandatowych okręgów wyborczych. Obecnie obowiązują one wyłącznie w gminach mających do 20 tys. mieszkańców. Tam, gdzie jest ich więcej, przywrócono podział na wielomandatowe okręgi, w których obowiązuje ordynacja proporcjonalna, a nie większościowa.

W woj. opolskim oznacza to, że praktycznie we wszystkich miastach powiatowych wybory z wielomandatowych okręgów wyborczych. Wyjątkiem jest Olesno, gdzie mieszka mniej niż 20 tys. osób. Tam nadal obowiązują wybory z jednomandatowych okręgów.

Z kolei w Głuchołazach, które nie są miastem powiatowym, wracają wielomandatowe okręgi, gdyż gmina ta liczy ponad 25 tys. osób.

Ile kart do głosowania?

W Opolu osoby głosujące otrzymają trzy karty. Pierwsza będzie z kandydatami do rady miasta, druga z kandydatami na prezydenta, a trzecia z kandydatami do sejmiku.

Mieszkańcy reszty regionu dostaną cztery karty: z kandydatami do rad gmin, powiatu, sejmiku oraz na wójta, burmistrza bądź prezydenta.

FLESZ WYBORCZY - na co mamy wpływ wybierając wójta, burmistrza albo prezydenta?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018. Zasady głosowania, co się zmieniło? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto