Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystarczy kilkadziesiąt złotych, by kupić swoje bezpieczeństwo i uniknąć zatrucia tlenkiem węgla

Martyna Dyszka
arc Straż Pożarna Świętochłowice
Ponad 500 osób poszkodowanych i 18 ofiar śmiertelnych to tragiczny bilans zatruć tlenkiem węgla w województwie śląskim w ostatnim okresie grzewczym, czyli od września ubiegłego roku do końca marca 2012 roku.

Według statystyk, w Świętochłowicach liczba takich zdarzeń i osób poszkodowanych wciąż wzrasta. W 2009 roku strażacy musieli interweniować 17 razy, w 2010 - 27 razy, a w ostatnim sezonie grzewczym - 29 razy. Tlenkiem węgla podtruło się wtedy 25 osób.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, w temperaturze pokojowej jest bezbarwnym i bezwonnym gazem. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet zgon.

- Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowo-wentylacyjnych, spalinowych i dymowych - mówi Ireneusz Żywica, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach. Wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, a nawet wad konstrukcyjnych.

- Duży wpływ ma również niedostosowanie istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe. To może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia - dodaje rzecznik.

Zatem jak uniknąć zaczadzenia? Należy sprawdzać szczelność przewodów kominowych, używać urządzeń grzewczych zgodnie z instrukcją producenta, nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, a także... - Systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej, często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania, czyli kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe - przestrzega Żywica.

W przypadku wymiany okien na nowe, warto sprawdzić wentylację, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację. Nie wolno bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że zatruliśmy się czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla powinniśmy zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza, wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym, wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP).

Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta - usta oraz masaż serca, nie wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości. Należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

- W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu - radzi rzecznik prasowy.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto